Προς το περιεχόμενο

fender american vintage bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω στις fender strat κιθάρες στη γέφυρα στην υποδοχή που μπαίνει το tremolo υπάρχει κάτι εκεί μέσα?διότι διάβαζα στο manual της fender και λέει συγκεκριμένα 'Fender recommends that you remove the tremolo arm when storing the instrument.You will need to place a small piece of tape over the receptable hole to insure that the spring remains in the hole and is not lost'.ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hole to insure that the spring remains in the hole and is not lost'.

 

Και να το εχασες ομως συνηθως δεν τρεχει και τιποτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα ελατηριάκι πιο μικρό από στυλού το οποίο είναι εκεί για να μη σφίξεις τέρμα το λεβιέ - να φρενάρει λίγο και να στέκεται

η αγαπημένη μας εταιρεία νομίζει ότι αφού σταματήσουμε να παίζουμε θα έχουμε την υπομονη να

α. ξεβιδώσουμε το tremolo arm

β. το βάλουμε κάπου που δεν θα το χάσουμε

γ. θα βρούμε την ταινία και θα κόψουμε ένα κομματάκι να σκεπάζει την τρύπα.

 

Νομίζω όλοι το εχουμε χάσει εκτός από τον bigalejandro που δεν παίζει ποτέ με tremolo και έχει ακόμα το αυτοκόλλητο.  ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν βέβαια και πιο... σοβαρές υλοποιήσεις του ίδιου τρέμολο, όπου το arm πιάνει με μικρή βιδούλα allen  και δεν είναι βιδωτό, που ΣΙΓΟΥΡΑ θα κλωτσήσουν οι βόλτες κάποια στιγμή.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά συνάμα και σχετικό: Το ότι στη δικιά μου έχει αρχίσει και "παλαντζάρει" και σε 2,5 περίπου βόλτες είναι σφιγμένο εντελώς σημαίνει ότι κάπου στραβοβίδωσε κάποια στιγμή και τα "έχασε" με λίγα λόγια;

 

Ρωτάω γιατί αν δεν το σφίξω εντελώς, γεγονός που συμβαίνει με το tremolo arm πάνω ακριβώς από τις χορδές οπότε μου είναι και ενοχλητικό αν όχι άχρηστο, και το σφίξω λιγότερο πηγαίνει περα δώθε μες την τρύπα του στο bridge και δεν "ακούει" αμέσως.

 

Διορθώνεται αυτό με δική μου παρέμβαση ή θέλει αλλαγή όλη η γέφυρα πλέον;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι προφανώς δεν το έχω αυτό το ελατήριο στην κιθάρα μου τελικά γι αυτό και ρώτησα. :P μπορώ να βρω από κάπου κάποιο άλλο?βασικά χρειάζεται?επίσης έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να κάνω στην κιθάρα μου divebombs κλπ..πρέπει να βάλω πολύ δύναμη και αν το κάνω στραβώνει λίγο λίγο το tremolo..τι μπορώ να κάνω γι αυτό?έχω 3 ελατήρια από πίσω εγκατεστημένα σημειωτέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν χρειάζεται να βαλεις ελατήριο έσα στην τρύπα.

Μπορείς να βάλεις λίγη ταινία teflon στο σπείρωμα του arm πριν το βιδώσεις. Πάρε μια τέτοια ταινία απο κατάστημα με εργαλεία, χρώματα κλπ.

 

Αυτά τα ελατήρια, πραγματικά είναι φτιαγμένα για να χάνονται. Αν θέλεις οπωσδήποτε να βρεις ενα, πήγαινε ψάξε κάτω απο το αυτοκόλλητο του bigalejandro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα ελατηρια που εχουν τα στυλο μια χαρα κανουν για αυτη τη δουλεια.

 

 

το ελατήριο στην κιθάρα μου τελικά γι αυτό και ρώτησα.  μπορώ να βρω από κάπου κάποιο άλλο?βασικά χρειάζεται?επίσης έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να κάνω στην κιθάρα μου divebombs κλπ..πρέπει να βάλω πολύ δύναμη και αν το κάνω στραβώνει λίγο λίγο το tremolo..τι μπορώ να κάνω γι αυτό

 

να ξεσφιξεις τα ελατηρια για να γινει πιο μαλακο το τρεμολο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που δεν με βολευει να στεκεται το trem bar αλλα μολις το αφηνω να κρεμαει, εχω κρατημενο το ελατηριο σε ενα σακουλακι για καμιααααα φορα που το χρειαζομαι  ;)

 

Αφου δεν το έχασα πριν καν το ανακαλυψω (βασικα τυχαια το ειχα παρει χαμπαρι οταν ξαφνικα ειδα κατι να φευγει απο την κιθαρα ;D) δεν θα μπορουσα ποτε να το χασω!

 

Παρεπιπτωντως πουλαει και η fender, εχει και ο thomann νομιζω, και γενικοτερα εχω δει να πουλιουντε σε διαφορα e-shops.

 

Ενα καλο πλεονεκτημα που εχει ειναι οτι με την κινηση του bar δεν παιζει μες την τρυπα να δημιουργει εκεινο το ενοχλητικο κενο!

 

thumbs up για το τεφλον και για τα tremolo με την βιδουλα allen!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου