Προς το περιεχόμενο

Greek Debt Song! Oικονομικό-ιστορική ανάλυση σε country & western style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Super-παππού, μου φαίνεται ότι έρχεται Zwangsvollstreckung προς το μέρος σου έτσι και πέσεις έξω στις εκτιμήσεις σου... Grin

 

ετσι ειμαστε εμεις οι αγωνιστες....και τη ζωη μας δινουμε..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Χωρίς να διαβάσω όλες τις σελίδες προσθέτω την είδηση της ημέρας από το BBC για να δούμε τη διαφορά μας με κάποιους Ευρωπαίους συνανθρώπους. Plan to axe fixed retirement age.

Μέχρι τώρα λοιπόν οι Βρετανοί λέει παίρνουν την σύνταξη τους στα 65.

Ετσι έχει το δικαίωμα ο εργοδότης να διακόψει τη συνεργασία και να τον στείλει στη σύνταξη μετά από 6 μήνες προειδοποιητική περίοδο. Η νέα κυβέρνηση ετοιμάζει νέο νόμο ώστε το ηλικιακό όριο αυτό να μην ισχύει. Το πρόβλημα που πάνε να λύσουν τώρα λοιπόν είναι να να βάλουν τέλος στην "ηλικιακή αρνητική διάκριση" καθώς απ' ότι φαίνεται, ο εκεί κόσμος θέλει να αισθάνεται ενεργός και όχι συνταξιοδοτημένος και τελειωμένος στα 65!

Μήπως διακρίνετε κάποια διαφορά με εμάς που θέλουμε σύνταξη στα 30; ;D

Και μετά λέμε γιατί δεν συνεννοούμαστε με τους εταίρους μας...

 

Υ.Γ. Διαβάστε την είδηση αυτούσια και παρατηρείστε πως θα μεταφερθεί από τα ελληνικά μέσα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000.... ;D

 

η πλακα ειναι οτι στο δρομο για τις συνταξεις κατεβαινουν κατι....26χρονοι... ;D ;D λες και υπαρχει περιπτωση να ισχυει ο ιδιος νομος και μετα απο 40 χρονια που θα παρουν συνταξη,αν θα παρουν γιατι με το 60% του ελληνικου πληθυσμου σε λιγα χρονια να ειναι πανω απο 65 ετων πολυ αμφιβαλλω....(εκτος κι αν ερθουν κανα δυο εκατομμυρια νομιμοι νεοι μεταναστες και πληρωνουν ολοι ΙΚΑ...)

 

στη Γερμανια..(ναι ξερω,ξερω... ;D ;D) η συνταξη ειναι στα 67,αλλα ειναι ΣΥΝΤΑΞΗ οχι ψιχουλα.

 

αλλα οπως λεει και ο YAMETH απο τη στιγμη που ξεκινας να εργαζεσαι σκεπτομενος τη...συνταξη...βραστα και αστα....

 

επισης ρε παιδια λυστε μου και μια απορια..ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ γιατι οι ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ παιρνουν συνταξη οπως και οι ανδρες συναδελφοι τους και στην ΕΛΛΑΔΑ πρεπει να παιρνουν 20 χρονια νωριτερα....ειναι τοσο...ζορικα τα Ελληνακια?? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τα ξαναξύνεις βρε Superfunk. Τα 'χουμε πεί, οι άνθρωποι δεν νιώθουν. Δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους και πέρα από την χοντρή και καλοθρεμένη κωλάρα τους. Σύνταξη στα 45, οϊμέ, που ακούστηκε.

 

η πλακα ειναι οτι στο δρομο για τις συνταξεις κατεβαινουν κατι....26χρονοι...

 

Επαναστατώ για να επαναστατώ.

 

edit

Πρίν το συμβάν με την τράπεζα, σε ένα ρεπορτάζ του CNN η ρεπόρτερ ρώταγε τον κόσμο στην διαδήλωση γιατί διαμαρτύρονται και πιάνει μια γυναίκα γύρω στα 40 η οποία απαντά, θεέ μου το θράσσος, ότι θέλει να πάρει σύνταξη. Η ρεπόρτερ φυσικά της λέει "Μα καλά δεν είστε πολύ νέα για σύνταξη" και αυτή απαντά "Ναι, αλλά το δικαιούμαι"...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έγραψα πριν από κάτι ποστ ότι αυτό είναι thread επαγγελματικού προσανατολισμού, αλλά εκείνη την ώρα χαριεντιζόσασταν με τον Θερμοπύλες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει κάτι καινούριο (για την Βρετανία) το άρθρο.

Κατάργηση υποχρεωτικής συνταξιοδότησης.

Από την άλλη το όριο προαιρετικής παραμένει στα 65, τα δε ιδιωτικά pension funds που τροφοδοτούνται από τις κρατήσεις του εργαζόμενου προς το δημόσιο ενεργοποιούνται από τα 60. Δεν θα με χάλαγε και μένα αυτό. Το (τοκιζόμενο) fund μου να ενεργοποιείται (ή να είναι σε θέση να ενεργοποιηθεί ανά πάσα στιγμή)  και εγώ όντας σε κάποια καλά αμοιβόμενη θέση αλλά χωρίς πολλά ζόρια, να συνεχίζω να παίρνω τον μισθό μου κάνοντας χάζι τα κορίτσια της εταιρείας σε μια δουλειά που δεν με χαλάει και είναι παρασάγγας καλύτερο από το να ακούω τη γρια συμβία.  ;D

 

Ποτέ δεν ξεκίνησα να δουλεύω με την σκέψη στην σύνταξη αλλά από την άλλη θα ήμουν ανόητος (μην πω τίποτα άλλο και με κόψουν) να μην σκέφτομαι (έστω και αμυδρά) το πως και πόσο της σύνταξης (και να θλίβομαι) όντας μετά τα 40άντα μισθωτός και οικογενειάρχης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και εγώ όντας σε κάποια καλά αμοιβόμενη θέση αλλά χωρίς πολλά ζόρια, να συνεχίζω να παίρνω τον μισθό μου κάνοντας χάζι τα κορίτσια της εταιρείας ...

 

Ποιός όμως θέλει να δουλεύει με πορνόγερους;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός όμως θέλει να δουλεύει με πορνόγερους;  ;D

Μα τουναντίον. Θα είναι απόδειξη ότι είμαι ακόμα ορμονικά και ψυχολογικά ενεργός και σε συνάρτηση με την επαγγελματική εμπειρία μου θα είμαι asset και όχι liability ....  :P  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη το όριο προαιρετικής παραμένει στα 65, τα δε ιδιωτικά pension funds που τροφοδοτούνται από τις κρατήσεις του εργαζόμενου προς το δημόσιο ενεργοποιούνται από τα 60.

 

Μωρε ΜΑΚΑΡΙ να γινονταν και εδω αυτο,με τα λεφτα που εχω δωσει στο ΙΚΑ θα επρεπε να εχω βγει ΗΔΗ στη συνταξη και να εχω και ενα ασθενοφορο μονιμα παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι μου.... ;D ,αλλα που να ΤΟΛΜΗΣΕΙ κανεις να το προτεινει θα βγουνε παλι..οι...προοδευτικοι "εργαζομενοι" στους δρομους... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τουναντίον. Θα είναι απόδειξη ότι είμαι ακόμα ορμονικά και ψυχολογικά ενεργός και σε συνάρτηση με την επαγγελματική εμπειρία μου θα είμαι asset και όχι liability ....  :P  ;D

 

Τι δικαιολογίες βρίσκει ο άνθρωπος για να βλέπει πιπίνια.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου