Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος Κάρτας Ηχου: Διορθώνεται η παω για νέα ?


hermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια TERRATEC DMX 6fire 24/96 ftp://ftp.terratec.net/Audio/DMX6fire2496/Manual/DMX6fire2496_Manual_GB.pdf

Ειναι PCI και εχει προσοψη για extra συνδέσεις που συνδέεται με την καρτα με πλακέ καλώδιο σαν αυτο των σκληρων (IDE)

Κατοικεί σε ενα πυκνοκατοικημένο PC, οσο μακρύτερα απο το τροφοδοτικό και βγάζει έντονο θόρυβο. Δεν χρησιμοποιώ πάνω απο το 10% της έντασης των monitor διοτι στις σιωπές ειναι ενοχλητικότατη!!!

 

Δοκίμασα 1) άλλα ηχεία 2) άλλα καλώδια 3) ¶λλαξα τροφοδοτικό 4) έβγαλα το τροφοδοτικό εξω απ'το κουτί 5) Χρησιμοποίησα και τις μπρός και τις πίσω εξόδους 6) δοκίμασα να απομονώσω οσο γίνεται την ταινία σύνδεσης πρόσοψης με την κάρτα

 

Αποτέλεσμα το ίδιο: Τα δεκάδες καλώδια, σκληροί κλπ συσκευές που έχει κάθε PC, παράγουν παρασιτικά ρεύματα και δημιουργούν θορύβους κυρίως στην ταινία μεταφοράς δεδομένων κάρτας και πρόσοψης και δεν μ' αφήνουν να ... ησυχάσω

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος απ'την χρήση της

1) ακούω μουσική - Θα ήθελα όμως να είχε έξοδο XLR

2) Ψηφιοποιώ τα βινύλια μου με μεγάλη ... μανία (αρα η ποιότητα του Analog to Digi μετατροπέα στα 96/24 είναι καθοριστικής σημασίας για μένα)

3) ηχογραφώ τον εαυτό μου οταν παίζω midi keyboard η ακουστικά όργανα

 

Τελικά υπάρχει λύση στο πρόβλημα του θορύβου η την πετάω για καινούρια χωρίς βόμβους και ποιά ?

 

Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα μου, παρά το οτι διαβάζω το site από πολύ καιρό. Είδα οτι γράφουν ψαγμένοι μουσικοί, ηχολήπτες κλπ και έμαθα πολλά διαβάζοντας. Παρακαλώ λοιπόν την συμβουλή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι μου θυμιζει αυτο

λοιπον ειχα και εγω αναλογη εμπειρια με terras(tec)

μια (phase 22 σταθερος υπολογιστης )

η phase 22(εσωτερικη καρτα pci) μου παρουσιαζε τον κλασικο βομβο (hum)

ειχα δοκιμασει τα παντα αλλα τιποτα θετικο

οσπου μου περασε απο το μυαλο να συνδεσω την οθονη του υπολογιστη(crt)

σε αλλη πριζα ξεχωριστη απο αυτη που τροφοδοτουσε τον υπολογιστη

και πετυχε ο βομβος εξαφανιστηκε

 

γενικα οι οθονες (tv,pc) πολλες φορες ακομα και οι ενισχυτες σηματος της tv

παρουσιαζουν παρασιτα (hum) σε audio συσκευες

 

1 χρονο αργοτερα ανακαλυψα και το παρακατω ριξε μια ματια

ftp://ftp.terratec.de/Documentation/Audio_Tweaks_GB.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hermann, στις ψηφιοποιήσεις βινυλίων που κάνεις (π.χ.), όταν τις παίζεις σε άλλο υπολογιστή ή σε φορητό player, ακούς τους θορύβους που αποδίδεις στην κάρτα ή όχι;

 

επίσης, όταν ακούς με ακουστικά από την κάρτα, ακούς τους θορύβους;

 

επίσης, τους θορύβους τους ακούς ότι και να κάνεις ή μόνο όταν κάνεις κάποιες συγκεκριμένες δουλειές;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας

 

Ο θόρυβος είναι έντονος κατά την αναπαραγωγή του ηχητικού σήματος. Περιέχει κυρίως σταθερό συνεχόμενο βόμβο από το τροφοδοτικό κπλ. Σε χαμηλότερες εντάσεις διακρίνονται και μη συνεχόμενου θόρυβοι από τους σκληρούς κλπ

 

Αυτό νομίζω υπάρχει σε μικρότερο βαθμό σε όλα τα PC.

 

Αυξάνοντας την στάθμη εξόδου παρατηρούμε οτι αυξάνεται ανάλογα και ο θόρυβος. Μειώνοντας όμως την στάθμη εξόδου παρατηρούμε οτι από κάποιο σημείο και κάτω ο θόρυβος δεν μειώνεται και μένει σταθερός. Είναι το σημείο της στάθμης εξόδου που έχει τον λιγότερο θόρυβο.

Σε άλλες περιπτώσεις στο σημείο αυτό έχεις επαρκείς εντάσεις να ακούσεις μουσική, στην περίπτωση μου δυστυχώς δεν επαρκεί.

Αυξάνοντας την στάθμη εξόδου, τα δυνατά μουσικά περάσματα σκεπάζουν τον θόρυβο, αλλά στα χαμηλά η τις σιωπές ο θόρυβος είναι ακουστός και .... χαλάει τα πάντα

Δηλαδή το σημείο με τον min θόρυβο δεν έχει την δυναμική περιοχή για ακρόαση μουσικής ( θεωρητικά η κάρτα θα έχει s/n >100db αλλά στην πράξη δεν αξιοποιούνται ούτε τα μισά!)

Το πρόβλημα υπάρχει σε εξόδους αναπαραγωγής με ηχεία και με ακουστικά, δηλαδή στις αναλογικές.

Στην ψηφιακή έξοδο όμως (SPDF) ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα θορύβων στο σήμα! Δυστυχώς όμως αυτό δεν μπορώ να το αξιοποιήσω άμεσα διότι χρειάζεται αγορά εξωτερικού D/A converter κλπ που δεν γνωρίζω το κόστος τους

 

Τα ψηφιοποιημένα βινύλια δεν έχουν πρόβλημα και σε άλλα συστήματα ακούγονται πεντακάθαρα. Eχουν φυσικά χαμηλούς θορύβους, αλλά είναι αναμενόμενοι και δεν ενοχλούν. ΠΧ κάπου διακρίνεται το rumble του πικάπ η το hiss της κεφαλής-προενισχυτή.

 

Σχετικά με την τροφοδοσία μάλλον θα πρέπει να κάνω δοκιμές. Υπάρχει UPS τεχνολογίας on line που βγάζει δυο σούκο και δίνει ρευμα στα κρίσιμα μέρη του PC (πχ όχι στον printer). Θα δούμε ...

 

Το site με τις συμβουλές της terratec είναι εξαιρετικό για όποιον ενδιαφέρεται για θέματα θορύβων, δεν δίνει όμως λύση

 

Τελικά πως λύνεται το πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να προσδιορίσεις λίγο τον θόρυβο που ακούς; Είναι το τυπικό γκργκργκρ που ακούγεται λόγο προβλήματος με τη γείωση ή κατι άλλο, υψίσυχνο;

Ποιό είναι το signal path; Έξοδος κάρτας, ενισχυτής, ηχεία;

Παρεμβάλλεται μίκτης; Έχεις αυτοενισχυόμενα ηχεία;

 

Και ένα πείραμα :idea:

 

Αφαίρεσε όλα τα audio καλώδια απο την κάρτα (in/out), και κάνε monitoring απο ακουστικά μόνο, ακούγεται ο θόρυβος;

Αν ναί, αφαίρεσε και το front panel της κάρτας και κάνε monitoring απο το back panel της PCI. Το ίδιο;

 

Τα λέμε :wink:

e are the knights who say...Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου