Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page's '59 Les Paul a.k.a. #1.


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιος ο virusnake τον παραδεχομαι - δεν τα ηξερα αυτα για τον page  - τελικα if 1nce a tele always a tele  σωστα ??  ::) 8)

 

Όχι ακριβώς...υπάρχει και το υποκειμενικό γούστο. Πάντως με την λίγη παιχτική μου πείρα μπορώ να σου πω ότι οι τέλε έχουν την χάρη τους και έναν εντελώς ξεχωριστό χαρακτήρα. Το ότι αν έχεις strat δεν χρειάζεσαι με τίποτα τέλε, δεν ισχύει- ούτε και το αντίθετο κατά τη γνώμη μου... (έχω μια strat και μία les paul btw).

 

Πιο δύσκολα όργανα -πρέπει να το παλέψεις λίγο- αλλά αυτή τη "μεταλλική" τους χροιά και το επονομαζόμενο twang αν τα συνηθίσεις θα ψάχνεις να τα βρεις σε όποια άλλη κιθάρα παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ενταξει κατι εχω μπερδεψει ο ανθρωπος -  :o ευχαριστω για τον ομορφο σοφρονισμο απο μερους σας - γιατι ομως νομιζω οτι αυτη η κιθαρα εχει κανει κατι σημαντικο ?? θα κανω λιγο διαλογισμο ή αλλιως διαολισμο και θα σας απαντησω λιαν συντομως :-*

 

νομίζω είσαι ο Γκιμπσονίδης :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177976.0

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο δύσκολα όργανα -πρέπει να το παλέψεις λίγο- αλλά αυτή τη "μεταλλική" τους χροιά και το επονομαζόμενο twang αν τα συνηθίσεις θα ψάχνεις να τα βρεις σε όποια άλλη κιθάρα παίζεις.

 

Η Τέλε είναι η κιθάρα της Εργατιάς και του Αδούλωτου Αγρότη. Κάτι σαν ψωμοτύρι με ντομάτα να πούμε. Αν πεινάς πολύ τα εκτιμάς ιδιαιτέρως.  :)

 

(Τα παραπάνω τσιτάτα ενέχουν Μεγάλες Αλήθειες και τα προσφέρω αφιλοκερδώς στο public domain του Noiz. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν χωρίς απαιτήσεις copyright και [οινο-]πνευματικά δικαιώματα).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τέλε είναι η κιθάρα της Εργατιάς και του Αδούλωτου Αγρότη. Κάτι σαν ψωμοτύρι με ντομάτα να πούμε. Αν πεινάς πολύ τα εκτιμάς ιδιαιτέρως.  :)

 

(Τα παραπάνω τσιτάτα ενέχουν Μεγάλες Αλήθειες και τα προσφέρω αφιλοκερδώς στο public domain του Noiz. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν χωρίς απαιτήσεις copyright και [οινο-]πνευματικά δικαιώματα).

 

Αν έχεις κι' άλλα, να μου τα στείλεις με email  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καi μην ξεχναμε και την Danelectro..

 

Και φυσικά ούτε αυτές τις δυο...

 

(στην πρώτη φωτογραφία το φημισμένο...ποτό "κοκαλκοόλ" αποδείχτηκε...ΜΠΟΜΠΑ! ;D)

 

 

452.jpg.b20ff4b876ceb4b10a3d2a05de79b10f.jpg

1681.thumb.jpg.3e3c18c7234d0d789bc9338d24c45710.jpg

1and2-2.thumb.jpg.1b4fdd1b8d1060bdd5e51cb8ca539969.jpg

JP.jpg.3e6d2723b85aa33718ccf89a8deee79b.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εδω καιTele και Strat!  :o

 

jimmypageteleblack.jpg

 

δεν ειναι δικη του. ειναι του Andy Fairweather Low που ηταν και αυτος στην συγκεκριμενη συναυλια

 

η φωτο ειναι απο το arms concert 1983 με τους clapton, beck και page οποτε φανταζομαι οτι θα ειχαν αρκετες κιθαρες ο καθενας μαζι :P

 

μια sunburst που εχει ειναι maple fretboard

 

 

 

jimmypage57fenderstrat.jpg

57FenderStrat3.jpg

 

 

παντως εχει μια strat 1964 σε μπλε χρωμα

 

lake_placid_fender_strat2.jpg

 

 

και μια λευκη με την οποια ηχογραφηθηκε το thank you. μεχρι προτινως την ειχε ο john paul jones και πριν λιγα χρονια του την επεστρεψε

 

fender_strat_white_01.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Στο συγκεκριμένο βίντεο μου φαίνεται εντελώς..."κομμάτια"...  :-\

(δείτε πχ στο 2:46)

 

 

{offtopic}: μόνο σε μένα φαίνεται τελείως psycho o "κρουστός" του Eric Clapton; Είναι ... σεσημασμένη φάτσα κι από άλλα live... ;D {/offtopic}

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου