Προς το περιεχόμενο

Rolland Vg-99


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κανείς να μου πεί αν αξίζει τα χρήματα του Το VG-99 της Rolland. Αν συνδεσω με λαμπάτη κεφαλή Marshall (DSL-2000) και Fender stratocaster θα βγάλω καλό αποτέλεσμα σε rock-hard rock ηχους ή δεν αξίζει να μπώ στην διαδικασία.

Ευχαριστώ παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείς αν αξίζει η Roland τα χρήματά της σαν εταιρία εν γένει ή αν ΣΟΥ αξίζει η Roland  (για να ξοδέψεις τα χρήματα σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδεσεις την stratocaster καρφι στο marshall θα βγαλεις καλό αποτέλεσμα σε rock-hard rock ηχους.

Αν συνδεσεις μια Les Paul ακομη καλυτερο για τους hard rock.

Το vg τι ακριβως το θελεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου πεί αν αξίζει τα χρήματα του Το VG-99 της Rolland. Αν συνδεσω με λαμπάτη κεφαλή Marshall (DSL-2000) και Fender stratocaster θα βγάλω καλό αποτέλεσμα σε rock-hard rock ηχους ή δεν αξίζει να μπώ στην διαδικασία.

Ευχαριστώ παίδες

 

Αγαπητέ φίλε, απ'αυτά που γράφεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι κάνει το VG-99. Για παράδειγμα, η αναφορά σε "λαμπάτη κεφαλή" είναι τελείως άκυρη για τον προσανατολισμό του μηχανήματος.

 

Θα σε προέτρεπα να διαβάσεις και να ενημερωθείς περισσότερο για το συγκεκριμένο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτί μάλλον δεν είμαι καλά ενημερωμένος γιαυτο και ζητάω βοήθεια. Πως θα συνδέσω πχ την vg99? Σε ενισχυτή ή σε τελικό και μετά ηχεία? Σορυ για την ασχετοσύνη αλλα εψαξα αρκετα και δεν βρήκα απάντηση. Μονο ακουγα ωραίους ήχους... :)

Αν μπορεις σε γενικές γραμμές να με καθοδιγήσεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτί μάλλον δεν είμαι καλά ενημερωμένος γιαυτο και ζητάω βοήθεια. Πως θα συνδέσω πχ την vg99? Σε ενισχυτή ή σε τελικό και μετά ηχεία? Σορυ για την ασχετοσύνη αλλα εψαξα αρκετα και δεν βρήκα απάντηση. Μονο ακουγα ωραίους ήχους... :)

Αν μπορεις σε γενικές γραμμές να με καθοδιγήσεις??

 

Δες για αρχή τα βιντεάκια που παράθεσε ο Μανώλης.

 

Δεδομένου ότι μιλάμε για ένα modeling μηχάνημα, και μάλιστα ένα που εξομοιώνει και ήχους κιθαρών, η ενδεδειγμένη μεθοδολογία είναι να το συνδέσεις με κάποιο FRFR σύστημα (κάνε ένα search στο noiz, αλλά και στο google για το τι είναι FRFR, γιατί είναι μεγάλη συζήτηση). Σε live μπορείς να το συνδέεις απευθείας στο PA του μαγαζιού. Και, επιπλέον, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις βεβαίως και με άλλο εξοπλισμό (ενισχυτές, εφφέ, κλπ) και μάλιστα να έχεις και ταυτόχρονα δύο ηχητικές "αλυσίδες".

 

Δεν είναι απλό σύστημα, δεν είναι φτηνό, σίγουρα δεν είναι για όλους, θέλει πολύ μελέτη για να αποφασίσεις αν πραγματικά σου χρειάζεται και πως μπορείς να το αξιοποιήσεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ακούγεται πολύ ωραία αλλά σίγουρα θέλει πολυ πολυ ψάξιμο και δεν ξέρω αν έχω τοοοσο χρόνο για να ψαχτώ. Thanks anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου