Προς το περιεχόμενο

Gibson LesPaul Goldtop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παιξει παρα πολλες VOS στη Γερμανια (ολα τα μοντελλα) & "πεθαμενη" δεν βρηκα ακομα ΚΑΜΜΙΑ,ολες ηταν απο πολυ καλες εως εξαιρετικες

 

 

αλλα οι VOS μου θυμιζουν πολυ την κλεμμενη μου 68αρα custom  :'(,τοσο απο feel οσο και απο ηχο.

 

 

μπορω να πω οτι με της VOS η γνωμη μου τινει πλεον να αλλαξει....  

 

 

...Με εκπλήσεις ευχάριστα :), αλλά συγχρόνως ανησυχώ...

 

Είδες κανένα εφιάλτη?Ξύπνησες στραβά?Σου κάνανε voodoo?Έκανες κάνα mod σε κάνα λαμπάτο ενισχυτή και έπαθες ηλεκτροπληξία?Hackers σου κάνανε εισβολή στο account σου και δεν γράφει ο Superfunk?(etc.,etc) ;D ;D ;D

 

Απλά υποθέσεις...Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς πως έγραψες σ'ενα μόνο post τόσα καλά για τις Gibson! ;D

 

Σοβαρά τώρα, αν περιμένεις να βρεις κιθάρα που έστω να προσεγγίζει την 68άρα Custom που είχες θα σ΄απογοητεύσω...Ο λόγος?

 

OLD wood baby...! 8) ή ΚΑΡΑκουρδισμένα ξύλα! Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο σου άρεζε τόσο πολύ ο ήχος της κιθάρας σου και γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο "κάνω ****τούμπες" όταν ακούω να λένε οτι τα ξύλα δεν παίζουν τόσο πολύ ρόλο σε μία κιθάρα. :)  

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τυχεροί μεταλάδες!!!  με ένα σκουπόξιλο ΄και EMG την βγάζετε καθαρή ;D ;D ;D

 

Μάλλον γι΄αυτό το λόγο οι 8/10 στην Ελλάδα παίζουν metal... ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

...Με εκπλήσεις ευχάριστα :), αλλά συγχρόνως ανησυχώ...

 

Είδες κανένα εφιάλτη?Ξύπνησες στραβά?Σου κάνανε voodoo?Έκανες κάνα mod σε κάνα λαμπάτο ενισχυτή και έπαθες ηλεκτροπληξία?Hackers σου κάνανε εισβολή στο account σου και δεν γράφει ο Superfunk?(etc.,etc) ;D ;D ;D

 

Απλά υποθέσεις...Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς πως έγραψες σ'ενα μόνο post τόσα καλά για τις Gibson! ;D

 

Σοβαρά τώρα, αν περιμένεις να βρεις κιθάρα που έστω να προσεγγίζει την 68άρα Custom που είχες θα σ΄απογοητεύσω...Ο λόγος?

 

OLD wood baby...! 8) ή ΚΑΡΑκουρδισμένα ξύλα! Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο σου άρεζε τόσο πολύ ο ήχος της κιθάρας σου και γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο "κάνω ****τούμπες" όταν ακούω να λένε οτι τα ξύλα δεν παίζουν τόσο πολύ ρόλο σε μία κιθάρα. :)  

 

 

 

Υπαρχει μια παρεξηγηση οτι...μισω της Gibson,καθε αλλο,εχουν περασει απο τα χερια μου πολλες & καλες,απλα ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ στο παιξιμο οσο οι Fender.

 

Αλλωστε το εχω πει οτι η καλυτερη κιθαρα που εχω παιξει ΓΕΝΙΚΑ στη ζωη μου,μετα τις τελε μου βεβαια, ειναι η Gibson VOS Firebird 3,που τωρα χαιρεται ο Studio...(αδυνατον να παιξω με αυτο το τερας ομως...)

 

Καλα τωρα για το old wood δεν ξερω μια και οταν την αγορασα το 1984 ηταν 16 ετων και τωρα παιζω με mid 70s LP καποιων φιλων μου και ακουγονται σαν σκουποξυλα...και ας εχουν..παλαια ...ξυλα ;D

 

 

Νομιζω οτι η ΚΥΡΙΑ και ΒΑΣΙΚΗ διαφορα ειναι το Long tenon IMHO...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα τωρα για το old wood δεν ξερω μια και οταν την αγορασα το 1984 ηταν 16 ετων

 

 

Οι Gibson(όπως και οι Fender) των ΧΡΥΣΩΝ δεκαετιών του ΄50 και του ΄60 είχαν θε΄ι΄κό ήχο απο την day one...Απλά με την πάροδο του χρόνου αυτός ο ήχος γινόταν ακόμα πιο γλυκός και ωραίος(όπως στη δικιά σου που ήταν ήδη 16 χρονων!)

 

 

και τωρα παιζω με mid 70s LP καποιων φιλων μου και ακουγονται σαν σκουποξυλα...και ας εχουν..παλαια ...ξυλα ;D

 

Όσον αφορά αυτή τη..."ΧΡΥΣΗ" δεκαετία,οι executives και όλοι όσοι είχαν σχέση με τη Gibson (αλλά και τη Fender),πιο πολύ ενδιαφερόντουσαν για το πόσες "γραμμές" θα ρουφήξουν και ποιά θα πηδήξουν το βράδυ,παρά για τα σκουπόξυλα που έβγαζαν απ΄τα εργοστάσιά τους... ;D Αυτή η δεκαετία ήταν πραγματικά ΧΡΥΣΗ μόνο για τους μεγαλέμπορους κόκας... ;)

 

Προσωπικά όταν ακούω για Gibson ή Fender της συγκεκριμένης δεκαετίας αρχίζω να τρεχω σαν να με κυνηγάει ένας τέτοιος τύπος... ;D

 

Kαλα αν ονομαζεται Μαχμουντ Αλι Γκαζαρ,ειναι απο τη Σομαλια,εχει υψος 2,04 και βαρος 150 κιλα (μυς) & εχει σφαξει σε ηλικια 12.. ετων ενα χριστιανικο χωριο μοναχος του...οχι ..μπιστολι...ουτε πυραυλος δεν ειναι ανανδρος.. .να σε δω αν μπουκαρει,ειδικα..κραδαινοντας κατσαβιδι, στο σπιτι σου...τι....ιπποτης θα εισαι....

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι δυο που προτείνει ο σούπερφανκ είναι κατα γενική ομολογία οι καλύτερες γκολντ-τοπ που μπορεί να αγοράσει κανείς, βέβαια οι δοκιμές είναι απαραίτητες καθ'οτι κάστομ σόπ κιθάρες καμμιά δεν είναι ίδια με την άλλη(εδώ δεν είναι οι εργοστασιακές :)).Και τα ίδια δε μοντέλα και ντάρκ-μπάκ είναι ακόμη καλύτερα.

Πάντως ακόμα και στην Αθήνα όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω είναι δύσκολο να τις βρείς και να τις δοκιμάσεις.Ειδικά τις ντάρκ μπάκ.

Για την ιστορία να προστέσω και αυτήν http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20usa/products/gotm/lespaullp-295goldtop/ αλλά άντε βρέστην.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η ΚΥΡΙΑ και ΒΑΣΙΚΗ διαφορα ειναι το Long tenon IMHO...

 

ΒΑΣΙΚΗ ναι,ΚΥΡΙΑ οχι...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όταν ακούω για Gibson ή Fender της συγκεκριμένης δεκαετίας αρχίζω να τρεχω σαν να με κυνηγάει ένας τέτοιος τύπος... 

 

οι Fender μεχρι και το 75 ειναι οκ (ειδικα μεχρι και το 72...more than ok),μετα αστα...κατηφορος (ειδικα στο θεμα μαγνητες/βαρος.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Fender μεχρι και το 75 ειναι οκ (ειδικα μεχρι και το 72...more than ok),μετα αστα...κατηφορος (ειδικα στο θεμα μαγνητες/βαρος.....)

Για γκίμπσον είναι το τόπικ μην πάρεις φόρα πάλι με τις φέντερ pleaseeeeeeee ;D

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γκίμπσον είναι το τόπικ μην πάρεις φόρα πάλι με τις φέντερ pleaseeeeeeee ;D

 

.... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εγώ φταίω,το παραδέχομαι!

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου