Προς το περιεχόμενο

Gibson LesPaul Goldtop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι και εγώ σου πρότεινα την VOS 54, αποσύρω την πρόταση. Έριξα μια ματιά στο myspace σου και τελικά νομίζω ότι αφού μάζεψες λεφτά, η αγορά σου θα πρέπει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ αυτή:

 

 

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_triple_rectifer.htm

 

 

ΑΦΟΥ πάρεις το θεριό, βλέπεις για κιθάρα. Η οποία κιθάρα θα μπορούσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι και αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_blk.htm

 

 

Ή είμαστε κάφροι ή δεν είμαστε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχχχεμ...

 

ΑΝ εννοείς διαφοροποιήσεις τύπου "η μία είναι θεϊκή και η άλλη κούτσουρο" ή αντίστοιχες, τότε όχι, ΔΕΝ ισχύουν για τις Huber. Με την ΚΑΜΜΙΑ όμως.  ;)

 

Οχι ΔΕΝ εννοω αυτο...

Εννοω πως οποια κιθαρα και να παρεις πρεπει να την πιασεις στα χερια σου και να τη δοκιμασεις πριν την αγορασεις, ειτε ειναι Squire ειτε Huber...

 

Αυτο ελειπε, κατασκευαστες του μεγεθους (και της τιμης βεβαιως βεβαιως) του Nik Huber η του John Suhr να μην εφαρμοζαν καλο ποιοτικο ελεγχο...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Original 1959 Gibson Les Paul and Vintage DiMarzio PAF36 Pickup Demo

 

 

 

όταν ανακαλυφθούν οι χρονομηχανές θα βγάλουμε μεγάλα γούστα

...αν και πιστευω οτι οσο περνανε τα χρονια, οι εταιριες φτιαχνουν ολο και καλυτερα οργανα, στην προκειμενη περιπτωση ο ηχος της original ειναι κορυφαιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Άλλη μια έξοδος πριν ακόμα ένα τετράπλωμα και βρίσκω την ευκαιρία να πω και 'γω δυο λογάκια.

Καταρχάς SF και 'γω την 57άρα V.O.S. έχω στο μυαλό μου και επειδή, αν τελικά κατασταλάξω σ' αυτήν, θα κάνω την αγορά μέσω net στα τυφλά, χαίρομαι που επιβεβαιώνεις την αδιαφιλονίκητη ποιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου  ;D

 

Από την άλλη φίλε manosx, απεχθάνομαι τις κιθάρες που προτείνεις, παίζω grindcore με την μπάντα μου, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι την LesPaul την θέλω αποκλειστικά γι' αυτόν τον σκοπό, αν και ποτέ μια καλή κιθάρα δεν έβλαψε κανέναν, ακόμα και αν την τυράννησε παίζοντας noise. Καταλαβαίνω ωστόσο το πνεύμα σου και ξέρω ότι αυτό που πρότεινες δεν είναι καθόλου παράλογο  ;)

 

Μετά και τα βιντεάκια που λινκάρατε κάποιοι ελπίζω ότι η LesPaul πραγματικά θα καταφέρει να κορέσει την GASίτιδά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. ίσως άργησα λίγο, αλλά ... food for thought. πουλιούνται αυτή τη στιγμή στο noiz τουλάχιστον 2 LPs ( χεχε, την τρίτη την πήρα εγώ ! ... ). Αν έχεις ένα φίλο Αθήνα, δε χάνεις τίποτα να κατέβεις 2 μέρες, και να τις ακούσεις .. όλες !

 

Έτσι θα έχεις άποψη για το όργανο, θα έχεις ακουμπήσει 2 - 3 παλιά, και πιθανώς πιο "δεμένα", και όσες καινούργιες προλάβεις στα όποια μαγαζιά του κέντρου. Ότι και να σου γράψουμε στο φόρουμ, αν δεν έχεις πιάσει το μπράτσο μιας κιθάρας ... δεν ξέρεις τίποτα γι' αυτή.

 

Στο τέλος, και καμμία να μην πάρεις, θα έχεις άποψη, τι να περιμένεις απο την LP, τί θέλεις διαφορετικό, καλύτερο ή ... μπορεί να βρείς την κιθάρα των ονείρων σου ?!

 

Η δική μου άποψη είναι - ειδικά στα ακριβά όργανα - try to buy used. Παίρνεις συνήθως ένα καλύτερο όργανο απο ένα καινούργιο, για τα μισά - που λέει ο λόγος - λεφτά.  Ο υποφαινόμενος έχει τα τελευταία 2 - 3 χρόνια αγοράσει 10 - 11 μεταχειρισμένες κιθάρες απο διάφορα μέρη του κόσμου, δεν απογοητεύτηκε απο καμμία τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας αυτό το θέμα και αφού είδα το video απο youutube με τη lespaul '59 προέκυψαν κάποια μάλλον ''ρητορικά'' ερωτήματα.

 

μήπως κάποιος που είναι αποφασισμένος να τα ''σκάσει'' για μια lespaul αναζητώντας αυτόν τον πραγματικά απίστευτο ήχο της '59 θα έπρεπε να ρίξει και ματιά στις Heritage? Δεν έχω παίξει καμμία, αλλά απο ότι μου έχουν πεί είναι πολύ καλές κιθάρες.

 

το αναπάντητο ερώτημα είναι αν μια LesPaul του '90 θα πάιζει τόσο καλά το 2040.... ??? (τόσο καλά όσο αυτή του '59)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου