Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίας και συζητάτε για delays, αληθεύει ότι στο El Capistan ενώ ακούγονται delay trails αν κάνουμε tap νέο tempo αυτά κόβονται απότομα?

Ναι, στο δεύτερο tap όλα τα trails πεθαίνουν

 

 

Edit: λάθος, το wet σήμα παραμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα delays που κανένα δεν κάνει τα πάντα σωστά (για εμένα τουλάχιστον) είναι εκνευριστικό!

Και το timeline κάνει το ίδιο σε κάποιο mode (tape) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα delays που κανένα δεν κάνει τα πάντα σωστά (για εμένα τουλάχιστον) είναι εκνευριστικό!

Και το timeline κάνει το ίδιο σε κάποιο mode (tape) ?

 

Ωπς, γράψε λάθος.

Τοσο το timeline όσο και το el capistan κρατάνε το wet σήμα και το αναπροσαρμόζουν στο νέο τέμπο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, θα κλάψω! Πραγματικά, τι είναι όλα αυτα εδω μέσα? Εγω μια Tonelab LE εχω και ημουν χαρούμενος. Και τωρα έχω wishlist στο Thomann γυρω στα 17 πεταλια. Καταστροφή είστε...  :P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sound on sound mode του el capistan στο feedback loop του timeline. Ενδιαφέρον παιχνίδι, αλλά βρωμίζει γρήγορα. Εξάλλου και στο delay, less is more.

Είδα τη σχετική κουβέντα με κάποια καθυστέρηση.Το timeline είναι περίπλοκο και χρειάζεται καλό αυτοέλεγχο για να μη χαθείς στην πολυπλοκότητά του. Και επειδή είναι μερικές φορές too much sophisticated, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ψάχνεται κανείς με on top περιπλοκότητα όπως ο παραπάνω συνδυασμός. Ομολογώ ότι δεν πέτυχα σπουδαία πράγματα μέσω του feedback loop ακόμη και με πιο βατές ιδέες.

 

To timeline ειναι overwhelming. It has everything and more. Οι 100 προαποθηκευμένες επιλογές ειναι ήδη παρά πολλές, και με αυτές μόλις εχεις ξυσει την επιφάνειά του. Αν μάλιστα εχεις ως κύρια πεταλια σου τα drives, λες, που έμπλεξα εγώ με τα synths. Τέλος πάντων, ειναι τοσο hi tech που με κάνει να μη μετανιώνω για την αγορα του.

Το timeline είναι ένα υπερμηχάνημα που κάποια στιγμή μπορεί να σε κουράσει εξαιτίας της αυξημένης "σπασικλότητας" που απαιτεί (εγώ βαστάω γερά πάντως  ;D ). Ως προς τις κλακέτες, θα έλεγα βεβαίως βεβαίως ότι τα πράγματα απλουστεύονται δραματικά αν έχεις midi controller, το οποίο, σαν μπόνους, μεταξύ άλλων "ανοίγει" και τις έξτρα δυνατότητες του (εξαιρετικού) looper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, θα κλάψω! Πραγματικά, τι είναι όλα αυτα εδω μέσα? Εγω μια Tonelab LE εχω και ημουν χαρούμενος. Και τωρα έχω wishlist στο Thomann γυρω στα 17 πεταλια. Καταστροφή είστε...  :P

 

 

Αν θες να σώσεις το μυαλό και ό,τι απομένει από τον τραπεζικό σου λογαριασμό, μην ξανα-ανοίξεις αυτό το thread. Μπα, ούτε τότε, άπαξ και μπεις στα fora του internet,  τελείωσες... ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες να σώσεις το μυαλό και ό,τι απομένει από τον τραπεζικό σου λογαριασμό, μην ξανα-ανοίξεις αυτό το thread. Μπα, ούτε τότε, άπαξ και μπεις στα fora του internet,  τελείωσες... ;) ;D

 

+1000

 

 

(Η πλάκα είναι πως στο τέλος μετά από μεγάλο κόπο, ξόδεμα μεγάλου χρόνου, πολλών χρημάτων και μπόλικης φαιάς ουσίας νομίζεις πως έκανες κάτι σπουδαίο ενώ στην ουσία το μπλιμπλικοαποτέλεσμα είναι κωμικοτραγικό καθώς καταλήγεις να ακούγεσαι πχ. σαν 8χρονο που παίζει με ένα χαλασμένο Gameboy, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση!)

 

Ώρα ν' αρχίσω να μαθαίνω και κανένα ακκορντο  :)

20131102_232529.thumb.jpg.ffd309681ff265fb3a26db337d305692.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η pedalboard Νοεμβριου (Tα πεταλια δεν ειναι κολλημενα γιατι αλλαζουν συχνα):  Η πιο προσφατη εκδοχη, χωρις BB preamp μετα απο 7 περιπου χρονια συνεχης χρησης (στη θεση του τα RAT & LTD) και με το Lovepedal Echophonic V2 για delay το οποιο εχει ενα FET preamp που ειναι εθισμος, το αφηνω συνεχεια ανοιχτο ακομα και με το delay στο minimum.

 

IMG_1894.jpg

IMG_1892.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου