Προς το περιεχόμενο

pay 2 play ( η νεα μοδα , υποθετικα ερχομενη στην Ελλαδα)


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάθος.

 

Δηλαδή η απλή σύνταξη ενός "συμφωνητικου" και η υπογραφή του από τους εμπλεκόμενους αρκεί; Δηλαδή αν εμείς οι δύο π.χ. υπογράψουμε ένα χαρτί που λέει ότι θα μου δίνεις 100 ευρώ τον μήνα για ένα χρόνο για τον χ λόγο και μετά από δύο μήνες μου πείς "δεν σου δίνω" εγώ θα μπορώ να κάνω τι ακριβώς;  ???

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό ακριβώς!

Το να πάει με ένα συμφωνητικό στο χέρι το γκρουπάκι μόνο καχυποψία από μέρους του θα δηλώσει και δεν θα εξυπηρετήσει σε τίποτα.

 

 

Δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις, εγω ειπα την γνωμη με μια εμπειρια 3 χρονια σε live μαγαζι στην Αγγλια (εχω το προτερημα να τα βλεπω πισω απο τα παρασκηνια).

 

Αν δεν θεωρεις οτι δεν σε καλυπτει, εχεις δικιο, αν θεωρεις οτι ειναι αχρηστο δεν συμφωνω. Ειναι θεμα υπευθυνοτητας και καλης συνεργασιας. Αυτος που θα γινει καχυποπτος θα πρεπει να ειναι το συγκροτημα και οχι ο ιδιοκτητης, αν τελικα ο ιδιοκτητης δεν υπαογραψει

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή η απλή σύνταξη ενός "συμφωνητικου" και η υπογραφή του από τους εμπλεκόμενους αρκεί; Δηλαδή αν εμείς οι δύο π.χ. υπογράψουμε ένα χαρτί που λέει ότι θα μου δίνεις 100 ευρώ τον μήνα για ένα χρόνο για τον χ λόγο και μετά από δύο μήνες μου πείς "δεν σου δίνω" εγώ θα μπορώ να κάνω τι ακριβώς;  ???

Ακομή και προφορικό συμβόλαιο, σε υποχρεώνει να κάνεις πράγματα.

 

Μπορεις (και καλά) να τον πας στο δικαστήριο, να του κάνεις μήνυση, κλπ, κλπ...

 

Στο κάτω κάτω, είναι ο λόγος του, εναντίον του δικού σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε παιδες πρεπει να παιξετε και 2 -3 φορες τζαμπα ή εστω να δωσετε καποια λιγα λεφτα για να φτασετε να γινετε U2 ...xaxaxaxaxaxaxaxaxaaaxa ;D ;D ;D

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομή και προφορικό συμβόλαιο, σε υποχρεώνει να κάνεις πράγματα.

 

Μπορεις (και καλά) να τον πας στο δικαστήριο, να του κάνεις μήνυση, κλπ, κλπ...

 

Στο κάτω κάτω, είναι ο λόγος του, εναντίον του δικού σου!

 

Αχα (όχι οι ahha). Δηλαδή, με το συμπάθειο, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα πάω στον δικαστή και θα πώ με τρεμάμενη φωνή "Ορίστε κύριε δικαστά, ορίστε τα πειστήρια, ορίστε και οι υπογραφές..." και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Μήνυση μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε και για τον οποιοδήποτε λόγο. Αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

 

Παίδες, μου φαίνεται οτι δίνετε αξία σε πράγματα που δεν έχουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα (όχι οι ahha). Δηλαδή, με το συμπάθειο, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα πάω στον δικαστή και θα πώ με τρεμάμενη φωνή "Ορίστε κύριε δικαστά, ορίστε τα πειστήρια, ορίστε και οι υπογραφές..." και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Μήνυση μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε και για τον οποιοδήποτε λόγο. Αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

 

Παίδες, μου φαίνεται οτι δίνετε αξία σε πράγματα που δεν έχουν.

 

 

 

Πιστευω οτι ανεφερα το συμφωνητικο στην αρχη του θεματος και απο τοτε το θεμα εκτροχιαστηκε λιγο

 

 

Σκοπος δεν ειναι η νομικη καλυψη δεν συμφωνουμε με ενα μαγαζι για συναυλια ωστε να του κανουμε μηνυση. Δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε κατι εαν δεν τηρηθει η συμφωνια. Το συμφωνητικο γινεται για να δειξει οτι εχουμε σκοπο να κανουμε κατι που ειναι σοβαρο και να αντιμετωπιστει με υπευθυνοτητα.

 

Αν καποιος το θεωρει αχρηστο ας μην το κανει, αλλα εαν ζητησει τη συμβουλη μου σε περιπτωση μη τηρησης της συμφωνιας το πρωτο πραγμα που θα ρωτησω ειναι αν εκανε συμφωνητικο.

 

Ειναι καθαρα τυπικο αλλα ουσιαστικο

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα (όχι οι ahha). Δηλαδή, με το συμπάθειο, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα πάω στον δικαστή και θα πώ με τρεμάμενη φωνή "Ορίστε κύριε δικαστά, ορίστε τα πειστήρια, ορίστε και οι υπογραφές..." και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Μήνυση μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε και για τον οποιοδήποτε λόγο. Αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

 

Παίδες, μου φαίνεται οτι δίνετε αξία σε πράγματα που δεν έχουν.

 

Ο Νικόλας ξέρει για τι μιλάει. Εσύ όχι.

Το αναφαίρετο δικαίωμα της μήνυσης δεν αναιρεί την ισχύ της γραπτής (ή και προφορικής αλλά εκεί τίθεται ζήτημα αποδείξεως της ύπαρξης και όχι της ισχύος) συμφωνίας.

 

Όπως νομίζεις και όπως γνωρίζουμε.

 

Σκοπος δεν ειναι η νομικη καλυψη δεν συμφωνουμε με ενα μαγαζι για συναυλια ωστε να του κανουμε μηνυση. Δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε κατι εαν δεν τηρηθει η συμφωνια. Το συμφωνητικο γινεται για να δειξει οτι εχουμε σκοπο να κανουμε κατι που ειναι σοβαρο και να αντιμετωπιστει με υπευθυνοτητα.

 

Αν καποιος το θεωρει αχρηστο ας μην το κανει, αλλα εαν ζητησει τη συμβουλη μου σε περιπτωση μη τηρησης της συμφωνιας το πρωτο πραγμα που θα ρωτησω ειναι αν εκανε συμφωνητικο.

 

Ειναι καθαρα τυπικο αλλα ουσιαστικο

 

Και όμως μπορείς να κάνεις. Απλώς το κόστος είναι δυσανάλογο της αξίας. Και εκεί δεν υπάρχει νόημα. Και εκεί είναι η ουσία. Καλή τη πίστη συμφωνούμε εγγράφως ούτως ή άλλως.Για τα 60 -70 Ευρώ έκαστος δεν πας στα δικαστήρια. Απλώς έχεις τεκμήρια κακής πίστης.

Αν όμως είσαι μουσικός και βιοπορίζεσαι, τότε είναι εργαλεία σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε συ... Εγώ δεν είπα να πάτε και κάθε φορά να κάνετε συμβόλαιο... Αλλά αν υπάρχουν παλιάνθρωποι μαγαζάτορες, είναι μια ιδέα και αυτό.

 

Και στο κάτω, κάτω, χαρτί είναι. Τί περίμενες; να βγάλει χέρια και να τουλουμιάσει στο ξύλο, αυτόν που έχει άδικο; Είναι μία απόδειξη ότι υπάρχει μια συμφωνία. Αν δεν κάτσει, κάνεις ρόμπα τον μαγαζάτορα. Για σκέψου το λίγο: Με τις αγγελείες γίνεται χαμός, αλλά τώρα με τα μαγαζιά τα 48 που ήταν 68 και μετά δεν τους πλήρωσε, κλπ, κλπ, δεν είπε κανείς ΠΟΙΟ μαγαζί ήταν. Να το βγάλει στην φόρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας ξέρει για τι μιλάει. Εσύ όχι.

Το αναφαίρετο δικαίωμα της μήνυσης δεν αναιρεί την ισχύ της γραπτής (ή και προφορικής αλλά εκεί τίθεται ζήτημα αποδείξεως της ύπαρξης και όχι της ισχύος) συμφωνίας.

 

Όπως νομίζεις και όπως γνωρίζουμε.

 

Καλά ρε μεγάλε, όπως νομίζεις (ή μήπως όπως γνωρίζεις).  >:(

 

Πιστευω οτι ανεφερα το συμφωνητικο στην αρχη του θεματος και απο τοτε το θεμα εκτροχιαστηκε λιγο

 

 

Σκοπος δεν ειναι η νομικη καλυψη δεν συμφωνουμε με ενα μαγαζι για συναυλια ωστε να του κανουμε μηνυση. Δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε κατι εαν δεν τηρηθει η συμφωνια. Το συμφωνητικο γινεται για να δειξει οτι εχουμε σκοπο να κανουμε κατι που ειναι σοβαρο και να αντιμετωπιστει με υπευθυνοτητα.

 

Αν καποιος το θεωρει αχρηστο ας μην το κανει, αλλα εαν ζητησει τη συμβουλη μου σε περιπτωση μη τηρησης της συμφωνιας το πρωτο πραγμα που θα ρωτησω ειναι αν εκανε συμφωνητικο.

 

Ειναι καθαρα τυπικο αλλα ουσιαστικο

 

Νικος

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω, ειδικά στο τελευταίο.

 

Ρε συ... Εγώ δεν είπα να πάτε και κάθε φορά να κάνετε συμβόλαιο... Αλλά αν υπάρχουν παλιάνθρωποι μαγαζάτορες, είναι μια ιδέα και αυτό.

 

Και στο κάτω, κάτω, χαρτί είναι. Τί περίμενες; να βγάλει χέρια και να τουλουμιάσει στο ξύλο, αυτόν που έχει άδικο; Είναι μία απόδειξη ότι υπάρχει μια συμφωνία. Αν δεν κάτσει, κάνεις ρόμπα τον μαγαζάτορα. Για σκέψου το λίγο: Με τις αγγελείες γίνεται χαμός, αλλά τώρα με τα μαγαζιά τα 48 που ήταν 68 και μετά δεν τους πλήρωσε, κλπ, κλπ, δεν είπε κανείς ΠΟΙΟ μαγαζί ήταν. Να το βγάλει στην φόρα...

 

Αα γειά σου. Καμία νομική κάλυψη, μόνο τυπική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε μεγάλε, όπως νομίζεις (ή μήπως όπως γνωρίζεις).  >:(

Σωστά.

 

Αν δεν με πιστεύεις εμένα που είναι η δουλειά μου, πήγαινε σε κάποιον φίλο σου νομικό τον οποίο εμπιστεύεσαι και ρώτα τον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου