Προς το περιεχόμενο

15 χρόνια χωρίς το Rory σήμερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν τα "βλέπεις" καλά, όταν μιλάμε για Gallagher μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ έργο μιλάμε για ΤΟΝ Κιθαρίστα, καλός ο SRV αλλά όχι της ίδιας κλάσης.

 

Καλά, δεν θα κάτσουμε τώρα να το ψειρίσουμε, για το ποιος είναι μία ή μισή κλάση παραπάνω. Και οι δύο ήταν τεράστιοι μουσικοί, έφεραν τα πάνω-κάτω στο χώρο τους και άφησαν πίσω τους αριστουργήματα. Δεν είναι διαγωνισμός…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Stagestruck θα έπρεπε να ονομάζονται όλα τα κορυφαία live albums.

Και μετά η σειρά θα συνεχιζόταν με stage 1, stage 2 κλπ

 

:)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω όσοι ενδιαφέρεστε να διαβάσετε αυτό: http://www.ridingshotgun.co.uk/

 

Με αρκετές (αρκετές!) ενδιαφέρουσες ιστορίες μέσα, φωτογραφίες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω όσοι ενδιαφέρεστε να διαβάσετε αυτό: http://www.ridingshotgun.co.uk/

 

Με αρκετές (αρκετές!) ενδιαφέρουσες ιστορίες μέσα, φωτογραφίες κλπ.

+100000

Από τους αφανείς μα σκληρά εργζόμενους του γκρουπ.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν τα "βλέπεις" καλά, όταν μιλάμε για Gallagher μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ έργο μιλάμε για ΤΟΝ Κιθαρίστα, καλός ο SRV αλλά όχι της ίδιας κλάσης.

 

+1.000.000

και να συμπληρωσω!: Εχουμε ακουσει παρα πολλους κιθαριστες ( εντος και εκτος συνορων) να παιζουν covers SRV η σε στυλ SRV πολυ καλα, μπορει και... καλυτερα!  Βρειτε μου ENAN που να μπορει να κανει το ιδιο με τον Rory Gallagher!  Οσοι το εχουν προσπαθησει εχουν εκτεθει ανεπανορθωτα! ;D

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εκτεθώ εγώ με ένα video από την παλιά μου μπάντα:

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε φτάνω ούτε στο 0.0001% από το μικρό δαχτυλάκι του αριστερού ποδιού του Rory. Απλά το βάζω για να γελάσουμε, μέρες που είναι ;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Rory είχε ένα ιδιαίτερο στύλ παιξίματος το οποίο (πολλές φορές) ακουγόνταν απλό σε εμάς τους κιθαρίστες .Όταν πήγαινες όμως να το παίξεις και να βγάλεις το feeling που έβγαζε αυτός στο παίξιμο του (κάτι πολύ σημαντικό) έβλεπες ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά.Προσωπικά εγώ αποφεύγω με τη μπάντα μου να παίζω Rory γι αυτόν το λόγο.Aν και μου αρέσει πολύ.Μπορείς βέβαια αν κάνεις διασκευή να προσθέσεις το δικό σου χαρακτήρα και στυλ παιξίματος κάτι που κάνουν οι πιο πολλοί.Ακόμη όμως δεν άκουσα κάποιον που να παίζει Rory και να με συγκινήσει.Εχω ακούσει όμως για την μπάντα tribute του Gallacher (Sinner boy) νομίζω πώς λέγονται οι οποίοι έχουν παίξει και Ελλάδα,ότι έχουν έναν κιθαρίστα ο οποίος είναι πιστή αντιγραφή σε ήχο και παίξιμο.Οσον αφορά τον SRV νομίζω πώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικούς κιθαρίστες.Ο καθένας είχε το δικό του στυλ και ήχο στο οποίο ο καθένας ήταν μοναδικός.Το θέμα είναι ότι και οι 2 άφησαν πίσω τους ένα τεράστιο έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνισω!  Εξ αλλου για ολους τους μεγαλους σαφως και δεν πρεπει να τιθεται θεμα συγκρισης! ;)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιος...Όπως πάντα, δεν είναι η κ*λοτεχνική το ζήτημα, για να είσαι καλός κιθαρίστας (όχι ότι δεν είναι απαραίτητη), αλλά το feeling, η ειλικρίνεια στο παίξιμο. Όταν ακούς το Rory είναι σα να σου εξομολογείται...Πολύ υποεκτιμημένος-μ'αρέσει που τον γουστάρουμε εδώ στην Ελλάδα. Κλάση Hendrix κ Gilmour για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου