Προς το περιεχόμενο

line6 vs boss vs vox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

alexi, τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να έχει καλό ήχο, καλό λειτουργικό, ποιοτικά υλικά, και τεχνολογίες που στις μέρες μας θεωρουνται δεδομένες?

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δύσκολο δεν είναι...

 

αλλά στα αυτιά μου και πολλων ακομα κιθαριστων....η λεπτομερια ειναι που κανει την διαφορα... ;D

 

δυστυχώς...όλες οι πεταλιερες εκτός από τπτ Carl Martin quattro η jam...ειναι moddeling. Αυτο αμεσως παει να πει πως αντιγράφουν κάποιους ήχους...κάποιες το κάνουν καλύτερα κάποιες το κάνουν χειρότερα...αλλά ΠΑΝΤΑ καταλήγουν "...no cigar"...το να μου πει κάποιος..."ΠΩπω έβγαλα ένα ήχο boogie...έβγαλα ενα ήχο SLO..." δεν μου λέει απολύτως τπτ...γιατί απλουστα χρειάζεσαι boogie για να έχεις ήχο boogie...Αυτό ειναι το standard μου...

 

οποτε η φιλοσοφια MOY ειναι απλη...εαν καποιος θελει πεταλιερα για direct recording τοτε καλητερα να παρει ενα ΜΑΜΑΤΟ rack....που να κανει παπαδες...και αρχιμανδριτες...και οταν το χρειαστει ας παρει ενα controller και καθαρισε...γιατι ενταξι δεν μπορουμε ολοι μας να εχουμε boogie και SLO γιαυτο καλυτερα TO ΚΑΛΗΤΕΡΟ για μια ζωή...και οταν γινουμε petrucci ας παρουμε και boogie... ;D

 

 

 

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι...

 

αλλά στα αυτιά μου και πολλων ακομα κιθαριστων....η λεπτομερια ειναι που κανει την διαφορα... ;D

 

δυστυχώς...όλες οι πεταλιερες εκτός από τπτ Carl Martin quattro η jam...ειναι moddeling. Αυτο αμεσως παει να πει πως αντιγράφουν κάποιους ήχους...κάποιες το κάνουν καλύτερα κάποιες το κάνουν χειρότερα...αλλά ΠΑΝΤΑ καταλήγουν "...no cigar"...το να μου πει κάποιος..."ΠΩπω έβγαλα ένα ήχο boogie...έβγαλα ενα ήχο SLO..." δεν μου λέει απολύτως τπτ...γιατί απλουστα χρειάζεσαι boogie για να έχεις ήχο boogie...Αυτό ειναι το standard μου...

 

οποτε η φιλοσοφια MOY ειναι απλη...εαν καποιος θελει πεταλιερα για direct recording τοτε καλητερα να παρει ενα ΜΑΜΑΤΟ rack....που να κανει παπαδες...και αρχιμανδριτες...και οταν το χρειαστει ας παρει ενα controller και καθαρισε...γιατι ενταξι δεν μπορουμε ολοι μας να εχουμε boogie και SLO γιαυτο καλυτερα TO ΚΑΛΗΤΕΡΟ για μια ζωή...και οταν γινουμε petrucci ας παρουμε και boogie... ;D

 

Συμφωνώ μαζι σου αλλα οταν κάποιος θέλει να αγοράσει μια πεταλιέρα υποτίθεται οτι περιμένει συγκεκριμένα πράγματα,(καθώς αγοράζει κάτι με συγκεκριμένες προδιαγραφές και για συγκεκριμένη χρήση) δεν είπε κανείς οτι έχει την απαίτηση η πεταλιέρα να  ''φτιαχνει καφέ'' ή διαφορετικά να βγάζει ήχο boogie. γι'αυτο θεωρώ πως είναι άστοχα αν και σωστά αυτά που είπες. τεσπα

Ερώτηση: Πιστεύεις οτι το pod xt rack θα ήταν καλύτερο απο τις προαναφερθείσες πεταλιέρες??

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι...

 

αλλά στα αυτιά μου και πολλων ακομα κιθαριστων....η λεπτομερια ειναι που κανει την διαφορα... ;D

 

δυστυχώς...όλες οι πεταλιερες εκτός από τπτ Carl Martin quattro η jam...ειναι moddeling. Αυτο αμεσως παει να πει πως αντιγράφουν κάποιους ήχους...κάποιες το κάνουν καλύτερα κάποιες το κάνουν χειρότερα...αλλά ΠΑΝΤΑ καταλήγουν "...no cigar"...το να μου πει κάποιος..."ΠΩπω έβγαλα ένα ήχο boogie...έβγαλα ενα ήχο SLO..." δεν μου λέει απολύτως τπτ...γιατί απλουστα χρειάζεσαι boogie για να έχεις ήχο boogie...Αυτό ειναι το standard μου...

 

οποτε η φιλοσοφια MOY ειναι απλη...εαν καποιος θελει πεταλιερα για direct recording τοτε καλητερα να παρει ενα ΜΑΜΑΤΟ rack....που να κανει παπαδες...και αρχιμανδριτες...και οταν το χρειαστει ας παρει ενα controller και καθαρισε...γιατι ενταξι δεν μπορουμε ολοι μας να εχουμε boogie και SLO γιαυτο καλυτερα TO ΚΑΛΗΤΕΡΟ για μια ζωή...και οταν γινουμε petrucci ας παρουμε και boogie... ;D

 

 

Θα μου επιτρέψεις, είσαι ακατανόητα απόλυτος σ'αυτά που υποστηρίζεις. Παράλληλα κάνεις και μια σειρά από λογικά άλματα:

 

Πρώτα απ'όλα, οι πεταλιέρες τύπου Quattro είναι απλά μια σειρά από πετάλια τοποθετημένα σε σειρά, με κοινή τροφοδοσία. Τι σχέση έχουν με τις modeling λύσεις? Όσο το γνωστό χαρτί της τράπουλας με το επίσης γνωστό καθαρτικό.

 

Δεύτερον, προσωπικά τουλάχιστον, αλλά νομίζω ότι ισχύει για πολλούς, δε δίνω δεκάρα αν έχω "ήχο Boogie" ή "ήχο Soldano" ή ο,τιδήποτε. Με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι "καλός" (δηλ. να καλύπτει τα δικά μου κριτήρια) για τη δουλειά που χρειάζεται. Είτε είναι live είτε είναι ηχογράφηση.

 

Τρίτον, δεν κατάλαβα τι προτείνεις ως "ΜΑΜΑΤΟ rack". Κάποιο συγκεκριμένο προϊόν, ή τι ακριβώς?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεύτερον, προσωπικά τουλάχιστον, αλλά νομίζω ότι ισχύει για πολλούς, δε δίνω δεκάρα αν έχω "ήχο Boogie" ή "ήχο Soldano" ή ο,τιδήποτε. Με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι "καλός" (δηλ. να καλύπτει τα δικά μου κριτήρια) για τη δουλειά που χρειάζεται. Είτε είναι live είτε είναι ηχογράφηση.

 

+3000047659686939873651354354446987643876537635095609359578,4/1,2x5 ;D....αυτο οταν το καταλαβουν και αλλοι θα ειμαστε μια υπεροχη οικογενεια!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερον, προσωπικά τουλάχιστον, αλλά νομίζω ότι ισχύει για πολλούς, δε δίνω δεκάρα αν έχω "ήχο Boogie" ή "ήχο Soldano" ή ο,τιδήποτε. Με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι "καλός" (δηλ. να καλύπτει τα δικά μου κριτήρια) για τη δουλειά που χρειάζεται. Είτε είναι live είτε είναι ηχογράφηση.

Εκτός του οτι συμφωνώ απόλυτα, να προσθέσω πως άν έχεις ένα καλό μηχάνημα, δε σημαίνει πως έχεις και καλό ήχο. Αν δεν ξέρεις τα "χούγια" του τα κόλπα του κτλπ, τότε ο ήχος μπορεί να μη διαφέρει από αυτόν που θα σου προσφέρει μια αξιόλογη πεταλίερα ή ένα λογισμικό εξομοίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου