Προς το περιεχόμενο

Απορία στο Roland Fandom Xa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα το Roland Fandom Xa και προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται να ηχογραφήσω κάτι που παίζω..

Συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιήσω δύο ήχους.

Τον ήχο Aerial choir με τον οποίο κρατάω κάποιες συγχορδίες και αφού ηχογραφήσω αυτό που θέλω, θα παίζω απο πάνω με έναν ήχο ηλεκτρικής κιθάρας ένα solo. Αν και κατάφερα να ηχογραφήσω τις συγχορδίες και να τις αποθηκέυσω σαν ξεχωριστό κομμάτι, όταν αλλάζω patch αλλάζει ήχο και αυτό που έχω ηχογραφήσει..

Δοκίμασα και να το ηχογραφήσω ως pattern και να το κάνω assign στο pad αλλά πάλι άλλαζε ο ήχος..

 

Η τελευταία μου αποτυχημένη προσπάθεια ήταν να καθαρίσω το έτοιμο ηχογραφημένο τραγούδι Turlence και να χρησιμοποιήσω δικούς μου ήχους σε διαφορετικά κανάλια, όμως με αυτόν τον τρόπο η κιθάρα που χρησιμοποιώ (νομίζω "Searing Cmos" ή κάπως έτσι λέγεται το patch..) ακούγεται περίεργα...

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να ηχογραφώ κάτι και μετά να παίζω απο πάνω με άλλο patch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικό manual δεν πήρα, αλλά και αυτό που είχε στα αγγλικά το καταλαβαίνω εξίσου καλα.. Δε νομίζω να αναφέρει κάτι σχετικό με το πρόβλημά μου..Απο όσο το έχω κοιτάξει δεν είδα κάτι..

Όπως και να χει που μπορώ να το βρω; μήπως μπορώ να το κατεβάσω από το internet;

 

Το RTFM τι είναι; Θα κοιτάξω αν το αναφέρει στο manual..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK το βρήκα αυτό που ήθελα.. με ανορθόδοξο τρόπο βέβαια.. αλλά μου κάνει..

Να ρωτήσω κάτι ασχετο τώρα, αν θέλω να αυξήσω τη μνήμη Ram του απο 4mb σε 128 περίπου πόσο θα κοστίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου