Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα γείωσης;


Apostolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα ένα Jazz Bass της Fender και συγκεκριμένα το μοντέλο Marcus Miller. Ωραίο εργαλείο και τα λοιπά αλλά έχω την αίσθηση οτι κάτι δεν πάει καλά.

 

Αν και ποτέ πρίν δεν είχα μπάσο με active μαγνήτες νομίζω οτι το "φύσημα" που βγάζουν είναι κάπως περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε. Επίσης όταν χτυπάω με το δάχτυλο τα ποντεσιόμετρα που ανοίγουν τους μαγνήτες (τα δύο ασημένια για όσους ξέρουν το μοντέλο) ακούγεται ένα "τακ" (κάτι σαν τον ήχο που κάνει η χορδή όταν ακουμπά στους μαγνήτες αλλά πιο εξασθενημένος).

Είναι φυσιολογικό αυτό ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά oi active μαγνήτες δεν πρέπει να βγάζουν θόρυβο αλλά καλύτερα περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που έχει παίξει με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όταν ακουμπάς τα ποτενσιόμετρα, τα οποία υποθέτω είναι μεταλλικά, χωρίς να ακουμπάς τις χορδές, τότε ενας μικρός θόρυβος είναι φυσιολογικός.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να ακουμπάς τις χορδές

 

Οπότε αν κάνω το αντίθετο (να χτυπήσω τα ποντεσιόμετρα ακουμπώντας τις χορδές) δεν θα πρέπει να ακούγεται τίποτα και όλα είναι φυσιολογικά.

Θα τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, δε θέλω να κινδυνολογήσω, αλλά επειδή έχω δει μπασίστα να τινάζεται από το ρεύμα, μήπως είναι λίγο ανησυχητικό αυτό το τικ;

Toneless, ξέρω την σχέση μου έχεις με τα ηλεκτρολογικά, από την οποία έγώ έχω ελάχιστη, και με παραξενεύει η απάντηση που έδωσες. Κατά τη γνώμη μου έχει σίγουρα πρόβλημα γείωσης, για την ακρίβεια είναι ο ίδιος γείωση, και μάλλον θα πρέπει να μπουν στο πλάνο πλαστικά ποτενσιόμετρα, και ίσως και καλυμμένες χορδές.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες με λίγα λόγια ότι έχει πρόβλημα ο ενισχυτής του;

 

Παίζει βέβαια, αλλά τότε το ρεύμα θα είχε κάνει την εμφάνισή του περισσότερο έντονη... :o

 

Είναι λογικό να υπάρχει λίγος θόρυβος σε εμπορική κιθάρα. ¶σε την κιθάρα σου ελευθερη (χωρίς να την ακουμπάς) και τον ενισχυτή σε μεγάλη ένταση και ακούμπα τις χορδές να δεις τι συμβαίνει.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λέω ότι έχει πρόβλημα το όργανο. Και δεν το λέω για το θόρυβο από τους μαγνήτες, αλλά για το τικ στα ποτενσιόμετρα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι' date=' λέω ότι έχει πρόβλημα το όργανο. Και δεν το λέω για το θόρυβο από τους μαγνήτες, αλλά για το τικ στα ποτενσιόμετρα.[/quote']

 

Ναι ok. Απλά τότε δεν υπάρχει θέμα ηλεκτροπληξίας.

Σε περίπτωση έλλειψης τριφασικής πρίζας, κακής ασφάλειας κλπ η τάση θα περάσει απο το σώμα σου ότι και να κάνεις...

Τα μεταλικά ποτενσιόμετρα είναι ενωμένα με τις χορδές. Είτε ακουμπήσεις τις χορδές είτε τα ποτενσιόμετρα είναι το ίδιο πράγμα. Πρέπει να κάνει θόρυβο και στις 2 περιπτώσεις.

 

Ας περιμένουμε και κάποιον που έχει παίξει με το όργανο να μας πει τη γνώμη του.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακουμπάς τα ποτενσιόμετρα' date=' τα οποία υποθέτω είναι μεταλλικά, χωρίς να ακουμπάς τις χορδές, τότε ενας μικρός θόρυβος είναι φυσιολογικός.[/quote']

 

Το τσέκαρα και όντως όταν ακουμπάς τις χορδές δεν κάνει αυτόν τον θόρυβο (παρεπιπτόντως διαπίστωσα οτι τον θόρυβο τον κάνει όταν ακουμπάω οτιδήποτε "μεταλικό" κοντά στους μαγνήτες, όπως την υποδοχή του βίσματος, το κάλυμα πάνω από τον πρώτο μαγνήτη, τα βιδάκια).

 

Σύμφωνα με αυτά που είπες υποθέτω οτι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αλλά απο την άλλη μου φαίνεται τραβηγμένο να πρέπει να βγάζεις τη μπαταρία για να μην έχεις τέτοιους θορύβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου