Προς το περιεχόμενο

Πήρα Ούτι και με κλαίει η μανούλα μου!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως καταλάβατε από τον τίτλο αγόρασα ούτι... Το έχω εδώ και κάνα μήνα και με κλαίει η μανούλα μου γιατί πολύ απλά βγαίνω από το δωμάτιο μόνο για τα απολύτως απαραίτητα καθώς έχω φάει άπειρο κόλλημα... Απίστευτος ήχος και τρομερή δυσκολία στο παίξιμο... Πραγματικά αν νοιώθω άχρηστος με το μπάσο 1 φορά όταν έπιασα αυτό το όργανο στα χέρια μου ένοιωσα λες και διάβαζα πυρηνική φυσική και βάλε!!! Για να μην τα πολυλογώ το αγόρασα 200 ευρώ από οργανοποιό στα Εξάρχεια (μου έκανε απίστευτα καλή τιμή γιατί το πούλαγε 300)... Πανέμορφο απίστευτο ήχο... Δυστυχώς σήμερα που αποφάσισα να ανεβάσω κλιπάκι μου έσπασε η μπάσα Μι αλλά θα καταλάβετε για τι ήχο μιλάμε...

Υ.Γ: Παρακαλώ για την επιείκεια σας στο παίξιμο μου... Παίζω κάτι λιγότερο από μήνα και είναι ένα τελείως ξένο όργανο προς την φιλοσοφία παιξίματός μου... Επισυνάπτω κλιπάκι και φώτο με παντόφλα!!!

Υ.Γ: Για την ιστορία η ηχογράφηση έγινε με ένα δυναμικό dB VMD-01 σχεδόν κολλητά στο ηχείο!!!

35745_408749622041_636347041_4247221_3937925_n.jpg

outi.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Niiiiiiiiiiice!!! Κι εγώ εδώ και καιρό ζαχαρώνω κανένα ούτι, κάνα σιτάρ κλπ. ανατολίτικα να τη δώ Jeff Martin αλλά... αλλά! Μπράβο μαν, θέλει δουλειά ακόμα φυσικά αλλά ακούγεται ωραίο. Με 'γειά το οργανάκι και... καλό κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Niiiiiiiiiiice!!! Κι εγώ εδώ και καιρό ζαχαρώνω κανένα ούτι, κάνα σιτάρ κλπ. ανατολίτικα να τη δώ Jeff Martin αλλά... αλλά! Μπράβο μαν, θέλει δουλειά ακόμα φυσικά αλλά ακούγεται ωραίο. Με 'γειά το οργανάκι και... καλό κουράγιο!

Άσε ρε.. Δεν έχω λεφτά να περάσω τον μήνα!!! Θα έσκαγα αν δεν το έπαιρνα!! Το φλερτάρω 2 χρόνια!!! Και το επόμενο όργανο θα είναι congas και λαούτο!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το όργανο και ασορτί με το μαξιλάρι  ;)

 

Πάρε  μέθοδο η πήγαινε σε κάποιο δάσκαλο θα σε βοηθήσει .

Το ούτι εχει πάντα οριζόντιο παίξιμο με ανοιχτή χορδή.

επίσης μελετώντας δρόμους είναι πολύ καλό να χρησιμοποιείς κουρδιστήρι   .

Είναι μαστ για τα τυφλά όργανα χωρίς γραμμές . Πολλοί βέβαια στην αρχή βάζουν

σημάδια στο όργανο με μολυβάκι (βοηθάει αρκετά )

Σου εύχομαι καλή μελέτη, κάθε αρχή και δύσκολη λένε αν και απ οτι βλέπω πάνε τα χεράκια σου οπότε ειναι θεμα μελέτης και χρόνου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια... Η αλήθεια είναι ότι παίζω με το χρωματικό κουρδιστήρι/κλιπ συνέχεια πάνω στο ούτι για να μην μάθω να έχω σε λάθος θέση τα δάχτυλα... Στην αρχή κοίταζα συνέχεια τώρα του έχω πάρει ελάχιστα τον αέρα και δεν κοιτάζω όλη την ώρα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THEOD έχεις ένα θέμα με τους αυτοδίδακτους vs ωδείο, δασκάλους κλπ., έτσι?

 

οχι κανένα και και γω αυτοδίδακτος ξεκίνησα ,

απλα μερικα όργανα ειναι πολυ ιδιότροπα και αναγκαστικά πρέπει να κάτσει κάποιος

δίπλα σε κάποιον που παίζει. Δεν χρειάζονται νότες η θεωρία απλά πως κινείτε το όργανο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανένα και και γω αυτοδίδακτος ξεκίνησα ,

απλα μερικα όργανα ειναι πολυ ιδιότροπα και αναγκαστικά πρέπει να κάτσει κάποιος

δίπλα σε κάποιον που παίζει. Δεν χρειάζονται νότες η θεωρία απλά πως κινείτε το όργανο  :)

 

Indeed.

 

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια... Η αλήθεια είναι ότι παίζω με το χρωματικό κουρδιστήρι/κλιπ συνέχεια πάνω στο ούτι για να μην μάθω να έχω σε λάθος θέση τα δάχτυλα... Στην αρχή κοίταζα συνέχεια τώρα του έχω πάρει ελάχιστα τον αέρα και δεν κοιτάζω όλη την ώρα...

 

Side dots δεν υπάρχουν ή θυμάμαι λάθος? Εφόσον υπάρχουν προσωπικά δεν το βρήκα κι εντελώς τραγικό το θέμα με άταστα όργανα, συνήθεια είναι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky bassman

Αν εχεις χρονο τσέκαρε τον

αnouar brahem και συγκεκριμένα το δίσκο  thimar

Πιστεύω οτι θα σου αρέσει πάρα πολύ, ειναι πραγματικά μοναδικός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Side dots δεν υπάρχουν ή θυμάμαι λάθος? Εφόσον υπάρχουν προσωπικά δεν το βρήκα κι εντελώς τραγικό το θέμα με άταστα όργανα, συνήθεια είναι περισσότερο.

Δεν υπάρχουν δυστυχώς... Και φαντάσου ότι για ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΟΥΣ λόγους (αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει) η Μι μπάσα με τη Μι καντίνι (η Μι μπάσα είναι μονή η Μι καντίνι 2πλή) δεν έχουν στην ίδια θέση της νότες! Όπως και στην Λα μπάσα με τη Λα καντίνι (και οι δύο 2πλές)... Τώρα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.... Είναι απειροελάχιστη η διαφορά (ένα τέταρτο) αλλά ακούγεται...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου