Προς το περιεχόμενο

Επειγον - Cubase 5 + Garage Band = Our promo cd??? or nothing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aμα η ηχογραφηση επρεπε να γινει σε ενα χωρο που υπαρχει μονο το imac... και ολη η παραγωγη καπου που εχω μονο cubase πως αλλιως θα μπορουσα να δουλεψω???

 

α) Τα νόμιμα πακέτα Cubase περιέχουν ένα κλειδί που επιτρέπει στο πρόγραμμα να τρέχει και σε PC και σε Mac.

 

β) Θα μπορούσες να μεταφέρεις το PC στο χώρο που γίνονται οι ηχογραφήσεις για όσο καιρό διαρκούσαν αυτές.

 

γ) Θα μπορούσες να μεταφέρεις το Mac στον άλλο χώρο (ελαφρύ είναι).

 

δ) Θα μπορούσες να βρεις ένα άλλο πρόγραμμα, να το τρέχεις και στα δύο.

 

Τέσσερις διαφορετικές λύσεις λοιπόν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα μπορούσε απλά, να κάνει μία δοκιμή συμβατότητας...χωρίς να περιμένει να "βγεί" το πρόβλημα 2 μέρες πρίν την τελική παράδοση...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eλα οι μαγκιες στα forum!

 

 

πωπω...!

παλι καλα που μετεφεραν στην παιδικη χαρα τις βλακειες που λεγαμε, αλλιως ποιος ειδε τον Ecobeutto και δεν τον φοβηθηκε.

καλμα φιλε, ειδικα οταν ζητας βοηθεια.πολλω δε οταν το κανεις παραπανω απο μια φορα.

φιλικα. :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε, το χεις παρει λιγο στραβα το θεμα. Δε νομιζεις οτι οταν ΖΗΤΑΣ κατι ο τροπος σου θα πρεπει να ειναι λιγο πιο... κοσμιος? ε?

Αλλιως γιατι μπαινεις στον κοπο και δεν το βρισκεις μονος σου? Nα μην εχεις και κανεναν αναγκη και να μπεις να πεις "α ...μησου κι εσυ κι ο γρυλλος σου" (παραθεση απο παλιο ανεκδοτο, δεν ξερω ποσο "γερος" εισαι για να το ξερεις) ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως προτιμώ να μένω αμέτοχος σε τέτοια ζητήματα, αλλά μιας και η πλάστιγγα γέρνει αποκλειστικά προς τη μία πλευρά ως προς τα σχόλια που έγιναν σε αυτό το θέμα, θα ήθελα απλώς να εκθέσω μία διαφορετική απόψη:

 

Νομίζω λοιπόν ότι η συμπεριφορά που αντιμετώπισε ο χρήστης Ecobeutto ήταν κάθε άλλο παρά φιλική, με διάθεση επίλυσης του προβλήματος. Ο άνθρωπος ρώτησε απλά αν ξέρει κανείς για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά στα bpm - ε, οι απαντήσεις που έλαβε, για μένα τουλάχιστον, είχαν περισσότερο κριτική διάθεση παρά ουσιαστικό ενδιαφέρον.

 

Επίσης, δεδομένου ότι κατέστη εξ'αρχής σαφές το ότι υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου και ότι η κατάσταση για τον α ή β λόγο είναι μπερδεμένη, δε μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να γίνει αυτή η κριτική ως προς τη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε. Ναι, είναι μπέρδεμα, αλλά μένουν δύο μέρες, και το ερώτημα είναι αν μπορεί να διορθωθεί το θέμα που προκύπτει. Οκ, αναφέρθηκε το melodyne, αλλά έιναι μία ακριβή λύση φαντάζομαι...

 

Από κει και πέρα, αν εγώ προσωπικά είχα λάβει αυτές τις απαντήσεις, θα ένιωθα μάλλον μία αρνητική διάθεση, προσανατολισμένη προς την επισήμανση των λαθών παρά προς μία εξήγηση του φαινομένου που δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Βέβαια, κάθε forum έχει τους "κανόνες" του ως προς τι θεωρείται εύλογη ή ανόητη ερώτηση...

 

Τέλος πάντων, και η δική μου παρέμβαση είναι εκτός θέματος, απλά απόρησα κάπως με την κυρίαρχη στάση σε αυτό το νήμα. Επί της ουσίας, δε μπορώ να φανταστώ γιατί τα wavs είναι ασυγχρόνιστα - εγώ έχω γράψει αρκετές φορές σπίτι και το έχω στείλει μετά στο στούντιο για διάφορες δουλειές σε άλλο daw, χωρίς πρόβλημα...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αναφέρθηκε το melodyne, αλλά έιναι μία ακριβή λύση φαντάζομαι...

Eίναι η πιό φτηνή (σε σχέση με τη πρόταση του Κου Χναράκη) και αυτή που δεν χρειάζεται ΚΑΜΜΙΑ τεχνική γνώση. Όπως είπα, εάν δείς το live help που έρχεται με το πρόγραμμα, κάνεις αυτό που θέλεις σε 1 λεπτό.

 

Η κριτική, τουλάχιστον από τη πλευρά μου, οφείλεται κυρίως στη "μεθοδολογία". Κάνεις ένα (μάλλον) σημαντικό demo, δουλεύεις σε ένα σύστημα που (καλώς ή κακώς) επέλεξες να δουλέψεις χωρίς να το τεστάρεις και 2 μέρες πριν το dead line...τρέχεις..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η κριτική, τουλάχιστον από τη πλευρά μου, οφείλεται κυρίως στη "μεθοδολογία". Κάνεις ένα (μάλλον) σημαντικό demo, δουλεύεις σε ένα σύστημα που (καλώς ή κακώς) επέλεξες να δουλέψεις χωρίς να το τεστάρεις και 2 μέρες πριν το dead line...τρέχεις..

Καλώς ή κακώς, αυτά συμβαίνουν και δεν ξέρεις ποτέ, πότε θα σου τύχουν και από που. Τυχαίνουν την ώρα που δεν τα θες κι από εκεί που δεν το περιμένεις. Ειδικά εάν είναι και η πρώτη σου φορά, τότε υπάρχει πανικός. Σημασία όμως έχει ότι μαθαίνεις για τις επόμενες φορές τι να προσέξεις.

 

Τώρα επί της ουσίας, εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει άμεση λύση στο πρόβλημα του Ecobeutto ας το κάνει. Τα υπόλοιπα είναι απλά συζητήσεις. Έτσι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημά σου προέρχεται απο ελάχιστη διαφορά στο bitrate των PCM WAV encoders, απο daw σε daw.

Τι σημαίνει αυτό?

Το στάνταρ φορμάτ των 16bit 44.1KHz μεταφράζεται σε 1411Kbits/sec, αυτή η τιμή μπορεί να αλλάξει ελφρά (1-20Kbit) ανάλογα με το ποιόν encoder δουλεύει το εκάστοτε daw, ειδικά σε περίπτωση που απο τη "μαμά" είναι ρυθμισμένο να κωδικοποιεί σε VBR, δηλαδή μεταβλητή τιμή, εκεί υπάρχει πιο έντονο πρόβλημα.

Στην περίπτωση του CBR (constant bitrate) κανονικά το 1411 θα έπρεπε να παραμένει σταθερό, αλλά παράγωντες όπως: Codec, CPU, RAM, Audio Interface κλπ είναι δυνατόν να δημιουργήσουν τέτοιου είδους προβλήματα.

Καλό είναι να κοιτάξεις τις ρυθμίσεις του κωδικοποιητή σου, αλλιώς να επιλέξεις άλλον χειροκίνητα, αρκεί να μπορείς να βρεις τον ίδιο και για τα 2 daw (pc & mac), έτσι θα μπορείς να κάνεις ελεγχόμενο export με ακριβείς τιμές και ίδιο codec.

Αν θέλεις να κρατήσεις την ποιότητα σου, δοκίμασε να δουλέψει κάποιον looseless codec, αρκεί να είναι συμβατός με τα DAW, googlάρισέ το λοιπόν "Looseless Codecs" και δες τι καλό μπορείς να βρεις.

 

 

Good Luck!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο την προηπόθεση ότι έχεις αυθεντικά το Cubase 5 και είσαι κάτοχος του installer για mac, το εγκαθηστας, κάνεις ένα rewire στο garageband και μετά θα λειτουργούν όλα μιά χαρα ;). πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά... για το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου