Προς το περιεχόμενο

line6 vs boss vs vox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

Με κάλυψες απόλυτα. Βέβαια, και με 1 Pod μπορείς να βγάλεις πολύ καλά αποτελέσματα αλλά όπως είπα δεν εξαρτάται μόνο από το Pod. Τώρα αν θες ΓΙΑ επαγγελματική δουλειά και ΟΧΙ απλά για επαγγελματικό ήχο, πάρε ένα AXE FX ή το GSP-1101 και είσαι άρχοντας.

 

Με ενδιαφερει μια πεταλιερα οσο το δυνατον πιο ολοκληρωμενη, με σκοπο κυριως το direct rec. Οσο το δυνατον πιο επαγγελματικη γινεται σε αυτα λεφτα και σε αυτό το είδος.

Τι άλλο δλδ θελετε να σας πω, τις αποψεις απο ατομα που εχουν καποια απο αυτές που ανεφερα ζητησα. Δεν ανεφερα οτι θέλω να στειλω ντεμο σε εταιρεια η κατι τέτοιο, χωρίς βέβαια αυτο να σημαίνει οτι η πεταλιερα που θα παρω οτι δεν θελω να ειναι σε θεση να ανταπεξέλθει σε κατι τέτοιο.

Αναφερω παραπανω αναλυτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτα απο μενα για σενα με την rp500 που ειναι λιγο κατωτερη απο το gsp1101 και ιδια με την rp1000 .....................κρινε μονος σου.

 

 

TESTING THE RP500.MP4

 

 

ειναι με κινητο ηχογραφημενο ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα καλύτερα γκαζια, απ'οτι λέτε τα έχει η boss, kai μαλλον παντα με βάση αυτά που λεγοντια ίσως είναι η καλύτερη,

Απλά έχω μια απορια το rack pod xt τι προσφέρει παραπανω απο την αντοιστιχη πεταλιερα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα καλύτερα γκαζια, απ'οτι λέτε τα έχει η boss,

::) ???

H πιο παραμετροποιησιμη ναι θα το ελεγα...........πολυ καλα εφφε ναι θα το ελεγα............αλλα για καλυτερα γκαζια δεν θα το ελεγα τωρα πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα.........εχει ενα ενδιαφερον ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) ???

H πιο παραμετροποιησιμη ναι θα το ελεγα...........πολυ καλα εφφε ναι θα το ελεγα............αλλα για καλυτερα γκαζια δεν θα το ελεγα τωρα πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα.........εχει ενα ενδιαφερον ;D

 

Κοιτα απο οτι εχει λεχθει, ( εχοντας πει οτι με ενδιαφερουν τα γκαζια, δυνατα lead,kofta kala overdrive οσο γινεται, με ήχο οσο πιο true γινεται - shredding me liga logia )

η μονη πεταλιερα, που φενεται να παιζει 'ολα' παρολο που ειναι παραμετροποιησιμη ειναι η h boss, για την vox αυτο που βγαίνει ειναι πως ειναι απλα στιβαρη και εχει καλα εφε, για το pod απλα δεν έχω καταλαβει πια ειναι τα καλα του στοιχεια και καλή αποψη έχω σχηματισει και για την digitech, παρολο που η πεταλιερα που εχω τωρα ειναι digitech και σκεφτομουν για κατι διαφορετικο ποιοτικοτερο. Βεβαια ολα αυτα δεν σημαινουν πως δεν θα παω να δοκιμασω οποιες βρώ απο αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω πως η vox έχει φοβερές προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιών, καλά εφέ και πάσχει απο χρηστικότητα, τεχνολογικά features και το οτι είναι στιβαρή δεν θα το έλεγα καθώς έχω ακουσει και διαβάσει (εχει συμβει και σε φιλο μου) για διάφορα προβλήματα με τα footswitch κυρίως λόγω σκόνης ή ελατηρίων.

 

για το pod πιστεύω πως έχει πολύ καλές προσομοιώσεις ενισχυτών, και γενικά είναι καλό για χρήση με κονσόλες, εσωτερικές ηχογραφήσεις κλπ. Νομίζω μια παλια παρτίδα είχε προβλήματα με τα footswitch αλλά δεν ξέρω αν ισχύει πλέον αυτό. Στα καλά της, οι ανανεώσεις απο πλευράς line6. Προσωπικά δεν την έχω ψάξει, γιαυτό δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τα παραπάνω, απλά ειναι καποια συμπεράσματα που είχα βγάλει όταν έλιωνα στο ψάξιμο για την επιλογή. Στα μειον η τιμή της.

 

Για την boss επίσης δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά νομίζω απο αυτα που διαβάζω στο φορουμ κατά καιρους οτι έχει τις χειρότερες προσομοιώσεις ενισχυτών απο τις υπόλοιπες, πολύ καλά εφέ και θέλει ψάξιμο για να δουλεψει. Στα features, όμως, δεν πάει πίσω. Απο διάφορα που εχω ακουσει σε youtube κυρίως, παρατήρησα οτι οι πιο πολλοί ήχοι ήταν προγκρεσιβάδικοι, δηλαδή το ακριβώς ανάποδο απο το true που λες. Για μένα progressive ήχος είναι πλαστικός ψεύτικος ήχος. Όχι απαραίτητα κακό, αλλά δε θα το έλεγα true. Προσωπικά λατρεύω τον ήχο των symphonyX

 

Η digitech την οποία γνωρίζω καλά έχει πολύ καλές προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιών, και επίσης πολλές. Τα εφέ δεν μπορώ να τα κρίνω αλλά μου φαίνονται πολύ καλά επίσης. Απο χρηστικότητα και features ειναι σουπερ όπως και ποα αντοχή, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ως τώρα.

 

 

Γενικά απο τις 4 μόνο την tonelab και την rp1000 ξέρω καλά, και για μένα η vox είναι ελαφρά καλύτερη ως προς την προσομοίωση ενισχυτών, ενώ η rp1000 είναι πολύ πιο μπροστά σε θεματα οπως χρησιμοτητα και τεχνολογίες. Επίσης έχει πολύ περισσότερα μοντέλα ενισχυτών πεταλιών κλπ.

 

 

Πιστεύω πάντως πως εκτός απο το θέμα που ανοιξες δεν έχεις πολυδιαβάσει παρόμοια θέματα (απειρα) στο φορουμ, που θα σε βοηθήσουν με τις άπειρες πληροφορίες τους.

Ψάξε καλύτερα στο φορουμ, μη τσιγγουνευτείς λίγες ώρες λιώσιμο προκειμένου να ξέρεις οτι θα πάρεις αυτο που θα σε ξενερώσει λιγότερο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω πως η vox έχει φοβερές προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιών, καλά εφέ και πάσχει απο χρηστικότητα, τεχνολογικά features και το οτι είναι στιβαρή δεν θα το έλεγα καθώς έχω ακουσει και διαβάσει (εχει συμβει και σε φιλο μου) για διάφορα προβλήματα με τα footswitch κυρίως λόγω σκόνης ή ελατηρίων.

 

 

 

Γενικά απο τις 4 μόνο την tonelab και την rp1000 ξέρω καλά, και για μένα η vox είναι ελαφρά καλύτερη ως προς την προσομοίωση ενισχυτών, ενώ η rp1000 είναι πολύ πιο μπροστά σε θεματα οπως χρησιμοτητα και τεχνολογίες. Επίσης έχει πολύ περισσότερα μοντέλα ενισχυτών πεταλιών κλπ.

 

 

 

για την boss συμφωνω 100% πολυ πλαστικος ηχος.......μα παρα πολυ.Tωρα για την tonelab ως κατοχος 2 χρονια εχω να πω οτι στα low gain προσομειωσεις κλπ ητανε οντως πολυ καλη............εκει ομως που εχανε εντελως το παιχνιδι ητανε στους high gain ενισχυτες....ο mesa boogie που ειχε μονο boogie δεν ητανε.......ο soldano επισης......και ο marshall......δεν ξερω για μενα απεχουνε πολυ απο το πραγματικο απο θεμα χροιας εννοω οχι feeling....Στα uk blues,boutique clean-overdrive ναι ητανε πολυ καλη.......αλλα στα βαρια.....οχι ΗΡΑΚΛΗ με βρισκεις καθετα αντιθετο με την αποψη σου.....Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο οποτε no problem ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ο μπουγγι μαρεσει πιο πολυ στην rp1000 αλλά ο σολντάνο μαρεσει πιο πολυ στη βοξ..

 

εντάξει, αν εξαιρέσεις τις καφρίλες οπως triple rect, 5150 κλπ που η βοξ δεν τα εχει καν, το νόημα απο αυτο που λέω είναι οτι γενικά οι διαφορες στις προσομοιωσεις μεταξυ των δυο ειναι μικρές. Δεν ηθελα να το αναλυσω τοσο, γιατι παιζει ρολο και η υποκειμενικοτητα, ειδες, εμενα μαρεσει ο σολντανο της λαμπ πχ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχχ...αντε παλι για πεταλιερες.....

 

ρε μια ειναι η πεταλιερα και οποιος προλαβε...προλαβε.. ;D

 

Για να φανω λιγο χρησιμος...αν καποιος θελει 80% direct σιγουρα πρεπει να παει στην τζιζνιταλ χωρα....Αν στον υπνο μου ειχα ενα τετοιο εφιαλτη μαλλον θα χρησιμοποιούσα τπτ σε φαση Boss GT...η DIGIDESIGN ELEVEN...και μαλλον το δευτερο θα προτιμούσα...

 

Δηλαδη πως την ειδαμε ολοι οι κιθαριστες? Θελω πεταλιερα να βγαζει ηχαρα...να μην χρειαστεί να ανοιξω μανουαλ...να περνει μπρος με παλαμακια...να φτιαχνει καφε...να σερβίρει τοστ...να παιζει μονη της...ΕΛΕΟΣ...

 

my two cents... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου