Προς το περιεχόμενο

Greek Debt Song! Oικονομικό-ιστορική ανάλυση σε country & western style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οι γενετιστές και οι βιολόγοι είναι "αρμόδιοι" να προσδιορίσουν αν είμαστε Ελληνες?  (Μπρρρρρρρ  :D )

 

Μια παρατήρηση:

ζούμε σε μια εποχή που -πιστεύω- ο κάθε άνθρωπος χαρακτηρίζεται περισσότερο από αυτό που είναι και από αυτό που πρεσβεύει παρά από την εθνική του ταυτότητα (αν εχει).

Εν ολίγοις, νομίζω ότι μάλλον έχω περισσότερα να μοιραστώ με έναν Πολωνό φυσικό από ότι με έναν Έλληνα παπά σύμβουλο επενδύσεων.  ;D

 

 

 

Είναι εκπληκτικό, αλλά μετά από 18 σελίδες, δεν μπορούν κάποιοι να το καταλάβουν. Αυτό που γράφει ο Χ. δεν ισχύει μόνο στην εποχή μας, αλλά σε κάθε εποχή.

 

Όσοι έχουν όντως εθνική συνείδηση, απάδουν οποιασδήποτε φλυαρίας για το συγκεκριμένο ζήτημα, διότι γνωρίζουν ότι είναι ένα ευαίσθητο ζήτημα και προσφέρεται για καπηλεία. Ιδιαίτερα στις μέρες μας, όπου ζούμε σε μία χώρα η οποία ακροβατεί στο χείλος της οικονομικής καταστροφής, είναι ωφέλιμο να θυμόμαστε ότι αυτό δεν έγινε από "ανθέλληνες" της αλλοδαπής, αλλά από "φιλέλληνες" συμπατριώτες μας, εν' πολλοίς με την έγκρισή μας.

 

Ποτέ δεν ήταν (όσο θυμάμαι, τουλάχιστον) περισσότερο επίκαιρη η αναγκαιότητα για επανα-προσδιορισμό αυτών των εννοιών. Ας κρίνουμε τους ανθρώπους από τις πράξεις τους, όχι ως γενετιστές ή βιολόγοι, αλλά ως πολίτες που παλεύουμε για τη ζωή μας.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Αναφέρομαι σε ποστ που έσβησα :

 

Γι' αυτό δεν γίνεται να συζητάμε τετοια θέματα εδώ, αλλά δεν ακούτε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε ποστ που έσβησα :

 

Γι' αυτό δεν γίνεται να συζητάμε τετοια θέματα εδώ, αλλά δεν ακούτε :)

 

 

Δηλαδή, εσύ θέλεις να τον γνωρίσεις τον κ. Γιάννη με τα 5 βιβλία; Θέλεις πραγματικά να κάνεις τη συζήτηση μαζί του δια ζώσης; Το εννοείς αυτό;

 

Προς κ. Γιάννη : στείλε τα με π.μ. αυτά που έγραψες, ήταν πολύ επιμορφωτικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εσύ θέλεις να τον γνωρίσεις τον κ. Γιάννη με τα 5 βιβλία; Θέλεις πραγματικά να κάνεις τη συζήτηση μαζί του δια ζώσης; Το εννοείς αυτό;

 

Προς κ. Γιάννη : στείλε τα με π.μ. αυτά που έγραψες, ήταν πολύ επιμορφωτικά.

 

 

 

εγώ τοποθετήθηκα πλήρως (προσωπικά) με ένα ποστ, το οποίο απαντάει σαφώς και στην ερώτηση για επιθυμία γνωριμίας. Το 2ο μου ποστ ήταν καθαρά διαχειριστικού χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τοποθετήθηκα πλήρως (προσωπικά) με ένα ποστ, το οποίο απαντάει σαφώς και στην ερώτηση για επιθυμία γνωριμίας. Το 2ο μου ποστ ήταν καθαρά διαχειριστικού χαρακτήρα.

 

Μήπως ξέρεις ποια είναι τα πέντε βιβλία;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Blue που έσβησες το post μου.

Είμαι χρόνια μουσικός, δεν ζω φυσικά από την μουσική για να την κρατήσω υγιή. Εννοώ την δική μου μουσική, τις ιδέες μου κλπ. Ελπίζω να γεννήθηκες και εσύ σε αυτήν εδώ την χώρα. Αν γεννήθηκες εδώ, θα ξέρεις ότι η μουσική μας βγαίνει μέσα από την ΙΣΤΟΡΙΑ μας. Ρίξε μία ματιά στον τίτλο του φόρουμ και θα δεις και την λέξη ιστορία κι άλλες λέξεις που αναφέρονται σε είδη μουσικής. Υπερασπίζοντας την ιστορία μου έτσι όπως έφτασε να είναι στα post λόγω του γνωστού ατόμου, υπερασπίστηκα αφανώς και την μουσική μας, εκτός κι αν η μουσική ΔΕΝ προήλθε από την Ελλάδα. Να χέσω και τον Ισσοκράτη τότε. Και το λέω αυτό επειδή ορισμένοι ισοπέδωσαν τον τόπο (το θέμα του forum δηλαδή) χωρίς καν να είναι πρωθυπουργοί, βουλευτές ή.... Αμερικάνοι. Εσύ, ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ το post μου χωρίς να αφήσεις κανέναν άλλον να το δει, αφαίρεσες αυθαίρετα το δικαίωμα του Έλληνα στην ελευθερία του λόγου κι έκφρασης. Αυτό δεν το κάνουν σε μία δημοκρατική χώρα. Άν σε ένα μουσικό φόρουμ αφαιρούμε έτσι επειδή εμείς γουστάρουμε τα γραφόμενα του άλλου, τότε καλά κάνουνε στην Ρωσία και αναρτούν μόνο ότι τους συμφέρει. Ειδάλλως τους παίρνουν το κεφάλι αν ξεφύγει κάτι. Εσένα ποιός θα σούπαιρνε το κεφάλι; Τουλάχιστον ας το άφηνες για μία μέρα να δείξεις δημοκρατικότητα κι ας το έσβηνες, να ήξερε κι ο κόσμος ότι αυτό που έγραψα δεν ήταν καλό. Αν βέβαια δεν σου παραπονούνταν που θα το έσβηνες. Ευτυχώς για εμάς, που η εκκλησία δεν μας έκαψε όλα τα αρχαία κείμενα κι έτσι ακόμη γνωρίζουμε από πού καταγόμαστε ή έστω ποιοί κατοικούσαν αυτή την χώρα κάποτε και τί έκαναν. Σήμερα εσύ φίλε μου έπαιξες τον ρόλο της εκκλησίας. Να είσαι πάντα καλά και πάντα να πατάς τα κουμπάκια πίσω από ένα PC, αν έτσι νοιώθεις μεγάλος, σαν κάποιον που κινεί τα νήματα. Σε ευχαριστώ εκ μέρους όσων δεν θα δουν ποτέ χάριν εσού το αρκετά μεγάλο post μου. Να είσαι καλά και να πράττεις πάντα έτσι νεο-Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις κάποιο λάθος. Δεν λογοκρίθηκαν οι απόψεις σου, αλλά η απαράδεκτη προσωπική επίθεση που έκανες με σχόλια περί αυνανισμού και εκσπερματώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις κάποιο λάθος. Δεν λογοκρίθηκαν οι απόψεις σου, αλλά η απαράδεκτη προσωπική επίθεση που έκανες με σχόλια περί αυνανισμού και εκσπερματώσεων.

Τότε να καταργήσουμε και τον Αριστοφάνη και τον Τσιφόρο και όλους όσους έχουμε. Δεν πρέπει να κοιτάμε τί λέει ο άλλος αλλά ΠΩΣ το λέει. Πάντως την λέξη αυνανισμό δεν την αναφέρω, εσύ την αναφέρεις εδώ για πρώτη φορά. Αν η εκσπερμάτωση μπορεί να λεχθεί αλλιώς, μου διαφεύγει. Εδώ έγινε απαράδεκτη προσωπική επίθεση σε κάποιον που όχι μόνο δεν έφταιγε αλλά άνοιξε και το θέμα στο φόρουν και μου λες τώρα για μένα που επιτέθηκα δικαίως στον επιτιθέμενο; Σιγά μη του στήσουμε και μώλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να καταργήσουμε και τον Αριστοφάνη και τον Τσιφόρο και όλους όσους έχουμε. Δεν πρέπει να κοιτάμε τί λέει ο άλλος αλλά ΠΩΣ το λέει. Πάντως την λέξη αυνανισμό δεν την αναφέρω, εσύ την αναφέρεις εδώ για πρώτη φορά. Αν η εκσπερμάτωση μπορεί να λεχθεί αλλιώς, μου διαφεύγει. Εδώ έγινε απαράδεκτη προσωπική επίθεση σε κάποιον που όχι μόνο δεν έφταιγε αλλά άνοιξε και το θέμα στο φόρουν και μου λες τώρα για μένα που επιτέθηκα δικαίως στον επιτιθέμενο; Σιγά μη του στήσουμε και μώλο.

Έχω πρόσβαση στο σβησμένο post σου και ξέρω πολύ καλά τι έγραψες. Επίσης, όταν βρίζεις κάποιον, λίγη σημασία έχει σημασία αν χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "μώλο", "ενδοπαλαμική παλινδρόμηση σκεπτόμενος..." (ή "μαμάω", "λαλάκας" κλπ) αντί αυτού που πραγματικά εννοείς.

 

Καλύτερα να μην το συνεχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλύτερα να μην το συνεχίσεις.

+10

Συνιστώ την ίδια θεραπεία και στους υπόλοιπους που ξεχνούν ότι ο χώρος είναι μουσικός και έχει κανονισμούς που δεν συμφωνούν με την κουβέντα όπως εξελίσσεται.

Καταλαβαίνω ότι όλοι έχουμε άποψη για το γίγνεσθαι και είναι και πολύ ενδιαφέροντα τα θέματα αλλά οι προσωπικές ύβρεις, πότε με το γάντι και πότε κατάφατσα, δίνουν και παίρνουν. Αποτέλεσμα οι αποχωρήσεις (αστείο πράγμα) και οι υψηλοί τόνοι που συνεχίζονται και σε άλλα θέματα και ανύποπτο χρόνο.

Να το κλειδώσω δηλαδή; Δεν θέλω. Γράφτηκαν και ωραία πράγματα που πάνε τσάμπα όταν ανεβαίνει το θερμόμετρο. Κρίμα δεν είναι για τις απόψεις που επιχειρηματολόγησαν;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου