Προς το περιεχόμενο

Επιλογες εξοπλισμου studio - home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο νομίζω ότι έχω καταλήξει στον εξοπλισμό που θα πλαισιώσει το home studio μου και θα ήθελα και την γνώμη την δική σας αν έχετε κάτι διαφορετικό να μου προτείνεται και να σχολιάσετε . Ο χώρος μου είναι διαμορφωμένος .

Λοιπόν ξεκινάμε με monitor focal cms 65 (η εναλλακτική τους ήταν τα Dynaudio BM6A MKII ή τα adam a7x και άλλα πολλά βέβαια) .

Κάρτα ήχου μάλλον θα καταλήξω στην rme fireface 800 αλλά καλοβλέπω και την επιλογή της rme ucx  . Ζευγάρι ακουστικά τα BeyerdynamicDT-250/80 και προ ενίσχυση ακουστικών ARTHeadamp 6  . Στην προ ενίσχυση μικροφώνου είμαι ανάμεσα στην επιλογή

1)avalon m5  2 ) focusrite isa 430 mkii  3) universal audio 4-710d twin finity . (Με πιο πιθανή επιλογή το isa 430 mkii)

Τέλος για μικρόφωνο έχω στο μυαλό μου υποψήφια τα neuman tlm 49 , tlm 67

και akg 414 xlii  . (Με πιο πιθανή επιλογή το tlm 67)

Ακούω γνώμες και συμβουλές τσακάλια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο νομίζω ότι έχω καταλήξει στον εξοπλισμό που θα πλαισιώσει το home studio μου και θα ήθελα και την γνώμη την δική σας αν έχετε κάτι διαφορετικό να μου προτείνεται και να σχολιάσετε . Ο χώρος μου είναι διαμορφωμένος .

Λοιπόν ξεκινάμε με monitor focal cms 65 (η εναλλακτική τους ήταν τα Dynaudio BM6A MKII ή τα adam a7x και άλλα πολλά βέβαια) .

Κάρτα ήχου μάλλον θα καταλήξω στην rme fireface 800 αλλά καλοβλέπω και την επιλογή της rme ucx  . Ζευγάρι ακουστικά τα BeyerdynamicDT-250/80 και προ ενίσχυση ακουστικών ARTHeadamp 6  . Στην προ ενίσχυση μικροφώνου είμαι ανάμεσα στην επιλογή

1)avalon m5   2 ) focusrite isa 430 mkii  3) universal audio 4-710d twin finity . (Με πιο πιθανή επιλογή το isa 430 mkii)

Τέλος για μικρόφωνο έχω στο μυαλό μου υποψήφια τα neuman tlm 49 , tlm 67

και akg 414 xlii  . (Με πιο πιθανή επιλογή το tlm 67)

Ακούω γνώμες και συμβουλές τσακάλια......

Να συμπληρώσω ότι θα ηχογραφώ κυρίως φωνή , κιθάρα και μπουζούκι .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα οσα εβαλες στη λιστα σου τοσο ποιοτικα που δεν τιθεται θεμα προτασεων νομιζω,αλλα προτιμησεων "γευσης και αρωματος",πραγμα εντελως υποκειμενικο για τον καθενα.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα το 47αρι neumann σε συνδιασμο με ενα KM184 για τα οργανα (ενα μερος της χρηματικης διαφορας με το 67 + καποια διαφορα),μονιτορς τα focal και προενισχυτη (εδω βαζω νεο παικτη) το Universal Audio LA-610 MKII.

 

Ειπαμε,η κλαση ειναι υψηλη και δεν τιθεται θεμα "καλου-κακου" μηχανηματος,αλλα προσωπικης-υποκειμενικης επιλογης "γευσης".

 

Καλη συνεχεια ευχομαι και καλες ηχογραφησεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα οσα εβαλες στη λιστα σου τοσο ποιοτικα που δεν τιθεται θεμα προτασεων νομιζω,αλλα προτιμησεων "γευσης και αρωματος",πραγμα εντελως υποκειμενικο για τον καθενα.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα το 47αρι neumann σε συνδιασμο με ενα KM184 για τα οργανα (ενα μερος της χρηματικης διαφορας με το 67 + καποια διαφορα),μονιτορς τα focal και προενισχυτη (εδω βαζω νεο παικτη) το Universal Audio LA-610 MKII.

 

Ειπαμε,η κλαση ειναι υψηλη και δεν τιθεται θεμα "καλου-κακου" μηχανηματος,αλλα προσωπικης-υποκειμενικης επιλογης "γευσης".

 

Καλη συνεχεια ευχομαι και καλες ηχογραφησεις!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου ... ενδιαφέρον και τo La - 610 mk ii αλλά όπως και ο avalon μονοκάναλος οπότε μάλλον γέρνω προς άλλη μεριά . Ίσως στο παιχνίδι να έμπαινε το SPL Goldmike MK2(δεν ξέρω αν θα άξιζε τον κόπο) και να πάμε σε πιο λίγα χρήματα ώστε να τα εκμεταλλευτώ σε ένα έξτρα μικρόφωνο ας πούμε . Επίσης για ηχογράφηση οργάνων έχω είδη το akg c-451b οπότε προς το παρόν μάλλον δεν θα επενδύσω σε άλλο πουράκι . Επίσης ξέχασα να αναφέρω τον εξοπλισμό μου ο οποίος ειναι ενα shure ksm 27 , ενα akg c451b όπως είπα , μία focusrite scarlet 18i6 και τα tascam vlx 5 . Εξαπύρηνο pc στα 3,6 με 8 gigabyte μνηνη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

σκεψου και τον Grace Design m201 , προσωπικα τον χρησημοποιω σε overheads και γενικοτερα γρηγορους ηχους. Αν καταλαβαινω καλα θελεις να βγαλεις συγχρονο ηχο , ο Grace ειναι απιστευτος σε λεπτομερια και ταχυτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου