Προς το περιεχόμενο

Τι σου ΄ναι το ρημάδι το δάκτυλο... (Mike Landau)


afiltroi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπε ο afiltroi κάπου ότι μόνο αυτός ακούει τις διαφορές ή επικαλέστηκε την αυθεντία του??? Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτή σου η παράθεση μου φαίνεται πολύ επιθετική

 

Ζητώ συγγνώμη δεν έχει αυτό το σκοπό.

 

 

Ζητώ συγγνώμη που δεν πρόσεξα την παραπάνω απάντησή σου (επειδή απαντώ σχετικά με την αρχική σου ένσταση στο προηγούμενο μου reply).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά τη γνώμη μου κάνουμε κακώς που θεωρούμε τα ύφη παγιωμένα και με διαχωριστικές γραμμές μεταξύ τους. Η συγχώνευση τους είναι φυσικό επόμενο' date=' απο τη στιγμή μάλιστα που σε αυτά τα κομμάτια παίζουν καταξιωμένοι σεσιονάδες με προσωπικότητα στο παίξιμο. Εξέλιξη είναι απλά... Και το κοινό και θα συνηθίσει, και θα γουστάρει όταν το παίξιμο που ακούει είναι ποιοτικό.

 

Εκτός και θεωρούμε την ηλεκτρική κιθάρα άβατο των "ροκάδων", οπισθοδρομική αντίληψη κατά τη γνώμη μου.[/quote']

 

Είναι πραγματικά λάθος το να βάζουμε ταμπέλες. Απλά προσάθησα με κάποιο τρόπο να περιγάψω το πώς ηχεί στα αυτιά μου ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής.

 

Νομίζω πως αυτό το οποίο κάνει ο Landau (μιας και από εκεί ξεκινήσαμε) στο συγκεκριμένο session είναι αυτό το οποίο αναφέρεις περι συγχώνευση μουσικών ειδών και ιδεών. Αυτά το οποίο θεωρώ ότι αξίζει σχολιασμού είναι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η συγχώνευση. Προφανώς όταν δυο "σεφ" μπούνε στην ίδια κουζίνα για να μαγειρέψουν το ίδιο φαγητό, η γεύση του φαγητού που θα ετοιμάσουν δεν θα είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να καταλήξω... παρακαλώ σας...

1. Δεν είναι πάντα καλό ότι έρχεται από το "εξωτερικό". Κι εκείνοι έχουν τους "σκύλους" τους και τους ανάξιους αναφοράς "καλλιτέχνες" όπως κι εμείς.

2. Ας μην υποτιμάμε τον ακροατή μας επειδή εμείς είμαστε στην "κοσμάρα" μας.

3. Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά που είπα... δεν είναι σωστά για όλους. Αλλά είναι μια άποψη. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο ούτε να νουθετήσω. Απλά είναι η γνώμη μου που δικαιούμαι να έχω όπως όλοι μας.

 

Peace. :wink:

 

Φίλτατε Yameth (:)),

 

1) Συμφωνώ απόλυτα και κρίνω το ίδιο αυστηρά τη μουσική ανεξαρτήτως εθνικότητας.

 

2) Κάθε άλλο, νομίζω πως υπάρχει παρεξήγηση εδώ. Επειδή πιστεύω ότι ο κοινός ακροατής δεν ξεχωρίζει ενορχηστρώσεις κτλ δεν τον υποτιμώ!!! Είναι κάτι εκτός των γνώσεων του και απόλυτα κατανοητό.

 

Η καλή μουσική δεν είναι πάντα μόνο για λίγους, είναι και για όλους και μπορεί να είναι ποιοτική ΚΑΙ εμπορική. Ίσα ίσα που επειδή σέβομαι τόσο τον απλό ακροατή δεν αντέχω την κατάσταση στην χώρα μας. Νομίζω ότι στην κοσμάρα τους είναι όλοι αυτοί που δουλεύουν όχι για να εκφραστούν και να ψυχαγωγήσουν αλλά για να τα 'αρπάξουν' και να διασκεδάσουν (ψυχαγωγία με διασκέδαση: λέξεις με πολύ διαφορετικές έννοιες)

 

3) Σαφέστατα μέσα σε ένα forum όλοι παραθέτουμε τις απόψεις μας: Κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος :) Peace!

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

2) Κάθε άλλο' date=' νομίζω πως υπάρχει παρεξήγηση εδώ. Επειδή πιστεύω ότι ο κοινός ακροατής δεν ξεχωρίζει ενορχηστρώσεις κτλ δεν τον υποτιμώ!!! Είναι κάτι εκτός των γνώσεων του και απόλυτα κατανοητό.[/quote']

 

Απλά να ρυθμίσω μια παρεξήγηση.

Αυτό που εννοούσα ότι καταλαβαίνει ο ακροατής της "καλιτέχνιδος" στο παρατεταμένο σόλο, δεν είναι η διαφορά του μπάσου από την κιθάρα, αλλά "αυτή η ακατάσχετη βαβούρα μεταξύ των στίχων που δεν λέει να τελειώσει!" (βλέπε σόλο).

 

ΥΓ - Σας ευχαριστώ για το επίπεδο της συζήτησης! :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοούσα ότι καταλαβαίνει ο ακροατής της "καλιτέχνιδος" στο παρατεταμένο σόλο' date=' δεν είναι η διαφορά του μπάσου από την κιθάρα, αλλά "αυτή η ακατάσχετη βαβούρα μεταξύ των στίχων που δεν λέει να τελειώσει!" (βλέπε σόλο).

 

ΥΓ - Σας ευχαριστώ για το επίπεδο της συζήτησης! :D[/quote']

 

Eίναι κρίμα να μιλάς τόσο απαξιωτικά...........

 

Και εμείς ευχαριστούμε που μας δίνεται η ευκαιρία να εκφράσουμε τις όποιες αποψεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι λες τώρα; 8O 8O

Συγγνώμη.

Δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες. Τη συζήτηση την κάνουν όσοι συμμετέχουν και εγώ γουστάρω που συμμετέχω σε αυτήν.

Μην είσαι τόσο εύθικτος πια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση:

 

Το "μη μιλάς απαξιωτικά" αναφέρεται στο σχόλιο το οποίο έκανες για το solo του ΘΕ(Ι)ΟΥ ("βαβούρα").

 

Το επίπεδο της συζήτησης είναι όντως άξιο συγχαρητηρίων.

 

Ελπίζω να λύθηκε η όποια παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ενδιαφέρονται να ακούσουν και άλλα τραγούδια από αυτό το session

http://lordriffenstein.netfirms.com/Landau/Branch-Landau.zip

 

Περιέχει ένα εξαιρετικό cover του "Heart Shape Box" των Nirvana. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε afiltroi πραγματι το σολο του Landau ειναι εξαιρετικο(αν και πιστευω οτι πραγματι καποιοι μη συνηθισμενοι, μπορει να παραξενευτουν απο το στυλ). Εξαιρετικα και τα υπολοιπα παιξιματα του στο link που εστειλες (και κυριως τι απαιχτος ηχος ειναι αυτος?).

 

Την πεμπτη που μας περασε ξερεις ποιος βρισκοταν στο Ciao στη Συγγρου, στις 00:00 περιπου? Ο Scott Henderson. Τρελος παικτης και αυτος(αν εξαιρεσεις οτι μοιαζει με τον Τσουκαλα :D )!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πεμπτη που μας περασε ξερεις ποιος βρισκοταν στο Ciao στη Συγγρου' date=' στις 00:00 περιπου? Ο Scott Henderson.[/quote']

 

Μη τα λες έτσι απότομα αυτά!!! Θα κατέβει με τα πόδια ο Τάκης στην Αθήνα!!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου