Προς το περιεχόμενο

Equalizer πεταλι για κιθαρα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι για να μπορεσω να ρυθμισω περισσοτερο τον ηχο της κιθαρας μου,να αγορασω ενα equalizer πεταλακι... :)

 

Θα δω διαφορα η δεν αξιζει τον κοπο??Εχω την πεταλιερα BOSS ME50...

 

Εχετε καποιες προτασεις?? :roll:

 

Εγω εχω σκεφτει τα:

BOSS EQ20

http://www.zzounds.com/item--BOSEQ20

 

BOSS GE7

http://www.thomann.de/thoiw2_boss_ge7_equalizer_prodinfo.html

 

Ξερει κανεις μηπως τι διαφορα εχουν ακριβως :?: περα απο το οτι το πρωτο ειναι programmable??Αξιζει η διαφορα στα λεφτα?? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ένα είναι ψηφιακό και άρα αποθηκεύει presets, το άλλο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αναλογικό, αλλά πιστεύω ότι σαν Boss που είναι και τα δύο στον ήχο λίγες διαφορές θα έχουν, οπότε όποιο και να πάρεις τελικά την ίδια δουλειά θα κάνει. Προτίμησε το ψηφιακό πάντως αν πιστεύεις ότι τα διάφορα presets που έχεις φτιάξει στην ΜΕ50 θα χρειάζονται διαφορετικό EQ.

 

Έχω όμως την απορία...η ΜΕ50 δεν έχει EQ...εδώ έχουν μερικά πολύ χειρότερα και φθηνότερα πολυεφφέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όμως την απορία...η ΜΕ50 δεν έχει EQ...εδώ έχουν μερικά πολύ χειρότερα και φθηνότερα πολυεφφέ!

 

Ευχαριστω για την απαντηση!! :D

Tone Modify function offers Preset EQ settings for quick tone editing λεει στο manual δηλαδη εχει καποια ''ετοιμα'' πακετα ρυθμισεων..τα οποια εχω δοκιμασει...απλα ελεγα για βελτιωση και περαιτερω ρυθμιση του ηχου που βγαινει απο την πεταλιερα..

Δηλαδη να κοβω τις μεσαιες στα ρυθμικα μερη και να τις ανεβαζω στα solo μερη κλπ..

 

Γι'αυτο ανεφερα και την πεταλιερα που εχω μηπως αυτο τελικα που ζηταω υπαρχει ηδη σαν preset..γιατι δεν μπορω να καταλαβω με το αυτι καθε φορα ποιες συχνοτητες ''κοβει'' η boostαρει...

Λες δηλαδη πως δεν θα δω τρομερες διαφορες ε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όμως την απορία...η ΜΕ50 δεν έχει EQ...εδώ έχουν μερικά πολύ χειρότερα και φθηνότερα πολυεφφέ!

 

Ευχαριστω για την απαντηση!! :D

Tone Modify function offers Preset EQ settings for quick tone editing λεει στο manual δηλαδη εχει καποια ''ετοιμα'' πακετα ρυθμισεων..τα οποια εχω δοκιμασει...απλα ελεγα για βελτιωση και περαιτερω ρυθμιση του ηχου που βγαινει απο την πεταλιερα..

Δηλαδη να κοβω τις μεσαιες στα ρυθμικα μερη και να τις ανεβαζω στα solo μερη κλπ..

 

Γι'αυτο ανεφερα και την πεταλιερα που εχω μηπως αυτο τελικα που ζηταω υπαρχει ηδη σαν preset..γιατι δεν μπορω να καταλαβω με το αυτι καθε φορα ποιες συχνοτητες ''κοβει'' η boostαρει...

Λες δηλαδη πως δεν θα δω τρομερες διαφορες ε..?

 

 

Από εσένα εξαρτάται το αν θα δεις τρομερές διαφορές...από το πόσο πιστεύεις ή ακούς ότι η ΜΕ50 δεν έχει καλή ισορροπία συχνοτήτων στην έξοδό της. Και πάλι βέβαια το "καλή ισορροπία" είναι σε ένα βαθμό υποκειμενικό για τον κάθε κιθαρίστα. Την πεταλιέρα σου δεν την ξέρω καθόλου, δεν ξέρω τον ήχο της, ούτε τα fx banks που διαθέτει για να σου κάνω συγκεκριμένες προτάσεις.

Σημειώνω όμως ότι λες πως με το αυτί δεν εντοπίζεις εύκολα το τι ακριβώς equalizing γίνεται και καταλαβαίνω πως θέλεις να πετύχεις κάποια στοιχειώδη πράγματα cut και boost μεταξύ ρυθμικών και lead parts. Προτείνω λοιπόν πριν από οποιαδήποτε αγορά να ακούσεις την κιθάρα και την πεταλιέρα σου με προσοχή στον ενισχυτή σου και να δουλέψεις με συνδυασμούς από τα presets της ΜΕ50, του ΕQ του ενισχυτή και του tone knob της κιθάρας σου. Έτσι πιθανώς να λύσεις το πρόβλημα εκ των έσω χωρίς επιπλέον έξοδα και ΣΙΓΟΥΡΑ θα "εκπαιδεύσεις" το αυτί σου να ξεχωρίζει συχνοτικές περιοχές και αν καταλήξεις ότι είναι απαραίτητο το EQ pedal θα μπορείς να τσεκάρεις και να επιλέξεις με ασφάλεια, σίγουρος ότι πήρες αυτό που έψαχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από eq δες και για κάποιο πεταλάκι σαν το Booster που βγάζει ο Seymour Duncan. Αν σε ενδιαφέρει η ισορροπία ανάμεσα σε μονούς/διπλούς ίσως είναι ότι χρειάζεσαι άσε που σαν κομπρέσσορ μπροστά από την πεταλιέρα θα κάνει δουλειά ούτως ή άλλως.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο eq ειναι to mxr - m108 po xo go kai to xo poli kairo...einai ola ta lefta exeis 10 bands boost sto gain kai boost sto volume (+- 12 db)...blepeis terasties diafores sto ixo kai ftiaxnis oti ixo thes...ego pezi na to pouliso to xo vali kai se aggelia kathos sintoma tha paro to tech 21 psa to opoio exi diko tou kalo eq opote den tha to xriasto allo...to dino 100 kai apo germania exi 133 kai apo ellada 160-180...kai an se endiaferi kai i emfanisi sto skotadi ine ola ta lefta ola ta leds pou xi anavoun...

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-176039.html

 

[email protected]

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο??

Michael-Amott πόσο καιρό παίζεις κιθάρα??

 

Δεν καταλαβαινω σε τι αποσκοπει η ερωτηση... :roll: αλλα βασικα αρχισα με πιανο 6 χρονια συνεχισα με κλασσικη 3 χρονια σταματησα για πανελληνιες και ως φοιτητης πηγα 1 χρονο για ηλεκτρικη και απο τοτε εδω και κανα 3 χρονια ασχολουμαι μονος μου για ηλεκτρικη με βιβλια,ασκησεις κλπ...

Γιατι??... :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς επειδή στον ήχο που βγάζει μια κιθάρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο παίκτης.

Δηλαδή πχ αν πάς στη συναυλία του Vai και πάρεις να παίξεις με την κιθάρα του (λέμε τώρα) :lol: δεν υπάρχει ούτε η παραμικρή πιθανότητα να βγάλεις τον ίδιο ήχο.

Συμπέρασμα? Μην προσπαθείς να φτάσεις κάποιον (διάσημο) ήχο βάζοντας πολλά πετάλια και γενικά εφφέ αλλά προσπάθησε να βελτιώσεις το παίξιμό σου και θα δείς ότι μαζί με το παίξιμο θα βελτιώνεται και ο ήχος που βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα? Μην προσπαθείς να φτάσεις κάποιον (διάσημο) ήχο βάζοντας πολλά πετάλια και γενικά εφφέ αλλά προσπάθησε να βελτιώσεις το παίξιμό σου και θα δείς ότι μαζί με το παίξιμο θα βελτιώνεται και ο ήχος που βγάζεις.

 

Δηλαδη αν καταφερω να παιζω τη χρωματικη στα 200Bpm..οταν κανω solo θα γινεται ''αυτοματο'' boost στις μεσαιες??? 8O 8O :lol: :lol:

 

Πως μπορεις με το παιξιμο να αλλαξεις τον ηχο σου??

Εγω δεν το καταλαβαινω αυτο.. :oops:

Περα απο το να παιζεις muted τις χορδες,κολπα με alternate picking,παιξιμο powerchords μονο με downstrokes,χαμηλο κουρδισμα,διαφορετικου παχους χορδες κλπ. εγω δεν ξερω κατι αλλο.. :oops:

 

Μηπως μπορεις να μας διαφωτισεις λιγακι...?? :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου