Προς το περιεχόμενο

Πήρα Ούτι και με κλαίει η μανούλα μου!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν δυστυχώς... Και φαντάσου ότι για ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΟΥΣ λόγους (αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει) η Μι μπάσα με τη Μι καντίνι (η Μι μπάσα είναι μονή η Μι καντίνι 2πλή) δεν έχουν στην ίδια θέση της νότες! Όπως και στην Λα μπάσα με τη Λα καντίνι (και οι δύο 2πλές)... Τώρα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.... Είναι απειροελάχιστη η διαφορά (ένα τέταρτο) αλλά ακούγεται...

 

Αποτι εχω δει με ανθρώπους που συνεργάζομαι ολη την ωρα αλλάζουν το κούρδισμα

για να εχουν ανοιχτές χορδές τωρα νομιζω οτι μονο η πιο μπάσα χορδη  ειναι μονη της ολες οι αλλες ειναι διπλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κρατάω το τούρκικο κούρδισμα

Από μπάσα προς πρίμα: EABEAD με μονή την Ε και διπλές όλες τις άλλες...Με βολεύει γιατί οι χορδές που χρησιμοποιώ περισσότερο στο 5χορδο μπάσο είναι BEAD!!! (κλέβω λιγάκι αλλά τι να γίνει!!)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα δεν ειναι καλο το intonation του οργανου...η γεφυρα, οπως και στα παραδοσιακα οργανα δεν ειναι ρυθμιζομενη, ισως ομως μπορει να φτιαχτει ενας καλυτερος καβαλαρης ωστε να βελτιωθει η κατασταση (χωρις τρομερα μεγαλο κοστος).

 

Οπως και να εχει, μεγειες και καλα παιξιματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπασσα ειναι μονη και 5 διπλες κι αν θυμαμαι καλα η οκταβα της ανοιχτης(12ο ταστο)ειναι εκει που αρχιζει το σκαφος

κανα δυο χρονια που επαιζα ειχα το τελευταιο  κουρδισμα που αναφερει αυτος,http://www.oud.gr/tunic_gr.htm πιστευω θα σε βοηθησει (ειναι πιο ευκολο)

και μολις εφτασε στα χερια μου αυτος http://www.oud.gr/bacanos_gr.htm

με κλαιγανε οι ρεγγες.................................... :'( ;) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κρατάω το τούρκικο κούρδισμα

Από μπάσα προς πρίμα: EABEAD με μονή την Ε και διπλές όλες τις άλλες...Με βολεύει γιατί οι χορδές που χρησιμοποιώ περισσότερο στο 5χορδο μπάσο είναι BEAD!!! (κλέβω λιγάκι αλλά τι να γίνει!!)

 

 

πήρα ενα τηλ το μουσικό που παίζουμε και μου ειπε οτι απο  πρίμα  προς μπάσα

το κούρδισμα που κάνουν εδω ειναι CGDA(GD) οι μπάσες GD χρησιμοποιούνται μόνο για ρυθμό και τις αλλάζουν ανάλογα με το κομμάτι.

Το τουρκικο  μου είπε ειναι δύσκολο .Το χρησιμοποιουν γιατι τραγουδάν ψιλά οι Τούρκοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο!!!

Θα σε συμβουλευα να πας σε δασκαλο για τα πρωτα...

ειναι δυσκολο οργανο γιατι οι ανατολιτικες κλιμακες εχουν η καθε μια μαλακο και σκληρο τροπο κλπ ...χωριζετε σε 12-13 μερη ο τονος αν θυμαμε καλα...επαιζα πριν απο 13-14 χρονια ειχα κανει κανα χρονο μαθηματα και δεν θυμαμε και καλα.

Φυσικα θέλει και τρελο αυτι και εξασκηση στο να ακους την διαφορα.

 

Επισις αλλο παιξιμο το τουρκικο που ειναι ποιο stacato αλλο το αρμενικο που ειναι ποιο slide κλπ.

 

Επισης απο οτι θυμαμε εγω κουρδιζα σε C την κατω χορδη και αντιστιχα πηγεναν και οι αλλες.

 

Ακου Σαραγουδα μπολικο, haig και πολύ καλες δουλειες που ακους καλο και σχετικά ευκολο πεξιμο έχουν και οι Εν Χορδαις.

Επισης βρες και ακου Menhir Bashir που τζαζιζει κιολας.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου