Προς το περιεχόμενο

fender tube v1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν απο fender super reverb με ultra linear  δεν χρησιμοποιώ το πρώτο κανάλι και παίζω μόνο με το 2ο βγάλω την πρώτη προενισχύτρια λυχνία ,τι αποτέλεσμα θα έχω?

1.Θα έχω breakup πιο νωρίς? 2. Θα πέσει η ένταση και θα μπορώ να τον ανοίγω παράπάνω? 3. Θα κάνω μαλακ@α και θα χαλάσω τον ενισχυτή?

 

Ωραίο multiple choice για εξετάσεις ;D ε?

 

Απαντήστε όσοι γνωρίζετε σίγουρα γιατί η 3η επιλογή δε μου αρέσει καθόλου.

 

Ξέχασα να συμπληρώσω.Η v1 είναι όπως κοιτάζω τον ενισχυτή απο πίσω η πρώτη αριστερά έτσι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Αν το σήμα σου περναει από τη λυχνία και τη βγάλεις, απλά δεν θα έχεις ήχο

Β) Αν το σήμα σου δεν περνάει από τη λυχνία και τη βγάλεις, απλά δεν αλλάζεις τίποτε στη διαδρομή του σήματος.

 

Άρα, καμμιά από τις υποθέσεις σου δεν ισχύει (ούτε καν το να χαλάσει ο ενισχυτής)

;)

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση έχει να κάνει με τις τελικές λυχνίες, άρα όπως έγραψε και ο St4rg4z3r (!!!) το πολύ πολύ να μην έχεις καθόλου ήχο αν αφαιρέσεις την προενισχύτρια. Αν όντως έχεις πρόβλημα έντασης πάντως ψάξε το, εγώ από τον Twin Amp αφαίρεσα τις δύο από τις τέσσερις τελικές (Νο 2 και 3) και η ένταση έπεσε κάπως με αποτέλεσμα να μπορώ να παίζω και στο σπίτι (λέμε τώρα...). Αν κάνεις κάτι τέτοιο μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις και τα ohm στο μισό! Για breakup κλπ πρέπει να παίξεις λίγο με τον τύπο των λυχνιών, απλά θέλει ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση έχει να κάνει με τις τελικές λυχνίες, άρα όπως έγραψε και ο St4rg4z3r (!!!) το πολύ πολύ να μην έχεις καθόλου ήχο αν αφαιρέσεις την προενισχύτρια. Αν όντως έχεις πρόβλημα έντασης πάντως ψάξε το, εγώ από τον Twin Amp αφαίρεσα τις δύο από τις τέσσερις τελικές (Νο 2 και 3) και η ένταση έπεσε κάπως με αποτέλεσμα να μπορώ να παίζω και στο σπίτι (λέμε τώρα...). Αν κάνεις κάτι τέτοιο μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις και τα ohm στο μισό! Για breakup κλπ πρέπει να παίξεις λίγο με τον τύπο των λυχνιών, απλά θέλει ψάξιμο...

 

Εγω έχω μόνο 2 τελικές.Οπότε αν βγάλω τη μία δε ξέρω αν θα παίζει καν.Η πρώτη προενισχύτρια απο ότι ξέρω στο δικό μου ενισχυτή είναι για το πρώτο κανάλι αν δε κάνω λάθος.Απλώς διάβασα κάπου πώς αν δε το χρησιμοποιείς και παίζεις με το 2ο μπορείς να τη βγάλεις .Αυτό βοηθά στον ήχο και έχεις λίγο πιό νωρίς breakup.To έχει δοκιμάσει κανένας στο συγκεκριμένο ενισχυτή?Η είναι παραμύθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτής δεν θα πάθει κάτι, απλά δεν θα παίζει το πρώτο κανάλι. Η 1η λυχνία είναι η προενίσχυση του normal καναλιού.

Η 2η είναι η προενίσχυση του 2ου vibrato καναλιού.

 

Αν θες να αλλάξει το gain της προενίσχυσης θα πρέπει να αλλάξεις την 2η και όχι να την αφαιρέσεις!

 

teo.gp,

Αν αφαιρεθούν οι 2 από τις 4 τελικές καλύτερα να διπλασιαστούν τα Ωμ στην έξοδο και όχι να μειωθούν στο μισό. Το ανάποδο δηλαδή, μιας και ένα ζευγάρι τελικές πρέπει να βλέπουν το διπλάσιο πρωτεύον από ότι μία τετράδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω μόνο 2 τελικές.Οπότε αν βγάλω τη μία δε ξέρω αν θα παίζει καν.Η πρώτη προενισχύτρια απο ότι ξέρω στο δικό μου ενισχυτή είναι για το πρώτο κανάλι αν δε κάνω λάθος.Απλώς διάβασα κάπου πώς αν δε το χρησιμοποιείς και παίζεις με το 2ο μπορείς να τη βγάλεις .Αυτό βοηθά στον ήχο και έχεις λίγο πιό νωρίς breakup.To έχει δοκιμάσει κανένας στο συγκεκριμένο ενισχυτή?Η είναι παραμύθια?

 

Όχι μην βγάλεις την μία από τις δύο τελικές! Ο ενισχυτής χρειάζεται ζυγό αριθμό τελικών από τη στιγμή που είναι push-pull.

 

H V1 δεν έχει καμία σχέση με το 2ο κανάλι. Αν την βγάλεις δεν θα αλλάξει κάτι στο 2ο κανάλι.

Στην τελική δοκίμασέ το, να δεις και μόνος σου αν είναι παραμύθια ή όχι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα πρεπει να εχει μια ελαχιστη αυξηση στο gain του vibrato channel μιας και τα δυο δευτερα stages (μετα τα Tonestack) μοιραζονται το ιδιο bypass node (25μF@25V / 820Ω), οποτε βγαζοντας τη μια η αλλη "βλεπει" μονη της τα 820Ω. Κανονικα, τα Bypass κυκλωματα του Fender εχουν 25μF@25V / 1,5ΚΩ αλλα εδω ο τρισμεγιστος εβαλε τη "μιση" 1,5Κ (~820Ω) για να εξυποηρετησει δυο τριοδους. Ετσι βγαζοντας τη μια, η αλλη καρπωνεται λιγο παραπανω Gain.

 

Αλλα σε νεοτερες εκδοσεις η CBS εβαζε χωριστο Bypass node για την πρωτη 12ΑΧ7, οποτε αν εχει κατι τετοιο δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα.

 

Απ' την αλλη, βγαζοντας τη μια γλιτωνεις λιγη περισσοτερη ζεστη τωρα που μετραει πολυ...  ;D

 

 

 

ps. οπως λεει και ο myster μη διανοηθεις να βγαλεις τη μια απο τις (μοναδικες) δυο τελικες...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα πρεπει να εχει μια ελαχιστη αυξηση στο gain του vibrato channel μιας και τα δυο δευτερα stages (μετα τα Tonestack) μοιραζονται το ιδιο bypass node (25μF@25V / 820Ω), οποτε βγαζοντας τη μια η αλλη "βλεπει" μονη της τα 820Ω.

 

Όντως! Πολύ σωστά! Έχεις απόλυτο δίκιο alderbody. Βγάζοντας την ν1 θα αλλάξει η πόλωση του 2ου τριοδικού. Η προενίσχυση θα αποκτήσει άλλο χαρακτήρα. Άρα, θα ΈΧΕΙ διαφορά!  :D

 

Περιμένουμε εντυπώσεις ierissiotis!

 

Θα το τσεκάρω και ο ίδιος. Αν βρω χρόνο μπορεί να τον τσεκάρω και στον πάγκο. Από περιέργεια, πόσο gain έχει με και πόσο χωρίς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν απατωμαι αυτος ο Super πρεπει να εχει περασει απο τα χερια του studio54.

 

εκεινος (αν θυμαται) θα μας πει αν η πρωτη λυχνια εχει το "μοιρασμενο" bias η το ...αυτονομο της CBS.

Άν βεβαια το εκαναν τελικα στους Super, γιατι στους twin το εκαναν σιγουρα, ιδιως στην UL εποχη.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

teo.gp,

Αν αφαιρεθούν οι 2 από τις 4 τελικές καλύτερα να διπλασιαστούν τα Ωμ στην έξοδο και όχι να μειωθούν στο μισό. Το ανάποδο δηλαδή, μιας και ένα ζευγάρι τελικές πρέπει να βλέπουν το διπλάσιο πρωτεύον από ότι μία τετράδα.

 

Πραγματικά δεν το έχω ψάξει, απλά το manual του ενισχυτή (στο οποίο αναφέρεται και η μόντα με την αφαίρεση των δύο τελικών) γράφει πως πρέπει να ρυθμιστούν τα ohm στο μισό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου