Προς το περιεχόμενο

Equalizer πεταλι για κιθαρα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς είναι κάπως άσχετο με το θέμα σου περί EQ αλλά απλώς είναι κάτι που έπρεπε να πω.

Καλύτερο παίξιμο δεν σημαίνει ταχύτερο.

Δεν φαντάζομαι να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον Vai ή τον Satriani ακόμα και σε ένα εύκολο κομάτι.

Για να το καταλάβεις καλύτερα προσπάθησε να θυμηθείς τον εαυτό σου και το παίξιμό σου όταν πρωτοάρχισες να παίζεις ηλεκτρική.

Και γενικά πίστεψε με όσο θα περνάνε τα χρόνια, το παίξιμό σου και ο ήχος σου (ασχέτως εξοπλισμού) θα γίνονται όλο και καλύτερά.(όχι απαραίτητα ταχύτερος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι κάπως άσχετο με το θέμα σου περί EQ αλλά απλώς είναι κάτι που έπρεπε να πω.

Καλύτερο παίξιμο δεν σημαίνει ταχύτερο.

Δεν φαντάζομαι να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον Vai ή τον Satriani ακόμα και σε ένα εύκολο κομάτι.

Για να το καταλάβεις καλύτερα προσπάθησε να θυμηθείς τον εαυτό σου και το παίξιμό σου όταν πρωτοάρχισες να παίζεις ηλεκτρική.

Και γενικά πίστεψε με όσο θα περνάνε τα χρόνια' date=' το παίξιμό σου και ο ήχος σου (ασχέτως εξοπλισμού) θα γίνονται όλο και καλύτερά.(όχι απαραίτητα ταχύτερος)[/quote']

 

Σωστα τα λες οσον αφορα την ταχυτητα (απλα εγω αυτο προσπαθω να επιτυχω αυτη την περιοδο)..αλλα δεν καταλαβαινω και παλι τι θες να πεις..δειν ειμαι ο Vai αλλα δεν ειμαι και τελειως αρχαριος στο ΠΑΙΞΙΜΟ της κιθαρας..απο ρυθμισεις,ηχους,τεχνικα κλπ δεν ξερω τιποτα και γιαυτο ρωταω αλλωστε..

Απλα αυτο που λες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αφηρημενο... 8O

Στην περιπτωση που εχω βγαλει το κομματι που θελω να παιξω και απλα δεν με ικανοποιει απολυτα ο ηχος που βγαινει απο τον ενισχυτη σαν ολικο αποτελεσμα...δεν καταλαβαινω σε τι θα βοηθουσαν 5 χρονια παραπανω εμπειριας!!!! :?

Να κρατησω τον εξοπλισμο μου ως εχει και ας μη με ικανοποιει και να περιμενω να 50αρισω?? :?:

 

Εσυ δηλαδη με τι παιζεις???Με κλασσικη 3/4 που ξεκινησες???

Δεν εχεις κι εσυ οπως ολοι μας ανανεωσει τον εξοπλισμο σου καποια στιγμη??

Εκτος αν εισαι 50αρης..οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν χρειαζεσαι καν εξοπλισμο!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δείς.

Όλοι μας έχουμε ψάξει και ακόμα ψάχνουμε αυτό το παραπάνω που θα μας βελτιώσει τον ήχο. Αλλά άλλο να πάρεις ένα πεταλάκι distortion και άλλο ένα EQ. Όχι ότι είναι άχρηστο. Αλλά θα συμβάλει ελάχιστα στον συνολικό ήχο.

Επίσης παίζει ρόλο και ο υπόλοιπος εξοπλισμός που έχεις.

Anyway σχετικά με το παίξιμο.

Η εμπειρία παίζει τεράστιο ρόλο στον ήχο που βγάζει μια κιθάρα.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα γιατί δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να πώ.

Ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις μόνος σου είναι να παίξεις μαζί με έναν καλό κιθαρίστα (όχι Vai αλλά να έχει 10-15 χρόνια ηλεκτρικής) με τα ίδια ακριβώς πράγματα .(μία ο ένας μία ο άλλος)

Και ναι ένα κομμάτι που βγάζεις τώρα, αν το ηχογραφίσεις και το ξανακούσεις μετά από 2-3-5-10 χρόνια θα λές τι μαλακίες έπαιζα τότε...

Τέλοςπάντων θα σταματήσω να επειμένω και να σου χαλάω το θέμα.

Οτιδήποτε παραπάνω καλύτερα να το πούμε μέσω πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικά πίστεψε με όσο θα περνάνε τα χρόνια' date=' το παίξιμό σου και ο ήχος σου (ασχέτως εξοπλισμού) θα γίνονται όλο και καλύτερά.(όχι απαραίτητα ταχύτερος)[/quote']

 

Δεκτόν όσον αφορά το παίξιμο και τον ήχο που καθορίζεται από το πόσο καλά παίζει κανείς. Όμως ο ήχος δεν καθορίζεται μόνο από αυτό, αλλά και από τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί κανείς και ΚΥΡΙΩΣ από το ΠΩΣ τον χρησιμοποιεί. Όπως καταλαβαίνουμε όλοι όσο μεγάλος παίκτης και να είσαι τα δάχτυλά σου δεν κάνουν multiband EQ, αλλά μπορείς να βελτιωθείς κάνοντας τις νότες σου να ακούγονται καθαρές, χωρίς πρίμα τριξίματα!!!

Το να αραδιάζεις μπροστά σου μια 15αριά πεταλάκια και στην πλάτη σου να "κάθονται" δύο 4x12 καμπίνες και 10 προενισχύσεις δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες/groups που διαθέτουν προσωπικό ήχο στηρίζονται και σε fx και έχουν τεράστια rigs. (π.χ. Edge, Gilmour κ.α.)

Και δεν είναι απαραίτητο να γίνεις πρώτα παιχταράς και μετά να αποκτήσεις εξοπλισμό. Εγώ συχνά εύχομαι να είχα από όταν ξεκίνησα να παίζω (7-8 χρόνια πριν) μια καλή κιθάρα για να μην γ**** τα χέρια μου σε καυσόξυλα και έναν ενισχυτή αξιοπρεπή τόσο ώστε να μπορώ να αντιλαμβάνομαι 100% τον ήχο που έβγαζα!

Όσο για τα fx αυτά κανείς δεν τα αγοράζει όλα μαζί, αλλά τα προσθέτει σιγά-σιγά στοιχεία μέχρι να δημιουργήσει το rig που τον καλύπτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το αρχικό ερώτημα ήταν για να λυθεί ένα 'πρόβλημα' που υπήρχε (επίτηδες βάζω εισαγωγικά) με τον ήχο που άκουγε τελικά ο φίλος... τι σχέση έχει αυτό με τεχνικές και εμπειρίες;

 

Ακόμα και αν παίζεις 3 ζαβές νότες το λεπτό αν δεν σου κάνει ο ήχος που έχεις τότε... κλάφτα χαράλαμπε...

 

Επομένως, παρά το ότι πιστεύω ο dj προσπαθεί με καλές προθέσεις να προειδοποιήσει εναντίον του GAS όταν τα χέρια δεν είναι έτοιμα, θα συμφωνήσω με τον john ότι πρέπει να έχουμε τα καλύτερα όργανα που μπορούμε να αγοράσουμε... είτε γιατί είναι χόμπυ και μπορούμε οικονομικά, είτε γιατί είναι επάγγελμα και, δυστυχώς, δεν μπορούμε διαφορετικά. :? Και για τον ηλεκτρικό κιθαρίστα ακόμα και η πένα είναι 'όργανο'.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (για να επιστρέψω στο θέμα μας) θα σου πρότεινα το πάμφθηνο (33¤) και αξιοπρεπέστατο 7-band EQ της Danelectro "Fish & Chips".

Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος ;)

 

Παραθέτω και ένα παλιό θέμα, όταν έψαχνα κι εγώ πετάλι EQ

8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου