Προς το περιεχόμενο

fender vs rockinger


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγόρασε πρόσφατα φίλος μου (είναι καθηγητής του Νάκα, οπότε μπορείς να καταλάβεις ποιος) τη Rockinger Sonic Blue strat και έμεινε παραπάνω από ενθουσιασμένος.

 

Οσο για τους μαγνήτες ΕΙΝΑΙ Haussel διαπιστωμένα, απλά δεν έχουν τη στάμπα .... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την tele ευχαριστημενος??Συγκρινοντας την με telecaster αμερικανικες??

την rockinger tele μου την εχω συγκρινει μονο με μια telecaster και αυτη αμερικανικη.ειναι θεμα γουστου αλλα βρηκα την rockinger απειρως ανωτερη και απο πλευρας κατασκευαστικης ποιοτητας αλλα και απο πλευρας μαγνητων(το ιδιο πιστευει και ο κατοχος της αμερικανας).

βεβαια σχετικα με τους μαγνητες, εχω αρχισει να πιστευω μηπως η κιθαρα του ακουγεται σαν πραγματικη telecaster και η δικη μου ως κατι το διαφορετικο που εμενα μου αρεσει πιο πολυ.εχουν πιο πολυ ογκο και λιγο παραπανω output, kατι που εμενα με ενθουσιασε εξ αρχης.

σε καθε περιπτωση αν δεν ηξερα την rockinger και καποιος την πουλουσε 1000 ευρω θα πιστευα οτι ειναι μια πολυ καλη τιμη :wink:

ακομα δεν μπορω να το πιστεψω πως με τοσα λιγα λεφτα εχω στα χερια μου τετοια κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αρχισει να πιστευω μηπως η κιθαρα του ακουγεται σαν πραγματικη telecaster και η δικη μου ως κατι το διαφορετικο που εμενα μου αρεσει πιο πολυ.εχουν πιο πολυ ογκο και λιγο παραπανω output,

 

Μη φοβασαι 100% τελε ακουγεται η κιθαρα σου,απλα μολις ανακαλυψες τη μαγεια των τελε δηλ. οτι καθεμια ακουγεται αρκετα διαφορετικα απο την αλλη (για αυτο και χρειαζεσαι ΠΟΛΛΕΣ! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk Rockinger strat είχες ποτέ?

Με ποια έκδοση της Fender θα την παρομοίαζες σε ήχο και εμφάνιση? Την '62 αλλά με ποιο μοντέρνο μπράτσο?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβασαι 100% τελε ακουγεται η κιθαρα σου' date='απλα μολις ανακαλυψες τη μαγεια των τελε δηλ. οτι καθεμια ακουγεται αρκετα διαφορετικα απο την αλλη (για αυτο και χρειαζεσαι ΠΟΛΛΕΣ! :lol: )[/quote']

 

απλα, ενω ξερω οτι οι μαγνητες μου θα μου αρεσουν πιο πολυ, εχω περιεργεια να ακουσω εναν telecaster ηχο οπως ηταν το 50. ισως φτιαξω καμια κιθαρα καποτε με ενα set μαγνητες απο την 52 reissue, που ειναι και παμφτηνοι.. :oops: (τελικα ειμαι και γω αρρωστος..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ναι ουσιαστικα ειναι μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο την 62 reissue κιθαρα (μια και τα medium jumbo ταστα της ειναι τεραστιο πλεονεκτημα,οπως και το solid steel block tremolo) στο 1/4 της τιμης :wink:

 

το μονο που μου την ψιλοσπαει ειναι η τρυπα για το trusrod που ειναι στην πανω μερια του μπρατσου (ετσι βεβαια γινεται παιχνιδακι η ρυθμιση του μπρατσου μια & δεν χρειαζεται να το βγαλεις για να το ρυθμισεις οπως στις original vintage Fender,οπτικα ομως με ενοχλει λιγακι :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αντιθέτως αυτό μου αρέσει...!!!:D

 

Παρεπιπτόντως, χθες έπαιξα με μια USA 70's reissue και δεν μου άρεσε!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβασαι 100% τελε ακουγεται η κιθαρα σου' date='απλα μολις ανακαλυψες τη μαγεια των τελε δηλ. οτι καθεμια ακουγεται αρκετα διαφορετικα απο την αλλη (για αυτο και χρειαζεσαι ΠΟΛΛΕΣ! :lol: )[/quote']

 

απλα, ενω ξερω οτι οι μαγνητες μου θα μου αρεσουν πιο πολυ, εχω περιεργεια να ακουσω εναν telecaster ηχο οπως ηταν το 50. ισως φτιαξω καμια κιθαρα καποτε με ενα set μαγνητες απο την 52 reissue, που ειναι και παμφτηνοι.. :oops: (τελικα ειμαι και γω αρρωστος..)

 

οι 50's tele εχουν πολυ διαφορετικο ηχο απο τις 60's κυριως λογω του flatpole πισω μαγνητη που εχει περισσοτερο σκασιμο (& εξοδο) καθως και του πολυ παχυτερου μπρατσου που δινει λιγο περισσοτερο sustain & punch.

 

μια καλη 50's tele θα πρεπει λογικα να εχει ακομα πιο επιθετικο & αγριο ηχο απο την δικια σου (αν και οι μαγνητες της δικιας σου ειναι ουσιαστικα μια μιξη 50's &ν 60's μια και αν και staggered εχουν αρκετα ισχυρη εξοδο).

 

Παντως απλα και μονο παιζοντας με το υψος τους μπορεις να αλλαξεις δραματικα τον ηχο..

 

@ ELAVD με τετοιους for the penus :oops: μαγνητες πως να σου αρεσει η 70's strat?? :oops: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου