Προς το περιεχόμενο

ενισχυτής ή PC


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Αποφασισα μεσα στα Χριστούγεννα  (ελπιζω)να ανανεωσω τον εξοπλισμό μου σε θεμα ενισχυτή εκατσα και εψαξα μεσα στο noiz review για διαφορους ενισχυτές γύρω στα 300€

παιζω κυριος metal (καθαρα για χόμπι)

Καθως ομως εψαχνα για ενισχυτές διαβασα και διαφορα για τις εντασεις,την μεταφορα και αφου ειμαι φοιτητής μου τράβηξαν το ενδιαφερον

Ετσι αρχισα να σκέφτομαι το θεμα για ενισχυτή μέσω υπολογιστή αλλα δεν εχω ιδεα και θα ηθελα τα φωτα σας

Μπορώ να κανω την δουλεία μου μεσω PC με 250-300€;αξίζει;

Ή καλύτερα να συνεχίσω να ψάχνω για ενισχυτή;

Πριν 2 μηνες έστησα το PC ελπιζω να μην εχω θεμα οριστε και τα specs

Intel core  i5 4460 3.2ghz

DDR3 kingston hyper 8gb 1886mhz

Gigabyte geforce gtx950 2gb

Ssd samsung evo 850 250gb

Asus B85M-G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά

Αποφασισα μεσα στα Χριστούγεννα  (ελπιζω)να ανανεωσω τον εξοπλισμό μου σε θεμα ενισχυτή εκατσα και εψαξα μεσα στο noiz review για διαφορους ενισχυτές γύρω στα 300€

παιζω κυριος metal (καθαρα για χόμπι)

Καθως ομως εψαχνα για ενισχυτές διαβασα και διαφορα για τις εντασεις,την μεταφορα και αφου ειμαι φοιτητής μου τράβηξαν το ενδιαφερον

Ετσι αρχισα να σκέφτομαι το θεμα για ενισχυτή μέσω υπολογιστή αλλα δεν εχω ιδεα και θα ηθελα τα φωτα σας

Μπορώ να κανω την δουλεία μου μεσω PC με 250-300€;αξίζει;

Ή καλύτερα να συνεχίσω να ψάχνω για ενισχυτή;

Πριν 2 μηνες έστησα το PC ελπιζω να μην εχω θεμα οριστε και τα specs

Intel core  i5 4460 3.2ghz

DDR3 kingston hyper 8gb 1886mhz

Gigabyte geforce gtx950 2gb

Ssd samsung evo 850 250gb

Asus B85M-G

 

Βασικά πράγματα που χρειάζεσαι εκτός του ΗΥ, επιγραμματικά και με οικονομικές λύσεις.

 

1. Audio interface (όχι του pc δεν κάνει) ~100 ευρώ

2. Software ~ Από 0 έως 200 ευρώ

3. Monitors/ακουστικά ~200 ευρώ

 

Αυτά για να πάρεις πράγματα όχι pro αλλά αξιοπρεπεί ώστε να μελετάς και να χαζολογάς.

Και όπως έχω πολλάκις πει, αν είσαι φοιτητής/mobile κλπ για εμένα ενισχυτής δεν..

 

Επίσης τα monitors, ακουστικά κλπ σου μένουν και για μετά και δεν είναι ανταγωνιστικά του ενισχυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πράγματα που χρειάζεσαι εκτός του ΗΥ, επιγραμματικά και με οικονομικές λύσεις.

 

1. Audio interface (όχι του pc δεν κάνει) ~100 ευρώ

2. Software ~ Από 0 έως 200 ευρώ

3. Monitors/ακουστικά ~200 ευρώ

 

Αυτά για να πάρεις πράγματα όχι pro αλλά αξιοπρεπεί ώστε να μελετάς και να χαζολογάς.

Και όπως έχω πολλάκις πει, αν είσαι φοιτητής/mobile κλπ για εμένα ενισχυτής δεν..

 

Επίσης τα monitors, ακουστικά κλπ σου μένουν και για μετά και δεν είναι ανταγωνιστικά του ενισχυτή.

 

 

θα με κάλυβε ενα software των 50 και monitors των 100;

Απλα εχω μηδενικη γνωση πάνω σ αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με κάλυβε ενα software των 50 και monitors των 100;

Απλα εχω μηδενικη γνωση πάνω σ αυτα

 

κοίταξε, υπάρχει και free software. Εννοώ, μπορείς να έχεις ένα daw (http://www.musicradar.com/tuition/tech/the-20-best-daw-software-apps-in-the-world-today-238905) και να βάλεις διάφορα vsts (http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=Guitar/Amp) αλλά εγώ προσωπικα παίζω με το th2, guitar rig 5 και amplitube  που είναι εξαιρετικά και όχι πολύ ακριβά. Τώρα για monitors η συζήτηση είναι τεράστια διότι είναι απαραίτητο εργαλείο, ακόμη και σε εραστιτεχνικό studio oπότε οι λύσεις είναι άπειρες. Εγώ έχω τα yamaha hs5 που είναι εξαιρετικά και πολύ φλατ. Αλλά υπάρχουν πολλές λύσεις και ειδικά αν κοιτάξεις για μεταχειρισμένα (krk, behringer κλπ) θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε, υπάρχει και free software. Εννοώ, μπορείς να έχεις ένα daw (http://www.musicradar.com/tuition/tech/the-20-best-daw-software-apps-in-the-world-today-238905) και να βάλεις διάφορα vsts (http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=Guitar/Amp) αλλά εγώ προσωπικα παίζω με το th2, guitar rig 5 και amplitube  που είναι εξαιρετικά και όχι πολύ ακριβά. Τώρα για monitors η συζήτηση είναι τεράστια διότι είναι απαραίτητο εργαλείο, ακόμη και σε εραστιτεχνικό studio oπότε οι λύσεις είναι άπειρες. Εγώ έχω τα yamaha hs5 που είναι εξαιρετικά και πολύ φλατ. Αλλά υπάρχουν πολλές λύσεις και ειδικά αν κοιτάξεις για μεταχειρισμένα (krk, behringer κλπ) θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά.

Μπορεις να μου πεις ας πουμε το κοστος του guitar rig?υπαρχει και δυνατότητα υχογραφησης;καποιο αλλο +;(δεν θα εχω στην διαθεση μου pc αυτον τον καιρο,συγγνώμη αν πριζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.παιζω κυριος metal (καθαρα για χόμπι)

2.Μπορώ να κανω την δουλεία μου μεσω PC με 250-300€;αξίζει;

1. Δεν χρειάζεσαι μόνιτορς για την ώρα. Χρησιμοποίησε τα ηχεία από τα οποία ακούς μουσική.

Τα μόνιτορς χρησιμοποιούνται για μίξεις και το χαρακτηριστικό τους είναι η ουδετερότητα (λιγότερος δυνατός χρωματισμός) στον ήχο.

Για να παίζεις και να γουστάρεις, μια χαρά δουλειά κάνουν και τα ηχεία του υπολογιστή σου.

 

2. Μπορείς να την κάνεις.

Ένα audio interface της προκοπής πάρε μόνο.

Από άποψη software (για daw και plugins) υπάρχουν αξιοπρεπέστατα free.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θα παίζεις μόνος και όχι με μπάντα το pc είναι μια λύση για να αρχίσεις (με παρέα έχει πάντα περισσότερη πλάκα).

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό

http://www.positivegrid.com/

με ένα ζευγάρι απλά ακουστικά ,εάν ψηθείς και σου αρέσει δοκιμάζεις και έναν μικρό μεταχειρισμένο ενισχυτή ,ξεκίνα ταπεινά ,ιδανικά παρέα με κάποιον που ξέρει λίγα περισσότερα από εσένα και σιγά σιγά ξεπαραδιάσου  ;D

 

Για μπάντα θέλεις ενισχυτή για να φτάσεις και να ξεπεράσεις την φασαρία του ντράμερ.

 

Καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν χρειάζεσαι μόνιτορς για την ώρα. Χρησιμοποίησε τα ηχεία από τα οποία ακούς μουσική.

Τα μόνιτορς χρησιμοποιούνται για μίξεις και το χαρακτηριστικό τους είναι η ουδετερότητα (λιγότερος δυνατός χρωματισμός) στον ήχο.

Για να παίζεις και να γουστάρεις, μια χαρά δουλειά κάνουν και τα ηχεία του υπολογιστή σου.

 

2. Μπορείς να την κάνεις.

Ένα audio interface της προκοπής πάρε μόνο.

Από άποψη software (για daw και plugins) υπάρχουν αξιοπρεπέστατα free.

 

Σωστός. Απλά τα πολύ φτηνά ηχεία για pc μπουκώνουν από μία ένταση και πάνω και επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούν να διαχειριστούν αξιοπρεπώς τα μπάσα και τα πρίμα. Δηλαδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ένα καλό software να ακουστεί κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν χρειάζεσαι μόνιτορς για την ώρα. Χρησιμοποίησε τα ηχεία από τα οποία ακούς μουσική.

Τα μόνιτορς χρησιμοποιούνται για μίξεις και το χαρακτηριστικό τους είναι η ουδετερότητα (λιγότερος δυνατός χρωματισμός) στον ήχο.

Για να παίζεις και να γουστάρεις, μια χαρά δουλειά κάνουν και τα ηχεία του υπολογιστή σου.

 

2. Μπορείς να την κάνεις.

Ένα audio interface της προκοπής πάρε μόνο.

Από άποψη software (για daw και plugins) υπάρχουν αξιοπρεπέστατα free.

 

Να σου πω την αλήθεια μ'αρεσει η ιδεα σου(low budget)

Απλα δεν μου αρεσει ο ηχος των ηχείων μου (κατι creative 5.1)

Η κατασταση με τα free daw,plugins (οπου δεν εχω ιδεα τι ακριβως ειναι χαχα) ειναι ευκολη ή θα πεδευομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια μ'αρεσει η ιδεα σου(low budget)

Απλα δεν μου αρεσει ο ηχος των ηχείων μου (κατι creative 5.1)

Η κατασταση με τα free daw,plugins (οπου δεν εχω ιδεα τι ακριβως ειναι χαχα) ειναι ευκολη ή θα πεδευομαι;

 

Μια ζωή θα παιδεύεσαι. Εκεί είναι η πλάκα. Γιατί με ενισχυτή τι κάνεις; Κουμπώνεις και ακούγεσαι τέλεια. Θέλουν ψάξιμο όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου