Προς το περιεχόμενο

Τι σου ΄ναι το ρημάδι το δάκτυλο... (Mike Landau)


afiltroi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δείτε αυτό.........

http://www.youtube.com/w/Michelle-Branch-%28ft.Mike-Landau-%29?v=jG_T7acyeJE

 

Τι παίζει ο "ΘΕ(Ι)ΟΣ"............? :twisted: :twisted: :twisted:

 

+10000000000000000000 Από τους αγαπημένους μου ήχους live! 8O

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000000000 Από τους αγαπημένους μου ήχους live! 8O

 

*100000000000000000000000

 

Στο live αυτό ακούμε έναν από τους καλύτερους "American Session" μουσικούς. Αυτό το οποίο μου έκανε τρομερή εντύπωση από την πρώτη φορά που είδα το video είναι η αισθητική και το ballsy παίξημο του συγκεκριμένου μουσικού. 8O 8O 8O

 

Για τον ήχο έχω να πω ότι είναι απλά ΕΠΙΚΑ ΣΑΤΥΡΟΣ.............. :twisted:

(Υπαρχεί άραγε σε preset στο POD xt LIVE αυτός ο ήχος...........? :?: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O

Έπαθα ΠΛΑΚΑ κυριολεκτικά με τον ήχο και το παίξιμό του!!!

 

ΟΜΩΣ...

 

Δε νομίζετε ότι το συγκεκριμένο solo ΔΕΝ κολλάει με το στυλ αυτού του κομματιού; Ή μάλλον για να το διατυπώσω πιο σωστά: Δε νομίζετε ότι είναι υπερβολικό για αυτό το κομμάτι?

 

Αν κατάλαβα καλά, υποτίθεται ότι είναι μια unplugged έκδοση κάποιου τραγουδιού αυτής της κοπέλας σωστά? Πιστεύω ότι θα χρειαζότανε και ένα πιο light pop-rock σολο...Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο προσόν ενός session μουσικού είναι να "δαμάζει" την τεχνική του και να την φέρνει στο επίπεδο και το ΥΦΟΣ κυρίως του εκάστοτε κομματιού...

 

My 2 cents... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο landau καλος :D :D :D :D :D ..........το τραγουδι ηταν ολιγον τι βασανιστηριο............ :? :? :? :?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O

Έπαθα ΠΛΑΚΑ κυριολεκτικά με τον ήχο και το παίξιμό του!!!

 

ΟΜΩΣ...

 

Δε νομίζετε ότι το συγκεκριμένο solo ΔΕΝ κολλάει με το στυλ αυτού του κομματιού; Ή μάλλον για να το διατυπώσω πιο σωστά: Δε νομίζετε ότι είναι υπερβολικό για αυτό το κομμάτι?

 

Αν κατάλαβα καλά' date=' υποτίθεται ότι είναι μια unplugged έκδοση κάποιου τραγουδιού αυτής της κοπέλας σωστά? Πιστεύω ότι θα χρειαζότανε και ένα πιο light pop-rock σολο...Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο προσόν ενός session μουσικού είναι να "δαμάζει" την τεχνική του και να την φέρνει στο επίπεδο και το ΥΦΟΣ κυρίως του εκάστοτε κομματιού...

 

My 2 cents... ;)[/quote']

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποιά είναι η κανονική εκτέλεση του συγκεκριμένου κομματιού, ούτε το αν αυτό που ακούμε είναι κάποιο unplugged cover.

Το κατά πόσο heavy ή light είναι το solo πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου (οπότε κολλάει αυτό το οποίο λένε όλοι περι κολοκυθόπιτας........)

Η μοναδική μου ένσταση σε όσα γράφεις σχετικά με το πιο είναι το μεγαλύτερο προσόν το οποίο πρέπει να διαθέτει ένας sessionας.

Συμφωνώ ότι χρειάζεται εξαιρετική ικανότητα ώστε να καταφέρει κάποιος να δαμάσει την τεχνική του και να προσαρμόσει το παίξιμο του και το προσωπικό του στυλ στο ύφος το εκάστοτε κομματιού, ωστόσο διαφωνώ στο ότι ο Landau αποτυγχάνει να κάνει κάτι τέτοιο στα συγκεκριμένο κομμάτι. Απεναντίας κάνει αυτό που ορθά ισχυρίζεσαι ότι πρέπει να κάνει κάθε σωστός sessionας.

Για να είμαι ειλικρινής ένας από τους βασικούς λόγους που έκανα αυτό το thread, ήταν το να δείξω πως αντιμετωπίζει ένα pop κομμάτι ένος από τους κορυφαίους "American sessions".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζεται εξαιρετική ικανότητα ώστε να καταφέρει κάποιος να δαμάσει την τεχνική του και να προσαρμόσει το παίξιμο του και το προσωπικό του στυλ στο ύφος το εκάστοτε κομματιού' date='".[/quote']

δεν θέλει ικανότητα αλλά μουσική ωριμότητα :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζεται εξαιρετική ικανότητα ώστε να καταφέρει κάποιος να δαμάσει την τεχνική του και να προσαρμόσει το παίξιμο του και το προσωπικό του στυλ στο ύφος το εκάστοτε κομματιού' date='".[/quote']

δεν θέλει ικανότητα αλλά μουσική ωριμότητα :wink:

 

+1000

 

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι το οποίο έχει παραξηγηθεί αρκετά εδώ στην Ελλάδα. Όταν κάποιος "καλλιτέχνης" καλεί ένα session μουσικό, τον καλεί γιατί γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει το όργανο του και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τα κομμάτια τα οποία καλείται να εξυπηρετήσει. Στην Ελλάδα αυτό που συμβαίνει είναι: ο "καλλιτέχνης" καλεί τον μουσικό, προκειμένου ο μουσικός να παίξει όπως αυτός (ο ¨καλλιτέχνης¨) θέλει.

Για να μην είμαι απόλυτος και μηδενιστής, σιγά σιγά η κατάσταση αυτή αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωωωω.... τι ήταν αυτό ρε παιδιά... κόντεψε να με πάρει ο ύπνος... τι ακούτε ρε άτομα... ;;;

 

Συμφωνώ με τον elavd, όσον αφορά τον κιθαρίστα, ο άνθρωπος άλλο κομάτι άκουγε από τα μόνιτορ όταν έπαιξε αυτά που έπαιξε - ευτυχώς δηλαδή...

 

α.. ναι, επίσης συμφωνώ με τον antouan_z... σχετικά με την καρακαηδόνα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου