Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενο πρόβλημα σε καινούριο PC


invoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Invoker, κάποιες ερωτησούλες μπας και βγάλουμε άκρη και σε βοηθήσουμε.

Ποιά μητρική της Gigabyte σου δώσανε? Την onboard κάρτα ήχου την έχεις απενεργοποιήσει? Ακόμα τις Geil έχεις για μνήμες? Το Cubase το έχεις εγκαταστήσει στην 64-bit έκδοση? Το pc το έχεις δοκιμάσει σε άλλη πρίζα? UPS ή σταθεροποιητή τάσης έχεις?

Dimfil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το σαββατο πηγα το μηχανημα στο μαγαζι για να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω και μου ειπαν οτι πρεπει να το τσεκαρουν γιατι μπορει να ειχα κανει καποια ζημια και επι 2 και ωρες δεν εβγαζε κανενα προβλημα ολα δουλευαν ρολοι

 

Έκανες στο κατάστημα μια ακριβή αναπαραγωγή των συνθηκών που οδήγησαν στο κόλλημα στο χώρο σου; Ή το έβαλε ο τεχνικός να παίζει 2 ώρες πασιέντζες;

 

Επίσης, στο κατάστημα η τροφοδοσία ήταν από UPS ή κατευθείαν από το δίκτυο;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια λοιπον τα νεα... χμμ προς το παρον αφου εκανα update to bios το κολλημα στο cubase (χανει την καρτα ηχου) ειναι πολυ σπανιο! το μονο που εχει μεινει ειναι αυτο το καταραμενο boot και το θεμα ειναι οτι εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα.. λοιπον το κουφο (ως συνηθως) αν λειτουργει ο υπολογιστης πολυ ωρα και κανεις restart η shutdown ανοιγει κανονικα kai kanei autoplay τους 2 εξωτερικους σκληρους μου(γιατι?)

αμα  ομως τον κλεισω και το ανοιξω μετα απο λιγο κολαει στο σημα τον windows πολυ ωρα (2'-7') και μετα μπαινει. αλλαξα πληκτρολογιο να ειναι ps/2 αλλαξα ποντικι εκλεισα οτι εξωτερικη usb μοναδα ειχα τα ιδια ομως μετα απενεργοποιησα το usb legacy τα ιδια. σημερα το πρωι (μαζι με τον κοκορα ξυπναω) εκανα update toυς drivers για το chipset και μπηκε αμεσως χωρις κολλημα και κυριως δεν μου εβγαλε την οθονη autoplay βεβαια δεν ηταν κλειστος για να το ανοιξω και να δω. αυτα

 

τωρα για να απαντησω !

 

ναι εχω αλλαξει μπριζες

,και με ups και χωρις,

cubase 32bit εχω στησει γιατι φοβαμαι μην παιξει καμια ασυμβατοτητα στα vst instruments ναι geil εχω 8 giga

 

εχω την gigabyte P55 US3L

 

δεν ξερω τι τροφοδοσια ειχε το μαγαζι και ναι τους κουφανα πηρα μαζι μου 3 εξωτερικους σκληρους το πληκτρολογιο μου το ποντικι μου και το κλειδι του cubase και τα δοκιμασα μπροστα τους το ιδιο σετ με το σπιτι μου

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Invoker,

Λοιπόν για το θέμα του boot που καθυστερεί πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους εξωτερικούς σκληρούς που έχεις. Κατά πάσα πιθανότητα ή δεν γίνονται σωστά power up κατά την εκκίνηση ή πέφτουν σε standby και δημιουργείτε κάποιο πρόβλημα, αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που κάνει autorun μόλις μπαίνει στα windows. Αυτό που θα δοκίμαζα στην θέση σου είναι από την διαχείριση συσκευών θα απενεργοποιούσα την επιλογή «Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση αυτής της συσκευής από τον υπολογιστή για εξοικονόμηση ενέργειας» στις συσκευές USB και επίσης από τις επιλογές παροχής ενέργειας στον πίνακα ελέγχου θα απενεργοποιούσα την επιλογή απενεργοποίησης των σκληρών δίσκων και την ρύθμιση επιλεκτικής αναστολής λειτουργίας USB και την Διαχείριση ενέργειας κατάστασης σύνδεσης του PCI Express(αυτό για την M-audio). Τώρα γενικά σε ότι αφορά την m-audio είναι πολύ πιθανό να είναι και θέμα driver τις κάρτας. Εγώ θα έστελνα και ένα διερευνητικό email στην m-audio μήπως και γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα, είναι δύσκολο να κάνεις troubleshooting μέσω forum  ;)

Dimfil

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Invoker,

Λοιπόν για το θέμα του boot που καθυστερεί πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους εξωτερικούς σκληρούς που έχεις. Κατά πάσα πιθανότητα ή δεν γίνονται σωστά power up κατά την εκκίνηση ή πέφτουν σε standby και δημιουργείτε κάποιο πρόβλημα, αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που κάνει autorun μόλις μπαίνει στα windows. Αυτό που θα δοκίμαζα στην θέση σου είναι από την διαχείριση συσκευών θα απενεργοποιούσα την επιλογή «Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση αυτής της συσκευής από τον υπολογιστή για εξοικονόμηση ενέργειας» στις συσκευές USB και επίσης από τις επιλογές παροχής ενέργειας στον πίνακα ελέγχου θα απενεργοποιούσα την επιλογή απενεργοποίησης των σκληρών δίσκων και την ρύθμιση επιλεκτικής αναστολής λειτουργίας USB και την Διαχείριση ενέργειας κατάστασης σύνδεσης του PCI Express(αυτό για την M-audio). Τώρα γενικά σε ότι αφορά την m-audio είναι πολύ πιθανό να είναι και θέμα driver τις κάρτας. Εγώ θα έστελνα και ένα διερευνητικό email στην m-audio μήπως και γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα, είναι δύσκολο να κάνεις troubleshooting μέσω forum  ;)

Dimfil

 

 

σε αυχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον σου απλα μια ερωτηση αυτα περι ενεργειας που ειπες δεν τα πολυ καταλαβα που θα βρω ολες αυτες τις επιλογες  ??? :-[

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον σου απλα μια ερωτηση αυτα περι ενεργειας που ειπες δεν τα πολυ καταλαβα που θα βρω ολες αυτες τις επιλογες   ??? :-[

Στο device manager μπορείς να πας και να ρυθμίσεις αυτές τις επιλογές.

 

Control panel (classic view)> System> hardware tab> Device manager και εκεί επιλέγεις τις ρυθμίσεις για τις θύρες usb πχ, στα properties τους θα υπάρχει κάποιο power management tab και εκεί είναι η εν λόγω επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον σου απλα μια ερωτηση αυτα περι ενεργειας που ειπες δεν τα πολυ καταλαβα που θα βρω ολες αυτες τις επιλογες   ??? :-[

Εκεί που σου είπε ο Evilnye θα βρεις την επιλογή «Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση αυτής της συσκευής από τον υπολογιστή για εξοικονόμηση ενέργειας»

Τα υπόλοιπα:

Πίνακας ελέγχου -> Επιλογές παροχής ενέργειας -> Αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου -> Αλλαγή ρυθμίσεων παροχής ενέργειας για προχωρημένους.

Είναι καλά κρυμμένα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο..(ελπιζω )στο DEVICE MANAGER στις καρτες ηχου περαν της maudio και ενω εχω απενεργοποιησει την onboard βγαζει μια ati high definition audio την εχω disable βεβαια αλλα για καλο και για κακο λεω να την βγαλω αλλα μολις κανω απενεργοποιηση μου την ξανα εγκαθιστα μετα το restart ...σας ζαλισα το ξερω αλλα ειστε οι μοναδικοι που βοηθανε!! και δεν ξεχναω την υποσχεση για τις μπυρες lol ;D

 

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της Onboard η κάρτα αυτή;

 

Πρέπει να απενεργοποιηθεί από το bios. Ξέρεις να πας στο bios? Γιατί δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις πράγματα εκεί αν δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της Onboard η κάρτα αυτή;

 

Πρέπει να απενεργοποιηθεί από το bios. Ξέρεις να πας στο bios? Γιατί δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις πράγματα εκεί αν δεν ξέρεις.

 

 

οχι δεν ειναι της onboard την εχω απενεργοποησει απο το bios δεν ξερω τι ειναι πραγματικα ati ειναι η καρτα γραφικων μου onboard ειχε μια realtek

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου