Προς το περιεχόμενο

Gibson LesPaul Goldtop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

(Εδώ που τα λέμε όμως καλό θα ήταν κάποιος από τους S9F ή FFMakis να καθόταν να κάνει έναν οδηγό αγοράς  LP για sticky)

 

 

1-Δεν αγοράζουμε κιθάρα ακριβή χωρίς να την δοκιμάσουμε.

2-καλά θα είναι να πάμε παρέα με κάποιον που να ξέρει.

3-Προσοχή στις μαιμούδες την πατάς εύκολα αν δεν ξέρεις.

4-Τώρα με το θέμα του βάρους περάσανε απο τα χέρια μου αρκετές vintage Gibson les paul custom με φοβερό ήχο και βάρος 4,4-4,7 κιλά.

5-Να ξέρεις τι μανίκι σε βολεύει,εγώ την πάτησα με την Joe Perry les paul,φοβερή και τρομερή κιθάρα αλλά το μανικι της πολύ χοντρό δεν μου έκατσε καλά και την έδωσα.

Τα υπόλοιπα είναι τι θέλεις απο μια Gibson σε γενικές γραμμές πρέπει να έχει αυτά πού λέει ο Κωστας...

α. sustain

β. Ένα σχετικό twang

γ. να μην ακούγεται μουντή στα πρίμα ή πνιγμένη στα μπάσα. Ένας πλήρης συχνοτικά ήχος, μεστός και βαθύς είναι αυτό που περιμένουμε.

Εμένα πχ μου αρέσει να έχει λιγο μουντό ήχο ο νεκ μαγνήτης στη les paul custom.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον φίλο SF οτι οι les paul VOS είναι καλές κιθάρες ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2-καλά θα είναι να πάμε παρέα με κάποιον που να ξέρει.

 

(Ωστε σε περίπτωση που αποδειχτεί οτί είναι κορυφαία,να την αγοράσει αυτός που ξέρει... ;D)

 

Πέρα απ΄την πλάκα,πραγματικά είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος που ενδιαφέρεται σοβαρά να αγοράσει μια "Leslie" και γενικότερα μια καλή κιθάρα.

 

 

 

(Εδώ που τα λέμε όμως καλό θα ήταν κάποιος από τους S9F ή FFMakis να καθόταν να κάνει έναν οδηγό αγοράς  LP για sticky)

 

 

 

Φίλε kpeyos,σ΄ευχαριστώ που το λες αυτό,αλλά δεν θεωρώ σε καμμία περίπτωση οτι είμαι ειδικός.Και εγώ - όπως όλοι - μαθαίνω κάθε μέρα. :)

 

Το Les Paul Forum που πρότεινες,είναι  κ ο ρ υ φ α ί ο  site!Μερικοί από τους μεγαλύτερους συλλέκτες του κόσμου καθώς και experts (όπως ο Joe Ganzler, www.ganzlerincorporated.com) έχουν accounts εκεί.

 

Επίσης φοβερό site είναι και το www.mylespaul.com

 

Και στα δύο αυτά site, υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να διαβάσει και να μάθει κάποιος,από πραγματικά ειδικούς...

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την συμμετοχή σας! Ιδιαίτερα τα παιδιά που κάνανε πιο αναλυτικά σχόλια, ήταν όλα πάρα πολύ χρήσιμα! Λόγω της περιορισμένης μου δυνατότητας για πρόσβαση στο ίντερνετ αυτόν τον καιρό δεν μπόρεσα να συμμετέχω στο τόπικ όσο θα ήθελα, ωστόσο έμαθα πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και σας ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα με γυροφερνει η ιδεα της gibson les paul καιρο τωρα απλα αυτα τα πραγματα ειναι που φοβαμαι ακριβως...γιατι ειδικα εδω στην επαρχια δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να βρω καποια να δοκιμασω η γενικα να "μαθω" για αυτη...

να φανταστω οτι τα παραπανω ισχυουν για τις σειρες deluxe kai traditional???

 

Χανιά....

Charvel Model 4 '88 - Prs tremonti Se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και εμενα με γυροφερνει η ιδεα της gibson les paul καιρο τωρα απλα αυτα τα πραγματα ειναι που φοβαμαι ακριβως...γιατι ειδικα εδω στην επαρχια δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να βρω καποια να δοκιμασω η γενικα να "μαθω" για αυτη...

να φανταστω οτι τα παραπανω ισχυουν για τις σειρες deluxe kai traditional???

 

 

Ναι το καταλαβαίνω για την επαρχία ότι είναι δύσκολο. Και στην Αθήνα εδώ που τα λέμε εύκολο δεν το λες.

 

Ειδικά τώρα με τις αγορές μέσω internet τα περισότερα μαγαζιά δεν στοκάρουν κιθάρες, τις οποίες προπληρώνουν και οι οποίες είναι πανάκριβες και δικαιολογημένα ως ένα βαθμό μιας και η αγορά εδώ είναι σχετικά μικρή.

 

Αυτό που πρότεινω σαν λογική λέει ότι όταν φτάσεις σε σημείο να ξοδέψεις ένα πολύ σεβαστό ποσό για ένα όργανο που προορίζεται να γίνει το #1 σου καλό είναι να μην αφήσεις τα πράγματα στην τύχη.

 

Π.χ: To music store στην Κολωνία έχει stock 100 Gibson Les Paul αυτή τη στιγμή. Το ταξιδάκι θα σου κοστίσει περίπου 500 euros. Toυλάχιστον όμως θα γυρίσεις μια και καλή με την κιθάρα που γουστάρεις. Κατά τη γνώμη μου κάποιος που φτάνει σε σημείο να δώσει 2000 ευρώ για ένα όργανο από eshop καλύτερα να κάνει έναν κόπο παραπάνω να μαζέψει και δυο φράγκα επιπλέον. Είναι φθηνότερο σε βάθος χρόνου για πάρα πολλούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ισχυουν απο Squire μεχρι Huber... ;)

 

Εχχχεμ...

 

ΑΝ εννοείς διαφοροποιήσεις τύπου "η μία είναι θεϊκή και η άλλη κούτσουρο" ή αντίστοιχες, τότε όχι, ΔΕΝ ισχύουν για τις Huber. Με την ΚΑΜΜΙΑ όμως.  ;)

 

Όπως δεν ισχύουν για τις PRS, Anderson, Suhr, Tyler, Grosh, Melancon και αρκετές άλλες. Αυτοί οι κατασκευαστές δεν αφήνουν ποτέ δεύτερο πράγμα να βγει από την πόρτα τους. Αν συμβεί κάτι τέτοιο είναι εξαίρεση τύπου "γιατί δεν παίζεις ένα Τζόκερ?"  ;D

 

Αυτή την καραμέλα "για κάθε κιθάρα υπάρχουν καλά, μέτρια και κακά κομμάτια" πρέπει να την φτύσουμε επιτέλους.  ::)

 

Δεν εννοώ βέβαια διαφοροποιήσεις που αφορούν το γούστο και το πως θα είναι εκείνη τη μέρα το αυτί του εκάστοτε κιθαρίστα-δοκιμαστή. Αυτό είναι εξαιρετικά υποκειμενικό και αν εννοείς αυτό, συμφωνώ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.Σ'αυτό το σημείο αρχίζουν τα πραγματικά ωραία ή τα "ωραία"...ΜΗΝ βάλετε την κιθάρα στον ενισχυτή ακόμα.Unplugged με άλλα λόγια...Προσωπικά σ'αυτό το βήμα παίζω κυρίως με 6η 5η και 4η χορδή...Αν η κιθάρα "σπαρταράει" ή "resonάρει" όπως λέω εγώ,έχει δυνατό και καθαρό "ακουστικό" ήχο...είναι πάρα πολύ καλό σημάδι.Επίσης παίξτε ανοιχτές συγχορδίες και αν το ίδιο ισχύει και εδώ(κυρίως βέβαια στις "μπάσσες" χορδές) είστε σε πολύ καλό δρόμο...Όσον αφορά το θρυλικό sustain για το οποίο φημίζονται οι Les Paul να ξέρετε οτι οι καλές το έχουν ακόμα και unplugged!Κυρίως,βέβαια, στη 2η και την 3η χορδή.Κάντε δοκιμές κυρίως σ'αυτές τις χορδές και αν δείτε οτι οι νότες δεν "χάνονται" αμέσως...αρχίστε να σκέφτεστε πως θα την κάνετε δικιά σας την συγκεκριμένη κιθάρα!Προσωπικά αν όλα πάνε καλά σ'αυτό το σημείο δεν χρειάζεται καν να την συνδέσω στον ενισχυτή...την αγοράζω επιτόπου.

 

Βρήκα ένα σχετικό video:

 

Ακούστε/δείτε το σε ποιότητα 480p για καλύτερο ήχο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παρεις goldtop με διπλους  παρε αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_57_vos_gold_top.htm

 

εχω παιξει παρα πολλες VOS στη Γερμανια (ολα τα μοντελλα) & "πεθαμενη" δεν βρηκα ακομα ΚΑΜΜΙΑ,ολες ηταν απο πολυ καλες εως εξαιρετικες

 

Γενικα δεν ειμαι μεγαλος φαν των LP (ειδικα αυτων με τους διπλους),αλλα οι VOS μου θυμιζουν πολυ την κλεμμενη μου 68αρα custom  :'(,τοσο απο feel οσο και απο ηχο.

 

Επειδη ο κυριος λογος της "αντιπαθειας" μου στις LP ηταν οτι ΚΑΜΜΙΑ απο τις δεκαδες LP απο τα 70s,80s & 90s που δοκιμασα ,για να την αντικαταστησω οταν μου την εκλεψαν ,δεν επιανε μια μπροστα στην χαμενη μου 68αρα (ολες ηταν καρακομπρεσαρισμενες μονοδιαστατες κιθαρες χωρις "αερα" και resonance,μονο για hard rock εκαναν & μολις εβγαζες το distortion ακουγονταν σαν πλαστικα πηρουνια με χορδες... ;D),μπορω να πω οτι με της VOS η γνωμη μου τινει πλεον να αλλαξει....  

 

τωρα αν θες την ΚΑΛΥΤΕΡΗ Goldtop που υπαρχει,παρε αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1954_vos_goldtop_r.htm

 

αυτο δεν ειναι κιθαρα,ειναι ΠΙΑΝΟ. ;D

 

1.Αν το όνειρό σας είναι να πάρετε μια Les Paul για να βάλετε "φωτιά" στον ενισχυτή παίζοντας Thrash metal,Speed metal,Death metal ή οτιδήποτε άλλο είδος "βαριάς" metal...save it!Αγοράστε μία κιθάρα των 300€ βάλτε ενα σετάκι EMG και είστε έτοιμοι...για απογείωση!Τι θέλω να πω?Και μία σκούπα με χορδές περασμένες μια χαρά τα πάει σε high gain καταστάσεις...Καλύτερα να επενδύστε τα λεφτά σας σ'έναν φοβερό ενισχυτή αν γουστάρετε κυρίως metal...(για να μην παρεξηγηθώ και εγώ γουστάρω metal!)

 

+120000

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου