Προς το περιεχόμενο

Μesa MARK1 vs MARSHALL 1974X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη μια γωνια ενα κτηνος 100 βαττ με 400αρι Eminence Delta Pro μεγαφωνο (Μesa MARK1 )

 

p2_ufr2y3ywl_so.jpg

 

 

& στην αλλη ενα...κτηνακι handwired 18 βαττ με ενα ταπεινο 20αρι Celestion

 

1974X.jpg

 

μια tele thinline δικης μου κατασκευης,2 μικροφωνακια και ενας...κουλος.... ;D

 

και οι 2 ενισχυτες παιζουν ολοκαθαρα & τα μονα εφε ειναι  λιγο od  & delay  απο μια Tonelab SE

 

Ποιο σας αρεσει περισσοτερο? (το κομματι ειναι αθλιο και προχειρο και  το σκαρωσα στα γρηγορα μονο για να τεσταρω τους ενισχυτες...)

 

Και ποιος ειναι ποιος?

 

:) :)

test1.mp3

test2.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρώτο μου άρεσε περισσότερο. Κάπως πιο ζεστός ήχος και πιο φυσικός, με λίγο περισσότερο sustain. Στο δεύτερο μου ακούγονται κάπως ενοχλητικά οι υψηλές συχνότητες στο σκάσιμο της νότας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το ακουσα απο ηχεια (ο θεος να τα κανει) ενος ταπεινου πλην τιμιου notebook νομιζω πως ο πρωτος ηταν ο Mesa και δευτερος ο Marshall...

Αυτο επειδη ακουσα περισσοτερο sparcle και λιγο πιο ''κουδουνιστα'' πριμα στο δευτερο clip... Οποιος καταλαβε καταλαβε... ::)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ο πρωτος εχει πιο ζεστο ηχο ενω ο δευτερος μου φαινεται να "αρπαζει" λιγο οποτε θα ελεγα οτι ο πρωτος ειναι ο μεσα. παντως και οι 2 ειναι ωραιοι :D

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ποιός γιατί πολύ απλά δεν έχω ακούσει κανένα από τους δύο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ προτιμώ τον 1, πιο "πληρης" ήχος, ο 2 βγάζει μια ψηλομεσαία τενεκεδίλα, που έχει και την αγριάδα της όμως.

 

Πάντως και με αυτά τα λίγα εφέ μέσα στα πλαίσια του κομματιού και στα χέρια του ίδιου παίχτη τελικά φαίνεται στο πραγματικό της μέγεθος η σημασία ενός κρίκου της αλυσίδας: πιο μικρή από όσο νομίζουμε συνήθως  :)

 

συγχαρητήρια για το πρότζεκτ, μου άρεσε πολύ και η ρυθμική  ;)

 

τους ενισχυτές δεν τους ξέρω, αλλά επειδή ο 2 είναι πιο πρωτόγονος, και επειδή αυτό υποτίθεται κυνηγάνε τα re-issue της Marshall, θα ρισκάρω να πω ότι ο 2 είναι ο 1974Χ. Τώρα αν έπαιξες πολύ με το eq του Mesa, τότε μας ξεγέλασες και είναι απάτη  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το πρώτο μου άρεσε. Ήταν πιο στρογγυλεμένος ο ήχος. Τώρα ποιός ήταν ποιός είναι λίγο δύσκολο αλλά ύπο προυποθέσεις θα μπορούσε ο δεύτερος να είναι ο Μαρκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν τα στερεότυπα που μας πουλάνε ( ;D), κι εγώ ψηφίζω Mesa - Marshall με αυτή τη σειρά.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου