Προς το περιεχόμενο

korg tr vs korg triton classic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi guys!!

λοιπόν αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας για αντικειμενικές διαφορές και μετά ποιο προτείνετε για χρήση σε rock σχήμα!ξέρετε!πιανάκι organ pads-βιολιά και λίγα lead!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi guys!!

λοιπόν αρχικά θα ήθελα τη γνώμη σας για αντικειμενικές διαφορές και μετά ποιο προτείνετε για χρήση σε rock σχήμα!ξέρετε!πιανάκι organ pads-βιολιά και λίγα lead!

Ευχαριστώ

 

στην ουσια προκειται για 2 ιδια οργανα...

η διαφορετικοτητα πλην της τιμης εχει ως εξης:

το ΤR εχει λιγοτερους ηχους,arpegiators,combinations....

Το TRITON διαθετει και καποιες γεννητριες (αναλογικου τυπου) ωστε ο ηχος σου να εχει περισσοτερο ογκο ...(ειναι αυτη η μπλε λυχνια  που αναβει)...

Τωρα,

και τα 2 εχουν αρκετα ''αγριες'' διαθεσεις για Rock καταστασεις αλλα και μια γκαμα ηχων που θα ευχαριστηθεις και lead και pads και οτι αλλο θες να παιξεις....

εχουν και αρκετα καλο sequencer !

Εγω πηρα το ΤR εχοντας υποψιν μου και τι αλλα keybords το συμπληρωνουν,και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος....

 

 

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια προκειται για 2 ιδια οργανα...

η διαφορετικοτητα πλην της τιμης εχει ως εξης:

το ΤR εχει λιγοτερους ηχους,arpegiators,combinations....

Το TRITON διαθετει και καποιες γεννητριες (αναλογικου τυπου) ωστε ο ηχος σου να εχει περισσοτερο ογκο ...(ειναι αυτη η μπλε λυχνια  που αναβει)...

Τωρα,

και τα 2 εχουν αρκετα ''αγριες'' διαθεσεις για Rock καταστασεις αλλα και μια γκαμα ηχων που θα ευχαριστηθεις και lead και pads και οτι αλλο θες να παιξεις....

εχουν και αρκετα καλο sequencer !

Εγω πηρα το ΤR εχοντας υποψιν μου και τι αλλα keybords το συμπληρωνουν,και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος....

 

 

Για την μπλε λαμπα...θα αναφερεσαι στο extreme και οχι στο classic που εχει και βαρυκεντρισμενο κλαβιε και ερχεται πιο κοντα στους πιανιστες.

Παραχαρακτη αναλογα με το μπατζετ σου,οπου καταληξεις ικανοποιημενος θα εισαι.

Ειτε tr,ειτε triton classic, ειτε extreme.

Δοκιμαζεις, ακους και αγοραζεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TRITON διαθετει και καποιες γεννητριες (αναλογικου τυπου) ωστε ο ηχος σου να εχει περισσοτερο ογκο ...(ειναι αυτη η μπλε λυχνια  που αναβει)...

Αυτό με τη μπλε λυχνία είναι το Extreme, όχι το Classic. Αφετέρου, αυτή η λυχνία ΔΕΝ είναι γεννήτρια ήχου, είναι ένα κύκλωμα στο στάδιο εξόδου που περιλαμβάνει λυχνία για να δώσει (κατά τα λεγόμενα της Korg) αναλογική χροιά στον ήχο. Το επισημαίνω γιατί γεννήτρια ήχου και κύκλωμα εξόδου είναι εντελώς άλλο πράγμα.

 

Κατά τα λοιπά, οι κύριες διαφορές (δεν είναι σοβαρή διαφορά το ότι το TR έχει λιγότερα presets) είναι:

- 1 insert εφφέ στο TR έναντι 5 στο Triton

- ενσωματωμένο sampler στο Triton, μόνο με expansion στο TR

- διπλάσιου μεγέθους ROM στο TR, 64 Mb έναντι 32 Mb του Triton

- touch screen στο Triton, συμβατική στο TR

- ribbon controller στο Triton (το TR δεν έχει)

- floppy disk drive στο Triton, SD card στο TR

- διαφορετικό κλαβιέ

 

Ηχητικά είναι σχεδόν τα ίδια μιας και έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης (αν και τα εφφέ μπορούν να αλλάξουν αρκετά το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα). Προσωπικά έχω το TR και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη χρήση σε rock σχήματα.

 

Κοινώς, συζητάμε για τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Το TR έχει μεγαλύτερη και νεότερη ROM, είναι πιο ελαφρύ, μικρό και road-safe (η touch οθόνη του Triton είναι κάτι που θέλει τη δέουσα προσοχή) και έχει πιο σύγχρονες συνδέσεις (SD card, USB).

Το Triton έχει περισσότερα εφφέ, sampler, πιο μεγάλη και εντυπωσιακή οθόνη, το ribbon και λίγο καλύτερα πλήκτρα.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα λοιπά, οι κύριες διαφορές (δεν είναι σοβαρή διαφορά το ότι το TR έχει λιγότερα presets) είναι:

- 1 insert εφφέ στο TR έναντι 5 στο Triton

- ενσωματωμένο sampler στο Triton, μόνο με expansion στο TR

- διπλάσιου μεγέθους ROM στο TR, 64 Mb έναντι 32 Mb του Triton

- touch screen στο Triton, συμβατική στο TR

- ribbon controller στο Triton (το TR δεν έχει)

- floppy disk drive στο Triton, SD card στο TR

- διαφορετικό κλαβιέ

Σωστος.

Το TR έχει μεγαλύτερη και νεότερη ROM, είναι πιο ελαφρύ, μικρό και road-safe (η touch οθόνη του Triton είναι κάτι που θέλει τη δέουσα προσοχή) και έχει πιο σύγχρονες συνδέσεις (SD card, USB).

Σημαντικο προσον.

 

και κατι τελευταιο...το tr ακομα κατασκευαζεται και ακομα πωλειται.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος. Σημαντικο προσον.

 

και κατι τελευταιο...το tr ακομα κατασκευαζεται και ακομα πωλειται.

 

 

Είσαι σίγουρος για αυτό? Έχω την εντύπωση ότι έχει σταματήσει να βγαίνει και αντικαταστάθηκε από τα m series μετά το 2007, δεν είναι και τόσο καινούργιο το 2005 βγήκε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για αυτό? Έχω την εντύπωση ότι έχει σταματήσει να βγαίνει και αντικαταστάθηκε από τα m series μετά το 2007, δεν είναι και τόσο καινούργιο το 2005 βγήκε.

για την κατασκευη ειμαι σχεδον σιγουρος μιας και μεχρι τα Χριστουγεννα το οργανο βρισκοταν στον τομεα παραγωγης.. Για την πωληση >> Το προιον βρισκεται στους επισημους τιμοκαταλογους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tr  γενικά δεν είναι τίποτα άλλο από ένα αναβαθμισμένο Triton Le.

 

Επιφυλάσσομαι σε αυτό που λες Korgious καθώς η Korg.uκ, έχει επίσημα το όργανο στο site της  στο support που σημαίνει ότι το μοντέλο έχει αποσυρθεί.

 

Το αν το έχει το Bon Studio στον κατάλογο είναι άλλη δουλειά μπορεί να του έχουν μείνει κομμάτια και να το εμφανίζει στον Κατάλογο αλλά πιστεύω ότι επίσημα έχει αποσυρθεί από την εταιρία.

Αμφιβάλλω να τράβηξε η παραγωγή τόσο πολύ... όπως είπα είναι αρκετά παλιό όργανο και νομίζω ότι μετά το 2008 βγαίνουν μόνο m series.

Πως είσαι σίγουρος ότι υπήρχε παραγωγή ως τα χριστούγεννα?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tr  γενικά δεν είναι τίποτα άλλο από ένα αναβαθμισμένο Triton Le.

 

Επιφυλάσσομαι σε αυτό που λες Korgious καθώς η Korg.uκ, έχει επίσημα το όργανο στο site της  στο support που σημαίνει ότι το μοντέλο έχει αποσυρθεί.

 

Το αν το έχει το Bon Studio στον κατάλογο είναι άλλη δουλειά μπορεί να του έχουν μείνει κομμάτια και να το εμφανίζει στον Κατάλογο αλλά πιστεύω ότι επίσημα έχει αποσυρθεί από την εταιρία.

Αμφιβάλλω να τράβηξε η παραγωγή τόσο πολύ... όπως είπα είναι αρκετά παλιό όργανο και νομίζω ότι μετά το 2008 βγαίνουν μόνο m series.

Πως είσαι σίγουρος ότι υπήρχε παραγωγή ως τα χριστούγεννα?

Επικοινωνω μεσω facebook με ανθρωπο στο Χονγκ Κονγκ. Απο εκει αγορασα τα δικα μου Korg.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου