Προς το περιεχόμενο

Τί ακριβώς είναι το Ableton Live?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαχνα ένα μηχάνημα που θα μου ηχογραφούσε κάποια θέματα και θα τα επαναλάμβανε συνεχώς, ή και ένα πρόγραμμα που θα έκανε κάτι παρόμοιο, και έφτασα στο Ableton live. Τί ακριβώς είναι αυτό, κάνει αυτή τη δουλειά; και αν δεν κάνει αυτη τη δουλειά τί ακριβώς κάνει;...

Ευχαριστώ

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτά που κάνει το live είναι υπερβολικά πολλά για να αναφερθούν εδώ. Στο δικτυακό τόπο www.ableton.com θα βρεις πολλά βίντεο που δείχνουν τι κάνει το πρόγραμμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κάνει τη δουλειά και μάλιστα πολύ καλά. Μάλλον θα χρειαστείς ένα midi controller όμως.

 

Δες εδώ

 

 

Γενικά ψάξε το λίγο στο you tube θα βρεις πολλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και Making Prodigy's "Smack My Bitch Up" in Ableton by Jim Pavloff Μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα με αυτό το πρόγραμμα. το χρησιμοποιούν πολλοί DJ (όσο κολακευτικό μπορεί να είναι αυτό) και είναι πολύ καλό για live. Μπορεί να κάνει το καλύτερο TRANSPOSE με τη λιγότερη ίσως παραμόρφωση από κάθε άλλο πρόγραμμα. Απλά είναι λίγο ποιο πολύπλοκο απο τα "κοινά" cubase, logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βασικά ο άνθρωπος looper ζήτησε... και είπε ότι έπεσε πάνω στο Live.

 

Το να αποκαλείς επαγγελματικές σουϊτες ηχογράφησης όπως τα Cubase και Logic "κοινές", όταν το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας δισκογραφίας γίνεται σε αυτες, με κάνει να αναρωτιέμαι για τις μυστικές ικανότητες του Live που... ανακάλυψε ο kostas-slash. Είναι τουλάχιστον ανακριβές και υποκειμενικότατη αντίληψη που δεν εκφράζει την επαγγελματική κοινότητα (ηχολήπτες, στούντιο, συνθέτες, κλπ) της δισκογραφίας.

 

Στο θέμα μας τώρα, αν ο ερωτών αναπτύξει λίγο το τι θέλει να κάνει, τι διαθέτει ήδη και τι ξέρει να παίζει, ίσως να ήταν πιό εύστοχη η βοήθεια που θα έπαιρνε από όλους μας. Για πες.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Yameth έχεις δίκιο...)

Έχω ένα synth (το MicrοKORG XL) και θέλω να ηχογραφήσω κάποια πράγματα, που έχω βρει. Βέβαια αυτό μπορεί να χρειάζεται απλά ένα πρόγραμμα ηχογράφησης, αλλά επειδή κάποια πράγματα θέλω να ακούγονται συνέχεια, θέλω κάτι που να επαναλαμβάνει το ίδιο θέμα πολύ ώρα, ίσως ένα Looper όπως είπε ο yameth...

Για πες κάτι άλλο σχετικά με το Looper...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο άνθρωπος looper ζήτησε... και είπε ότι έπεσε πάνω στο Live.

 

Το να αποκαλείς επαγγελματικές σουϊτες ηχογράφησης όπως τα Cubase και Logic "κοινές", όταν το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας δισκογραφίας γίνεται σε αυτες, με κάνει να αναρωτιέμαι για τις μυστικές ικανότητες του Live που... ανακάλυψε ο kostas-slash. Είναι τουλάχιστον ανακριβές και υποκειμενικότατη αντίληψη που δεν εκφράζει την επαγγελματική κοινότητα (ηχολήπτες, στούντιο, συνθέτες, κλπ) της δισκογραφίας.

 

Στο θέμα μας τώρα, αν ο ερωτών αναπτύξει λίγο το τι θέλει να κάνει, τι διαθέτει ήδη και τι ξέρει να παίζει, ίσως να ήταν πιό εύστοχη η βοήθεια που θα έπαιρνε από όλους μας. Για πες.

 

''Κοινές'' εννοεί πιο διαδεδομένες... τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ... και απ'ότι ξέρω μάλλον με pro tools ασχολείται το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας δισκογραφίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου