Προς το περιεχόμενο

15 χρόνια χωρίς το Rory σήμερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλετε δεν θέλετε είμαστε χωρα που το εκτιμαει το αίσθημα στο ΄"παίξιμο". Ναι υπάρχουν ακόμα φίλοι μου μουσικοί που ακούν το Philby και κλαίνε (όπως το ακούσαμε LIVE εδώ).

Και η συνταγή της επιτυχίας ??? απλή αλλά και τόσο ωραία.... το ριφάκι στην εισαγωγή που μένει στ΄αυτί, στακάτος ήχος και η κιθάρα τόσο "μπροστά" που σου βγάζει τα σηκώτια.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τεράστιος ο SRV, αλλά νομίζω ότι για όσους ήταν έφηβοι στα late 70's-early 80's ο Rory έχει εκτός απο παικτική, και τεράστια συναισθηματική αξία

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά νομίζω ότι για όσους ήταν έφηβοι στα late 70's-early 80's ο Rory έχει εκτός απο παικτική, και τεράστια συναισθηματική αξία

και λίγα λές.... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιος ο SRV, αλλά νομίζω ότι για όσους ήταν έφηβοι στα late 70's-early 80's ο Rory έχει εκτός απο παικτική, και τεράστια συναισθηματική αξία

 

+1000

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος ήταν Ιρλανδός, και θεωρώ ότι το ιρλανδικό ταμπεραμέντο είναι κάτι που "νοιώθει" ο Έλληνας.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ακουσει παρα πολλους κιθαριστες ( εντος και εκτος συνορων) να παιζουν covers SRV η σε στυλ SRV πολυ καλα, μπορει και... καλυτερα! 

Εγώ γιατί δεν έχω ακούσει?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί δεν έχω ακούσει?

Εντάξει, ίδιοι δεν είναι αλλά Mayers, Duarte, Shepherd, Benoit (αν και παίζει με τελε) είναι καθαροί κλώνοι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ίδιοι δεν είναι αλλά Mayers, Duarte, Shepherd, Benoit (αν και παίζει με τελε) είναι καθαροί κλώνοι.

Όπως και ένα σωρό κλώνοι του Hendrix. Mόνο που Hendrix δεν ήταν κανένας.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και ένα σωρό κλώνοι του Hendrix. Mόνο που Hendrix δεν ήταν κανένας.

Και ο SRV είναι προφανές σε κάποιο βαθμό κλώνος του  ;)

Όπως όλοι από καποιον άλλο.

Όμως σε αυτούς που προανέφερα, η επίδραση και ηχητικά αλλά και παιχτικά είναι παραπάνω από προφανής. Σε ενοχλητικό ενίοτε βαθμό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όμως σε αυτούς που προανέφερα, η επίδραση και ηχητικά αλλά και παιχτικά είναι παραπάνω από προφανής. Σε ενοχλητικό ενίοτε βαθμό.

 

Αυτο που μπερδευει λιγο τα πραγματα, κατα τη γνωμη μου ,ειναι οτι ο SRV ανηκει στην texas-blues σχολη! και εκει υπαρχει πολυς κοσμος που...βολοδερνει! ;D (μη γραφουμε ονοματα τωρα) και ηχητικο-τεχνικα το τοπιο ειναι λιγο...θολο!  Ο Rory σε ποια σχολη ανηκει?  Οπως ειπε καποιος παραπανω ειναι Ιρλανδος!  Η μουσικη που παιζει, "ειχε παει" Αμερικη και "γυρισε"σ'αυτον!  Στην ουσια παιζει τη μουσικη της χωρας του, γι'αυτο ειναι διαφορετικος!  Δεν προσπαθησε να μιμηθει τα blues (οπως καποιοι αλλοι της γενιας τουλαχιστον μη λεμε{μεγαλα} ονοματα τωρα!)

Ο Rory ειναι ΛΕΥΚΟΣ(μουσικα) .  Country παιζει στην ουσια!  Καπου εκει νομιζω, εγινε και το μπερδεμα με το ποσο αποδεκτος εγινε στην Αμερικη.  Γνωμη μου ειναι οτι μαλλον τον ψιλοσνομπαρανε!?  Δεν τον πολυκαταλαβανε!? δεν ξερω.  Οπως και να'χει εδω στην Ευρωπη ειμαστε ευτυχεις που τον ειχαμε (και τον ακουμε!) :D

 

 

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μπερδευει λιγο τα πραγματα, κατα τη γνωμη μου ,ειναι οτι ο SRV ανηκει στην texas-blues σχολη! και εκει υπαρχει πολυς κοσμος που...βολοδερνει! ;D (μη γραφουμε ονοματα τωρα) και ηχητικο-τεχνικα το τοπιο ειναι λιγο...θολο!

 

Είναι αλήθεια ότι είναι θολό γιατί Freddie King, Albert Collins, ο αδελφός του με τους Thunderbirds, ZZ Top και άλλοι, είναι όλοι Texas Blues. Οι επιρροές ακούγονται στον SRV αλλά είναι δύσκολο να αγνοήσεις τον Hendrix μέσα σε αυτό το καζάνι.

 

Ο Rory είναι άλλο κεφάλαιο. Και όντως η Αμερική τον σνόμπαρε σε σχέση με την Ευρώπη που τον λάτρεψε. Το γιατί άλλη ώρα γιατί πρέπει να τελειώσω.......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου