Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές στη strat, down with versatility


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησε σαν μια απλή american standard. Και ήταν μια χαρά που λέει κι ο silot :)

 

Στη συνέχεια φόρεσε διπλούς και ημίδιπλους, όπως φαίνεται εδώ.

 

Για λίγο ξαναφόρεσα τους 3 μονούς, γιατί στο μεταξύ πήρα κιθάρα (ibanez) με 2 διπλούς.

 

Στη συνέχεια την απλοποίησα τα μάλα κάνοντας την HS.

 

Στο μεταξύ είχε πάρει λίγο και το μπράτσο

 

 

για να μην σας κουράζω άλλο

 

  • πήρα μπράτσο allparts από το ebay
  • αποφάσισα να την κάνω με έναν μαγνήτη, και ένα volume και ένα tone, στις κάτω τρύπες, για να έχει χώρο το δεξί αλλά και διότι
     

 

Δε θέλω άπειρες επιλογές, απειρους ήχoυς, δε θέλω versatlity, δε γουστάρω τη λογική πίσω από τα προϊόντα axe-fx, το προϊόν μια χαρά είναι, αλλά δε με νοιάζει να έχω τους 10000 ήχους που είχαν γνωστοί παίχτες, και όχι μόνο δε με νοιάζει, αλλα δε θέλω να ψάχνω 1000000 παραμέτρους. Θέλω να νιώθω σαν βιολιστής, πιανίστας, τρομπετίστας, που δεν έχουν toggle ούτε πενταθέσιο.  :D

 

Ο yann μου λέει να βάλω τον μονό εκεί που είναι κανονικά (στο 24o τάστο) και όχι στις τρύπες για το διπλό και δίκιο έχει  ;)

 

Ντάξει φωνάξτε το ασθενοφόρο, αλλά 2 ερωτήσεις:

 

1. Το μπράτσο με 10ρες και λάσκα βέργα έχει απειροελάχιστο (δηλ υπερβολικά λίγο) relief, να ανησυχήσω;

2. Θέλω χαλκομανία Blender Skantzocaster με πειστικές γραμματοσειρές  :), δεν κάνω πλάκα, ποιος μπορεί βοηθήσει;

 

4828525513_c8742e93d4_b.jpg

4828525697_7dc8571ab2_b.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry man αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σ'εμπόδιζε η ύπαρξη μαγνητών και διακόπτη, εφόσον απλά μπορούσες να τ'αγνοείς αλλά that's your call anyway. (Χωρίς παρεξήγηση)

 

Όσον αφορά το αισθητικό μέρος, θα προτιμούσα ένα νέο pickguard κομμένο ακριβώς όπως το θες, έτσι ώστε να φαίνεται πιο "καθαρό" το σύνολο. Ει δυνατόν, tort!  :D

 

Επίσης, θα συμφωνήσω και με τον Yann! Στη θέση σου μάλλιστα θα έβαζα τον μαγνήτη πλάγια, με αντίθετη φορά από τη bridge θέση μιας strat.

 

Επί του θέματος:

 

1. Δεν έχω πετύχει μπράτσο που να μην έχει έστω και λίγο. Με τον καιρό συνήθως όλα στρώνουν, καθώς παίζει και διαφορετική θερμοκρασία/κλίμα/υγρασία από 'κεί που σου ήρθε με εδώ, προστίθεται φυσικά και η τάση των χορδών και το μανίκι "έρχεται" σε μια normal κατάσταση. Δεν θ'ανησυχούσα στη θέση σου. Για πιο σίγουρα πράγματα βέβαια περίμενε τον SF.

 

2. Not me! Εγώ το ζωγράφισα το logo στη δική μου tele!  ;D

 

 

Να πώ με'γειά?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπρατσο ποσο καιρο το χεις ?

ειναι φινιρισμενο η σκετο ξυλο ?

 

για την χαλκομανια , σχεδιασε την οπως θες και μετα πηγαινε σε κανενα μαγαζι που βαζει σταμπες σε μπλουζακια .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Θέλω χαλκομανία Blender Skantzocaster με πειστικές γραμματοσειρές  :), δεν κάνω πλάκα, ποιος μπορεί βοηθήσει;

Eγώ, και μάλιστα γρήγορα γιατί αύριο πρέπει να τυπώσω κάτι άλλες και θα βάλω και τη δική σου επάνω...

Το μόνο θέμα ότι πρέπει να τη περάσεις ένα βερνίκι...θα σε βοηθούσα και εκεί αλλά το μόνο σπρέυ που έχω αυτή την εποχή είναι νίτρου και δεν κάνει για τα συγκεκριμένα waterslides.

Μέσα στην ημέρα στο ανεβάζω για έγκριση...

 

ΥΓ. Θα μου δανείσεις (πάλι), τώρα που θα πάς διακοπές τη Fishmann προενίσχυση να κάνω κάτι δοκιμές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα το μοντέρνο μου αρέσει και έχω και 2 string trees οπότε μόνο αυτό χωράει :) μήπως σε προλαβαίνω να κάνεις 2 διορθωσούλες (την ξερω την παροιμια με το γαϊδαρο που του χαριζαν) μήπως μπορείς να σβήσεις τις ουρές του F από το Β, και μήπως μπορείς να γράψεις  με T (SKANTZO) και C το CASTER

 

το fishman εννοείται κράτα το όσο θες

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry man αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σ'εμπόδιζε η ύπαρξη μαγνητών και διακόπτη, εφόσον απλά μπορούσες να τ'αγνοείς αλλά that's your call anyway. (Χωρίς παρεξήγηση)

 

κοπάναγε το χέρι, και έχει δίκιο η εύη που λέει να πάρω τελε :)

 

το μπρατσο ποσο καιρο το χεις ?

ειναι φινιρισμενο η σκετο ξυλο ?

 

1μιση μήνα, βερνικωμένο κανονικά

 

Όσον αφορά το αισθητικό μέρος, θα προτιμούσα ένα νέο pickguard κομμένο ακριβώς όπως το θες, έτσι ώστε να φαίνεται πιο "καθαρό" το σύνολο. Ει δυνατόν, tort!  :D

 

σωστό, σκέφτηκα να κάνω καμιά καστομιά, αλλά αφού σε ένα μήνα θα την αλλάξω πάλι

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου