Προς το περιεχόμενο

Τα specs που προτιμάτε!


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν είπα να κάνω ένα θέμα με τα χαρακτηριστικά που προτιμάει καθένας στις κιθάρες και ξεκιναω εγώ:

Σώμα: Ελαφρύ να ναι κι ότι να ναι

Μπράτσο: Maple με πολύ ελαφρύ φινίρισμα (αρκεί να μην κολλάει το χέρι)

Ταστιέρα: Όλες μου αρέσουν αλλά έχω συνηθίσει σε ebony

Radius: 12" και πάνω

Κλειδιά: Locking schaller ή sperzel

Γέφυρα: Wilkinson (by Gotoh) VS100

Μαγνήτες: H-S-S ή H-S-H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμα: ελαφρυ (αν φαινονται τα νερα καλυτερα ash)

 

Μπρατσο: παντα 2 piece,ειτε maple/maple,ειτε maple/rosewood,ειτε maple/ebony,παντα φινιρισμενο,παντα ΠΑΧΥ & rounded,παντα ταστα jumbo,ΠΟΤΕ 22 ταστα (μονο 21) ,radius οτι να'ναι αν και το vintage 7 1/2 με jumbo ταστα με βολευει περισσοτερο.

 

Κλειδια : μονο vintage τυπου Kluson (κατα προτιμηση οι ρεπλικες της Gotoh & ειδικα τα staggered που εχουν μεγαλη γωνια πισω απο το νατ & δεν χρειαζονται string trees ) ,ειναι ελαφρια,ειναι ασφαλη μια και προστατευονται τα δακτυλα (& η θηκη) απο κοψιματα/γδαρσιματα,αλλαζεις χορδες γρηγορα,δουλευουν καλυτερα απο ολα (αν βεβαια ξερεις να τοποθετησεις τις χορδες σωστα) & το σημαντικοτερο ειναι ΟΜΟΡΦΑ

 

Γεφυρες/τρεμολα: Αυστηρα vintage tremolo με steel block (το μονο που δεν καταστρεφει τον ηχο & το μονο που ειναι τοσο ΟΜΟΡΦΟ).

Στις Tele η κλασσικη 3αρα με Graph Tech IOS saddles (αν και η μοντερνα βαρια Gotoh ειναι καλη επισης)

 

Μαγνητες: Μονο vintage specked single coils με ΧΑΜΗΛΗ εξοδο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είπα να κάνω ένα θέμα με τα χαρακτηριστικά που προτιμάει καθένας στις κιθάρες και ξεκιναω εγώ:

Σώμα: Ελαφρύ να ναι κι ότι να ναι

Μπράτσο: Maple με πολύ ελαφρύ φινίρισμα (αρκεί να μην κολλάει το χέρι)

Ταστιέρα: Όλες μου αρέσουν αλλά έχω συνηθίσει σε ebony

Radius: 12" και πάνω

Κλειδιά: Locking schaller ή sperzel

Γέφυρα: Wilkinson (by Gotoh) VS100

Μαγνήτες: H-S-S ή H-S-H

Και περίμενες με αυτές τις προτιμήσεις να σου αρέσει η Rockinger Strat? Δεν είχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ χαρακτηριστικό από αυτά που σου αρέσουν/βολεύουν! :D

Αλήθεια' date=' υπάρχει radius>12 ?

 

Μπρατσο: παντα 2 piece,ειτε maple/maple,ειτε maple/rosewood,ειτε maple/ebony

Γιατί θες 2 piece? Είναι πιο ανθεκτικό?

 

Τα staggered κλειδιά και τα GRAPH TECH saddles, τι θετικά έχουν?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

radius υπαρχει απο 7 εως και 18!!

 

τα 2 piεce μπρατσα (δηλ. αυτα με ξεχωριστη ταστιερα κολλημενη πανω στο υπολοιπο μπρατσο ) ειναι οντως πιο ανθεκτικα & "παιρνουν" δυσκολοτερα οπως και καθε τι laminated.

 

τα graph tech IOS ειναι και intonated & graph tech (δηλ. δεν σπανε οι χορδες) & εχουν ειδικη σχεδιαση που αφηνει τις νοτες να ¨κουδουνανε¨περισσοτερο

 

τα staggered vintage tuning keys χρειαζονται μονο 1-2 στροφες της χορδης και εχουν καλυτερη (μεγαλυτερη γωνια) με το νατ ,οποτε δεν χρειαζεται να κανεις πολλες στροφες την χορδη (πραγμα παντοτε καταστροφικο για το κουρδισμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου