Προς το περιεχόμενο

line6 vs boss vs vox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακριβώς επειδή ειναι δυσκολο να καταλαβεις προσπαθω τουλαχιστον να ακουσω καποιες αποψεις απο ατομα που τις εχουν για πολυ καιρό.

Εμενα με ενδιαφερει το direct recording, τα εφε τα πολλά και τα περιεργα θα ελεγα οτι μου ειναι ψιλο αδιαφορα, με ενδιαφερει, να υπαρχουν στιβαρα lead και κοφτα overdrive/ kai blues shredding, χωρις να βέβαια να σου δινεται εντυπωση οτι παραειναι σιλικονη- πλασματικό αυτό που ακους- στα πλαισια μιας πεταλιερας βεβαια παντα.

Μια ερώτηση αυτές οι πεταλιερες εχουν ολες δικη τους καρτα ηχου ή προενισχυση λαμπας.??

Η προηγουμενη πεταλιερα μου ηταν digitech, kai θελω κατι πιο επαγγελματικό και οσο γινεται  διαφορετικό δεν ξέρω αν θα ηθελα να παρω ξανα digitech, εκτος αν υπαρχει κατι καλυτερο απο τα προηγουμενα ή που τα κοντραρει στα ισια.Για την gt6 τι γνωμη εχετε πωλειται και μια στο νοιζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω την Gnx2 μπορω να σου πω οτι δεν συγκρίνεται με rp1000.

 

 

Eδω παιζει το GSP 1101(ιδιο με rp σε ηχο) σε marsall τελικο.Το εβαλα πιο πολυ για το οτι θες κατι πιο επαγγελματικο....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε βολεύει καλύτερα κάτι σε Guitar Rig ή γενικά σε software?

Σκέψου πως αν ηχογραφήσεις έναν ήχο στεγνό, μετά μπορείς να αλλάξεις ότι θες. Αν τον ηχογραφήσεις με τον ήχο που βγάζει η πεταλιέρα (όσο καλός ή κακός είναι) τότε θα μπορείς να αλλάξεις ελάχιστα πράγματα (EQ και να προσθέσεις κανένα εφέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε βολεύει καλύτερα κάτι σε Guitar Rig ή γενικά σε software?

Σκέψου πως αν ηχογραφήσεις έναν ήχο στεγνό, μετά μπορείς να αλλάξεις ότι θες. Αν τον ηχογραφήσεις με τον ήχο που βγάζει η πεταλιέρα (όσο καλός ή κακός είναι) τότε θα μπορείς να αλλάξεις ελάχιστα πράγματα (EQ και να προσθέσεις κανένα εφέ).

 

Αυτήν την απορία είχα και εγώ. Γενικότερα, ίσως θα βοηθούσε κάποια στιγμή ένα συγκριτικό Direct recording μεταξύ TL/POD/RP/GT κλπ. Πάντως, εαν δεν είσαι guru, δύσκολα θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα από φυσικό set-up (κιθάρα - "καλός" ενισχυτής - "καλό" μικρόφωνο κλπ) με direct recording.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ισχύει το εξής. Είναι πιο εύκολο να βγάλεις έναν καλό ήχο με emulation αλλά ο ήχος που θα βγάλεις με κανονικά μηχανήματα είναι πολύ καλύτερος. Αυτό ισχύει στα drive κυρίως. Στα καθαρά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα αλλά πάνω από όλα μετράει ο μουσικός ;). Προσωπική άποψη όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κατοχος των : boss gt8 , line6 pod x3 live και vox le σου προτεινω χωρις φοβο και παθος την εξης: BOSS GT... και σιγα την δυσκολια που εχει...σε μια μερα με λιγο διαβασμα βγαζεις ηχαρα εκτος αν εισαι αμπαλος γενικως...τα καλυτερα εφφε και απο τις 3, απεριοριστες δυνατοτητες, απιστευτο chip simulator (cosmos 2) , καλα γκαζια για ολα τα γουστα...τι αλλο θες?

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου