Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενο πρόβλημα σε καινούριο PC


invoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι είναι. Aλλά πές στον μικρό και τρελλό να κάνει (και εδώ μέσα) ένα search...να δεί πόσα παρόμοια θέματα, σαν το υπάρχον, υπάρχουν για Mac και πόσα για Pc....

 

σωστός, αλλά αυτό οφείλεται εν μέρει και στο γεγονός ότι ένα 10%-20% των χρηστών του forum (πιθανολογώ) έχει mac..

 

πάντως τι να πω όσο σταθερά και να είναι 2000e για ένα τέτοιο μηχάνημα είναι ΠΟΛΛΑ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πάντως τι να πω όσο σταθερά και να είναι 2000e για ένα τέτοιο μηχάνημα είναι ΠΟΛΛΑ!  ;)

Δεν διαφωνώ καθόλου...προφανώς κάποιος που το αγοράζει, ξέρει γιατί πέρνει ένα μηχάνημα που έχει (και) μία οθόνη που μπορεί να ρυθμίζεται σύμφωνα με τις προδιαγραφές τις FOGRA...και όχι μόνο...αλοίμονο σε κάποιον που δεν ξέρει τι αγοράζει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλοίμονο σε κάποιον που δεν ξέρει τι αγοράζει.

 

 

 

Τα είπες όλα  :(

 

 

Και αν αυτό ισχύει μια φορά στα mac, στα PC ισχύει 100 στην εκατοστή  ;D

 

 

Η μεγαλύτερη κατάρα των PC είναι τα custom συστήματα. Μπαίνεις σε ένα κατάστημα, βάζεις μέσα σττο κουτί ότι σου κατέβει στο κεφάλι, και μετά κλαίγεσαι στα φόρουμ.  ;D

 

 

Το μεγαλύτερο γέλιο είναι οι PCάκιδες που κλαίγονται γιατί έκαναν το μοιραίο λάθος να πάρουν το τελευταίο hardware! Οπότε γίνονται πειραματόζωα για αυτούς που θα ακολουθήσουν.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως μιλάμε για μεγάλο χάλι.  :o

 

 

Αυτά έχουν οι καστομιές παίδες. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους. Άμα δε "λιώσεις" λίγο στη μελέτη, και κυρίως αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία παίζεις με τη φωτιά. Προσωπικά έχω στήσει αρκετά συστήματα, και πάντα μαθαίνω κάτι καινούργιο. Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως σε κάθε περίπτωση φρόντισα να μπω στο site της κάρτας ήχου για ασυμβατότητες, στο forum του προγράμματος για recommended hardware, στο site της motherboard για συμβατές μνήμες και πάει λέγοντας. Δεν μπήκα στο πρώτο μαγαζί υπολογιστών ξεβράκωτος  ;D  ;D  ;D

 

 

Ακόμα και έτσι όμως ο κίνδυνος να βγει το μηχάνημα φόλα είναι υπαρκτός.

 

 

Εδώ όμως μιλάμε για μεγάλο χάλι  :o

 

 

3 φορες katana

3 φορες μνημες (διαφορετικες μαρκες)

2 επεξεργαστες

4 καρτες γραφικων

2τροφοδοτικα

 

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα πίσω τα λεφτά. Στη συνέχεια θα άναβα ένα κερί  ;D Και μετά θα έπαιρνα αυτό:

 

 

http://www.shop13.gr/fujitsu-siemens-esprimo-p1500-vfyp1500pf012gr-p-88029.html

 

 

Δεν ξέρω τι λέει αυτό το μαγαζί, δεν ξέρω τι λέει το μηχάνημα αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον θα μπουτάρει. Εκτός αν εκραγεί  ;D Τι να πω... τουλάχιστον θα το πας πακέτο πίσω και δε θα βαζεις-βγάζεις πράγματα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παρε πισω τα χρηματα.Μονο αυτο μπορω να σου προτεινω...

 

Οστοσο για το θεμα με τα μακ, εγω προσωπικα θα τα προτιμουσα (για καμποσους λογους). Ομως το να νομιζει καποιος οτι ειναι ''καλυτερα μηχανηματα'' ή ''πιο επαγγελματικα'' απο τα πσ ειναι χαζο.

Και να μην ξεχναμε οτι πσ δεν ειναι μονο τα τσαντιρια που στεινει το πλαισιο αλλα και τα μηχανηματα της Dell, της Toshiba κτλ.

Το θεμα ειναι φιλε invoker αν την επομενη φορα θα δωσεις τα χρηματα σου πχ: στο PCmajor (δεν κανω διαφημιση, προς θεου) ή στα ιδια χρηματα θα επιλεξεις ενα "τουμπανο" που θα σου στεισει ενας κολλητος σου "που ξερει απ αυτα..."??

 

 

ΥΓ: δοκιμασε να παρακαμψεις τη θυρα ethernet της μητρικης σου.(βαλε μια καρτουλα pci) ειχα το ιδιο προβλημα. Σου πεταει μπλε οθονες οταν δεν εχεις μπει στο ιντερνετ μετα απο φορματ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά windows 7 έχεις? Γιατί τα home βλέπουν μόνο μέχρι 3Gb Ram ενώ τα Ultimate βλέπουν παραπάνω απο 3. Τώρα για την μπλε οθόνη σαν ιος με ακούγεται...μπας και κανένα απο τα προγράμματα που πήγες να εγκαταστήσεις είχε κανα worm? Επίσης τις κάρτες μνήμης Ram όταν λες της άλλαξαν, της άλλαξαν όλες μαζί ή μία μία, γιατί αν μία δεν λειτουργεί σωστά τότε παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα όπως για παράδειγμα σβήσιμο του υπολογιστή απότομα ή να μην μπορεί να ανοίξει. Τέλος, τα περισσότερα προγράμματα είναι κατασκευασμενα για εγκατάσταση σε πυρήνα Win32 (δηλαδή για 32bito λογισμικό windows) και έτσι σε 64bit δεν δουλεύουν σωστά ή καθόλου.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά windows 7 έχεις? Γιατί τα home βλέπουν μόνο μέχρι 3Gb Ram ενώ τα Ultimate βλέπουν παραπάνω απο 3.

 

φίλε δε παίζει ρόλο αν είναι home ή ultimate. αυτο που εχει σημασία είναι ότι αν το λειτουγικο είναι x86 τότε βλεπει μεχρι 3, αν είναι x64 βλεπει οσα υποστηρίζει η μητρική σου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα γράφτηκαν, άντε να πω και το δικό μου.

1. Γνώμη μου μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας με Pc & Mac, είναι ότι ένα καλοστημένο Pc, είναι το ίδιο αξιόπιστο με ενα Mac. Αρκεί να το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ για μουσική και να μήν ρίχνουμε επάνω ότι προγραμματάκι μας Κ@υΛ@σει να κατεβάσουμε απο το ίντερνετ.

 

2. Ποτέ στην αιχμή της τεχνολογίας. Πάντα ένα τουλάχιστον βήμα πίσω. Ίσως και δύο. Φτάνει για να κάνουμε την δουλειά μας, και δέν αντιμετωπίζουμε "παιδικές αρρώστιες" με drivers και bugs.

 

3. Όσο το μηχάνημα επαρκεί για να κάνουμε την δουλειά μας, έστω και με μικροσυμβιβασμούς τύπου freeze channel στο Cubase ας πούμε, κρατάμε το σύστημά μας και ΔΕΝ το αλλάζουμε. Ένα σταθερό σύστημα το ξεζουμίζεις για όσο σου κάνει την δουλειά σου, και δέν ρισκάρεις να πάς σε δοκιμές που δέν ξέρεις που θα σε βγάλουν.

 

4. Το ερώτημα Pc vs. Mac δέν θα απαντηθεί ποτέ σε κανένα φόρουμ. ;D

Νομίζω τελικά οτι είναι θέμα περισσότερο software, σε τι έχει βολευτεί ο καθένας μας να δουλεύει και λιγότερο απροβλημάτιστης λειτουργίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δε παίζει ρόλο αν είναι home ή ultimate. αυτο που εχει σημασία είναι ότι αν το λειτουγικο είναι x86 τότε βλεπει μεχρι 3, αν είναι x64 βλεπει οσα υποστηρίζει η μητρική σου

 

Ότι παίζει ρόλο πάιζει, απλά νόμιζα ότι διάβαζαν μέχρι 3 τα home αλλά βλέπω τώρα διαβάζουν μέχρι 8 τα home, 16 τα home premium και μεχρι 192 ta ultimate.

 

but this is not the case for the 64-bit flavor of Windows 7. The Home Basic and Starter SKUs can manage up to 8 GB of RAM, with Home Premium taking the limit to 16 GB. The Professional, Enterprise and Ultimate versions of Windows 7 will support as much as 192 GB of RAM.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια λοιπον εκανα update την μητρικη μου και δεν ειδα καμια διαφορα.

αυτο που ελυσα ηταν το θεμα του boot που κολαγε επρεπε να απενεργοποιησω το usb legacy support αλλα περεν τουτου τιποτα χθες παλι εν ωρα ηχογραφησης σταματησε ο ηχος δουλευαν ολα αλλα η maudio γιοκ! μετα το restart ειχα ενα ξυσιμο σε δυνατες εντασεις στο αριστερο ηχειο αλλα μολις ξανα εβαλα τους DRIVERS της maudio εφτιαξε επομενος περιμενω νεο προβλημα....

 

και το καλυτερο!!!!! το σαββατο πηγα το μηχανημα στο μαγαζι για να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω και μου ειπαν οτι πρεπει να το τσεκαρουν γιατι μπορει να ειχα κανει καποια ζημια και επι 2 και ωρες δεν εβγαζε κανενα προβλημα ολα δουλευαν ρολοι!!και ευλογα με ρωταει ο τυπος ¨'τι ακριβως προβλημα εχει΄'?του εξηγησα αλλα παπαλα το pc εχει βαλθει να μου σπασει τα $@#$@#$@α....δουλευε μια χαρα τι σκατα δεν του αρεσει το σπιτι μου??

 

δεν ξερω τι να πω πια...δε ξερω....

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου