Προς το περιεχόμενο

TD-9? E drums? Midi? Plugins?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του noiz καλησπέρα, επειδή ψάχνομε και εγώ στην λύση των e-drums και συγκεκριμένα στην TD-9 της Roland για να κάνω τα recordings μου ζητάω τα  φώτα σας  ??? ??? :'(? Έχω μπει σε πολλά forum ψάχνοντας μια απάντηση για το πως γίνετε αυτή η σύνδεση στο να παίζεις στα TD-9 και να έχεις ακριβώς τον ίδιο midi control σε ένα vst h au plugin. Ειλικρινά ένας απλός οδηγός και κάποια tips θα με βοηθούσαν πολύ στην δουλειά μου. Επίσης αν ξέρετε ποια είναι τα αρνητικά σε αυτό πχ αν χάνονται κάποιες λειτουργίες από τα e drums? δεν έχεις τις σωστές δυναμικές κτλπ κτλπ... Πραγματικά έχω βρει 500 διαφορετικές γνώμες :S.

 

Με λίγα λογια.. τα TD-9SX κάνουν την δουλειά για ένα καλό midi recording? Ή τελικά πρέπει να σκεφτώ την λύση κάποιου καλού trigering σε φυσικά drums (και εδώ θέλω βοήθεια:P )??? Αν όντως γίνετε με τα e drums ποιος είναι αυτός ο τρόπος??

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

TD-9SX ? ? ?

 

Αλλά όπως και να το γράψεις, μάλλον εννοείς το TD-9.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέροουν οι ήχοι του αλλά μόνο να trig-άρεις τα vst του υπολογιστή σου. Σωστά;

 

Οπότε...

Θα χρειαστεί κάποιος συντονισμός (ανάθεση) ανάλογα με τα "vst h au plugin" που θα χρησιμοποιήσεις στον υπολογιστή σου. Να το ελέγξεις εις βάθος. Ίσως με ένα γρήγορο διάβασμα του manual λάβεις τις απαντήσεις γι'αυτό που θέλεις να κάνεις.

Βέβαια μία δοκιμή θα ήταν το καλύτερο.

 

<a href="http://www.roland.com/products/en/_support/om.cfm?PRODUCT=TD%2D9&iRcId=1810801&dsp=1"><b>TD-9 Manual</b></a>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πρώτα από όλα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. στέλνω ένα link για να δεις και το μοντέλο της roland.

 

Ναι οι ήχοι που βγαίνουν από το module δεν με ενδιαφέρουν με ενδιαφέρει όμως να έχει όλα τα καλούδια σαν midi controller διάβασα ότι στο superior μπορείς να στήσεις ένα drum map με την μέθοδο learn και να σετάρεις όλο το σετ και τις δυναμικές του βέβαια είχε αρκετά που δεν έλεγε όπως το γ(*&& τσοκ που mutareis τα πιάτα με το χέρι σου.Το ezdrummer πάλυ διάβασα ότι είναι κλειδωμένο στο να αλλάξεις το drum map. Είδα επίσης ότι η yamaha με μια καλύτερη τιμή σου δίνει ένα set πιο κοντά στις λειτουργίες ενος πραγματικού και δεν μιλάω για το feeling αλλά για τις λειτουργίες. το θέμα είναι όμως όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που μας προσφέρει η τεχνολογία δουλεύουν ως midi controller? η για να τα έχεις σε κάποιο monitor από το module της κάθε εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Roland-TD-9KS-E-DrumSet-inkl.-MDS-9-Drumrack/art-DRU0020939-000 

 

αυτό είναι ουσιαστικά το ίδιο set μόνο που έχει το vh -11 hi-hat που δεν έχει το TD-9KX ή το TD-9K.

 

Αν και αυτά είναι λεπτομέριες το θέμα είναι κάνει η roland την δουλεία της ως controller? μήπως η yamaha είναι καλύτερη? μόλις βρήκα αυτό το βιντεακι.

 

για superior

 

 

και αυτό για BFD

 

 

τα οποία φαίνονται ίδια :P άλλα έτσι λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'ευχαριστώ για το link.

Ουσιαστικά μιλάς για το TD-9.

 

Στα βίντεο τώρα.

Έτσι όπως παίζει ο τύπος, δεν μπορώ να καταλάβω διότι βαράει στο Θεό...

Demo κάνει και το παρουσιάζει όπως θέλει αυτός.

Όλα του τα χτυπήματα είναι δυνατά. Δεν ξέρω με χαμηλά χτυπήματα πως θα είναι οι Midi δυναμικές. Θα ακούει ή θα κλέβει νότες το σύστημα; Τι να σου πω. Μη σου λέω ψέματα, δεν το γνωρίζω. Παίζουν μεγάλο ρόλο οι δικές σου δυναμικές (στυλ) το πως κοπανάς  :)

 

Επιμένω να δοκιμάσεις και τα δύο συστήματα με ένα δικό σου Η/Υ, μάλλον κάποιο laptop έτσι ώστε να καταλάβεις εσύ ο ίδιος πριν κάνεις την αγορά. Γνώμη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

ναι... KS έκανα ένα μικρό λάθος:P sorry

No problem. Όλοι κάνουμε. Εγώ να δεις.

 

Και πάλι λάθος. Εννοείς TD-9KX. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στο manual της TD9 δεν αναφέρει κάτι από αυτό που ζητάω :(

Συγνώμη αλλά επειδή παράλληλα κάνω και άλλη δουλειά, τι ακριβώς είναι αυτό που σε καίει πιό πολύ από τις λειτουργίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου