Προς το περιεχόμενο

Level matching μίκτη με τελικό ενισχυτή (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συν-φορουμίτες χαιρετώ.

 

Καταρχάς δεν ξέρω εάν είναι σωστός ο τίτλος του θέματος αλλά η απορία μου είναι η εξής:

 

Τα led του μίκτη μου που χρησιμοποιώ για live ξεκινούν από -40,....0,+3,+6,+9,+16 db (όπως οι περισσότεροι μίκτες υποθέτω).

Όταν φτάνω τα 0db  στην κονσόλα πρέπει και ο ενισχυτής να "ανάβει" 0db?? Και στο +3 της κονσόλας να "τσιμπάει" το limiter του ενισχυτή? (Ή τέλος πάντων πιο είναι το σωστό??)

 

Σημειωτέον ότι μεταξύ μίκτη και ενισχυτή δεν παρεμβάλλεται processor και το connection ειναι balanced.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αποφεύγω να ζορίζω πολύ τους τελικούς. Σε ένα μπαρ που δούλευα dj (απ'αυτούς που αλλάζουν τραγούδια, όχι τους άλλους  ;D) για κάποιο διάστημα, λόγω "ανωτέρας βίας" ανέβαζα πολύ τους τελικούς, ώστε να ανάβει ο limiter για αρκετή ώρα και τελικά έκλεινε μόνος του και μέναμε χωρίς ένα ζευγάρι ηχεία μέχρι να ξεμπλοκάρει. Οπότε ανέβασε μέχρι να αρπάξει το limiter και μετά κατέβασε λίγο.

Στον μίκτη τώρα, δεν ξεπερνούσα τα 0db για να μην έχω κλιπαρίσματα (όπως κατάλαβες είμαι φαν του καθαρού και όχι του δυνατού ήχου  ;D )

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hitman σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Λογικό είναι να σου κλείνει ο ενισχυτής εάν παίζεις για ώρα κόκκινα  ;)

Και πιστέψέ με υπάρχουν πολλοί "κουφοί" που το κάνουν συνέχεια  :)

Απλά η απορία μου είναι το balance ή αλλιώς το gain matching ανάμεσα σε μίκτη και ενισχυτή. Σίγουρα όταν βλέπω και τσιμπάει κόκκινα ο ενισχυτής χαμηλώνω από τον μίκτη αλλά δεν ξέρω την σχέση 0db μίκτη με 0 db ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου