Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση chorus pedal υπό...προϋποθέσεις !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Απλά και σύντομα.Αναζήτηση chorus πεταλιού για κιθάρα.Είχα/έχω το digitech chorus factory αλλά πάει για αντικατάσταση διότι 

Πρώτον : "Τι να τα κάνω τα 7 chorus models που έχει ?Συνέχεια σε ένα model έχω το knob.

Δεύτερον: "Είναι ο ορισμός του μη transparent chorus.Δηλαδή τονίζει/κρύβει συχνότητες και μειώνει/αυξάνει την ένταση του σήματος όταν το ανοίγω. Είμαι λοιπόν για νέο chorus,που θα έρθει για να ΜΕΙΝΕΙ. Σας γράφω από κάτω ακριβώς τι ζητάω από το πετάλι:

1) Χρησιμοποιώ τον (κλασσικό) clean -chorus ήχο της 80'ς hard rock era. Σκεφτείτε πχ το chorus του Dann Huff με τους Giant.

2)Το πετάλι θα χρησιμοποιείται και με clean και με distorted ήχους. Δίνω βάση στους distorted.Δεν θέλω να αλλοιώνει την παραμόρφωσή μου.Θέλω απλά να προστίθεται το εφέ σε αυτή ,χωρίς να επηρεάζεται συχνοτικά. Όταν λέω chorus με distortion εννοώ :

a) Αυτό που φαντάζεστε.80's hard rock distorted ρυθμικά με chorus.

b) Fusion leads. Σκεφτείτε πχ Τα leads του scott henderson ή του allan hinds.

 

3)Όπως φάνηκε και από το 2 ,θέλω να είναι as TRANSPARENT  as possible.Να αφήνει τις συχνότητές μου..ήσυχες :D Να μην κάνει τον ήχο μου μουντό. Να μην προσθέτει ή κόβει ένταση όταν το ανοίγω.

 

4)Να μην έχει πολλά knobs ! Το chorus το έχω στο μυαλό μου ως ένα απλό εφε,αν το πετάλι είναι το σωστό ,ο ήχος μου πιστεύω θα είναι όπως τον θέλω ,χωρίς μισή ώρα tweaking κι ένα σωρό knobs.

 

5)Budget.. χμμ.As low as possible :D Το πάνω από 100άρι θα με ζορίσει πιστεύω.Εννοείται ότι δεν έχω πρόβλημα με μεταχειρισμένες λύσεις,το αντίθετο θα έλεγα :)

 

Αυτά πάνω κάτω.. Επίσης να πω πως το πετάλι που 90% πληροί όλα τα παραπάνω ,πρέπει να είναι το ταπεινό boss ch-1 :D Αν θυμάμαι καλά από μια δοκιμή πριν κανά χρόνο!

Επίσης, what about arion sch-1 ?

 

Ακούω τις προτάσεις σας.Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων !!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

1) Χρησιμοποιώ τον (κλασσικό) clean -chorus ήχο της 80'ς hard rock era.

 

Αυτό που θες είναι... δύο- αλλά επί της ουσίας το εξής ΕΝΑ: TC Electronics chorus- flanger  8)

 

Ο ήχος των 80ς που ζητάς. Αυτό έχω στην πεταλιέρα μου και μάλιστα βρήκα 80ς πετάλι  :D

 

έχει αυτόν τον «διάφανο»/ πλούσιο/ χαρακτηριστικό ήχο εκείνης της εποχής.

 

Η άλλη επιλογή είναι ένα boss- έχω και ένα CEB 3 στην πεταλιέρα, αλλά δεν είναι τόσο transparent όσο το TC, το έχω όμως για άλλες δουλειές. Έχει όμως την eightίλα του και είναι σε λογικό κόστος. Όμως δεν είναι TC...

 

Ένα Arion που είχε πέσει στα χέρια μου ήταν... άστο καλύτερα  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη λοιπον καποτε ειχα κι εγω ενα παρομοιο προβληματισμο κατεληξα στα εξης:

 

Ειναι ευκολο(για μενα) να βρεις chorus που να ακουγεται καλα στα καθαρα...

Το "αιωνιο" προβλημα ειναι στα βρωμικα...

Εκει λοιπον πρεπει να σκεφτεις τι ηχο θελεις να πετυχεις...

Αν ο ηχος που σ'ενδιαφερει ειναι αλα zakk wylde τοτε χρειαζεσαι ενα αρκετα εντονο chorus τυπου boss CE-5...(το CH-1 το βρισκω προσωπικα αρκετα ελαφρυ για το στυλ...).

Αλλα επειδη οπως ειπες στοχος ειναι τα 80'ς η γνωμη μου ειναι πως απλα δε χρειαζεσαι chorus πεταλακι...

Αυτο που θελεις ειναι ενα pitch shifter...Αν εχεις στο μυαλο σου EVH kai 80's το detune ειναι το εφφε που χρειαζεσαι...

 

http://www.thomann.de/gr/boss_ps6.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η απάντηση στο ερώτημα αυτό, λαμβάνοντας υπόψιν και το περιορισμένο μπάτζετ, είναι το σχετικά νέο TC Corona Chorus. Για περισσότερες προτάσεις, ας κάνει μια βόλτα ο συνφορουμίτης στα πολλά προηγούμενα θρεντς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!!Να πω ,ότι φυσικά και έχω γαζώσει τα σχετικά θέματα πριν ανοίξω νέο θέμα. Ωστόσο ίσως χρειαζόταν να τονίσω περισσότερο το

"b) Fusion leads. Σκεφτείτε πχ Τα leads του scott henderson ή του allan hinds." διότι βλέπω απαντήσεις μόνο προς το 80's κομμάτι της υπόθεσης. Bloody,thanks για το corona,το είχα στα υπόψιν :)

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως έχει κάτι από την rack-like πιστότητα και ουδετερότητα των εφφέ της TC, κάτι που κολλάει και με drive ήχους χωρίς να τους χρωματίζει αρκετά (μερικές φορές ακούγονται κάπως "μεταλλικοί" με ορισμένα chorus, τα οποία μπορεί να ακούγονται ωραία σε καθαρά αλλά σε βρώμικα... δεν). Ένα παράδειγμα της χρήσης τoυ με βρώμικα είναι και oι δοκιμές που του κάνει ο πρώην σφίχτερμαν και νυν μπούλης Πετρούτσι των Dream Theater, αν και αυτός πολλές φορές κυνηγάει τον έντονο χρωματισμό στα βρώμικα:

 

 

'H το Dreamscape:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arion_sch1_02.jpg

 

Από εμφάνιση κάτω του μετρίου, από ήχο, παρουσία, και value for money δεν παίζεται... εννοείται μιλάμε για το SCH-1, όχι για τo SCH-Z. Εκτός από 80's chorus για καθαρούς ήχους, συνδυάζεται καταπληκτικά με distortion, και είναι διάσημο και για την pseudo-leslie μίμησή του. Αν τώρα ζητάς το απόλυτο transparency, τότε μάλλον θα χρειαστείς να δώσεις πολύ περισσότερα χρήματα (Providence Anadime πχ), και πάλι αμφιβάλλω ότι το ακριβό πετάλι που θα βρείς θα είναι πιο χρήσιμο από το Arion... εγώ έκανα το λάθος κάποτε να το πουλήσω, και κατόπιν αναγκάστηκα να το ξαναγοράσω γιατί δεν με κάλυπτε κάτι άλλο (ευτυχώς πάλι σε μια χαρά λεφτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ κλασσικό για αυτή τη χρήση και ετούτο... αν και δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει για να πω περισσότερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I see. Fusionaki περίμενα την απάντησή σου :) Henderson also uses the arion sch-1. Ίσως πάω σε τυφλή αγορά του μέσω ebay(αν το βρω :-\) . Ευχαριστώ και πάλι !

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ για το ARION. Πλαστικούρα αλλά...θεϊκό για solos με distortion. Δεν νομίζω να το αποχωριζόμουν ποτέ, παρ' ότι δεν είμαι και πολύ φίλος του chorus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου