Προς το περιεχόμενο

fender vs rockinger


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνώμη, αλλά αυτό με τους Haussel δεν το καταλαβαίνω...

 

Ο ίδιος ο Rockinger πουλάει Haussel με 72Ε, και τους 'δικούς του' μαγνήτες για 45Ε.

 

Αν είναι 'το ίδιο πράγμα' πληρώνεις το 'σήμα' 30 ευρώ παραπάνω;;

 

Δε λέω ότι οι Rockinger δεν είναι καλοί μαγνήτες... απλώς μου κάνει εντύπωση γιατί, ίσα ίσα, θα ανέβαινε το πρεστίζ των κιτ με τέτοιους επώνυμους μαγνήτες.

 

Εξάλλου τους ίδιους μαγνήτες τους πουλάνε και μόνους τους, άρα γιατί να πάρει κανείς Haussel?

 

Η υποψία μου είναι ότι τους φτιάχνουν μόνοι τους, με 'τεχνογνωσία' από τον Haussel. Ή ο τελευταίος τους φτιάχνει φασόν, αλλά τότε γιατί να τους κάνει ίδιους με τους δικούς του; Δεν συμφέρει εμπορικά το θέμα και κάπου 'βρωμάει'.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω αυτο συμβαινει δηλ. τους φτιαχνει "φασον" δεν νομιζω ομως να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιοι με τους δικους του,μαλλον τα σπεκς της Ροκινγκερ εχει ακολουθησει :wink:

παντως ποιος νοιαζεται οταν ακουγονται τοσο καλα? :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ELAVD με τετοιους for the penus :oops: μαγνητες πως να σου αρεσει η 70's strat?? :oops: :lol:

 

Συγκεκριμένα η 70's που δοκίμασα είναι σαν αυτή αλλά με rosewood ταστιέρα

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,την αμερικανικη δοκιμασες!

νομιζα οτι μιλαγες για την μεξικανικη,εντυπωση μου κανει που δεν σου αρεσε δεν εχω παιξει αλλα τα σπεκς της ειναι καλα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την αμερικάνικη!

Δεν μου άρεσε πολύ το μπράτσο (έχει vintage specs) και επίσης αισθητικά...Δε μου αρέσουν οι 70's (σε αντίθεση με σένα!!! :D).

Ο ήχος της μου άρεσε αρκετά βέβαια.

 

Ο τύπος την πουλάει 1300¤ με τη βαλίτσα της (παλιομοδίτικη μαύρη)...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και προσωπικα δεν με νοιαζει και πολυ, δεν μου φαινεται καθολου περιεργο ο haussel να φτιαχνει τους ιδιους μαγνητες κατω απο την ονομασια rokcinger. αυτο ειναι κατι που συνηθιζεται στις μερες μας.βεβαια κανεις δεν μπορει να ξερει ακριβως τι συμβαινει.

απλα καποιο ατομο που γνωριζει καλα τους haussel μαγνητες, ανοιξε την rockinger και διαπιστωσε οτι αυτοι οι μαγνητες ηταν haussel.μπορει να εκανε και λαθος.

το μονο σιγουρο ειναι οτι οι μαγνητες της rociknger δεν ειναι αγορασμενοι με το κιλο απο καποιο εργοστασιο στην κινα.αλλα και να ηταν εγω παλι ευχαριστημενος θα ημουν, αφου ξερω πως ακουγονται. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία αντίρρηση... ούτε εμένα με ενδιαφέρει η μάρκα αν ο ήχος είναι καλός.

 

Όμως, ας πούμε ο Seymour Duncan βγάζει μαγνήτες original, 'designed by', ή ακόμα και custom, για διάφορους κατασκευαστές. Δεν είδα όμως πουθενά κάποια εταιρία να πουλάει SD μαγνήτες φτηνότερα απ'ότι οι original...

 

Τέλος πάντων, το ανέφερα απλώς γιατί απεχθάνομαι τη μυθολογία... και βλέπω ότι ασυνείδητα από κάποιους πάει να δημιουργηθεί ένας μύθος για τις Rockinger (οι μαγνήτες έτσι, τα ξύλα αλλιώς, κλπ).

 

Πράγμα που, αν είναι καλές κιθάρες, δεν το χρειάζονται ούτως ή άλλως! :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει γίνει μπέρδεμα με του haussel μαγνήτες.

Tα rockinger 5 minute kit δεν φοράνε haussel μαγνήτες αλλά rockinger, φτιαγμένους από την rockinger τα specs και την διαδικασία που ακολουθεί ο haussel. Eμένα έτσι μου είχαν πεί από την rockinger.

Kάπου έχω και το email, όταν το βρώ θα το ποστάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων' date=' το ανέφερα απλώς γιατί απεχθάνομαι τη μυθολογία... και βλέπω ότι ασυνείδητα από κάποιους πάει να δημιουργηθεί ένας μύθος για τις Rockinger (οι μαγνήτες έτσι, τα ξύλα αλλιώς, κλπ).

 

Πράγμα που, αν είναι καλές κιθάρες, δεν το χρειάζονται ούτως ή άλλως!

:wink:[/quote']

 

εχεις απολυτο δικιο σχετικα με την μυθολογια και ισως να το παρακαναμε.αυτο που παντα ξεραμε ηταν οτι ηταν σχεδιασμενοι απο τον haussel.οτιδηποτε περα απο αυτο επισημα δεν μπορει να αποδειχθει.

οταν συναρμολογησει ο fleamail την καινουρια του κουκλα, ελπιζω να κανουμε κανενα meeting να διαπιστωσουμε και με τα αυτια μας τι πραγματικα συμβαινει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου