Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία σε DIY κιθάρα


sd40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και ...καλό χειμώνα

Πισω στις αγαπημένες μας ασχολίες μετά απο τις καλοκαιρινές διακοπές...και αφού κατα την διάρκεια αυτών έπαιζα με ένα κιθαροπροτζεκτάκι εφτασε η μαγική στιγμή να τα δέσω όλα μαζί και να αναφωνήσω.....its alive!!

 

Αλλα για να γίνει αυτό πρέπει να βάλω τα ηλεκτρικά της κιθάρας σε μια σωστή σειρά....Κι εδώ χρειάζομαι τα φώτα και τις γνώσεις των σοφών της παρέας και τις γνώμες όλων σας..

 

Το προτζεκτ αφορά ιδιοκατασκευή σώματος (alder) σε κοπή stratocaster (με κάποιες ψιλοπαρεμβάσεις στο όλο σχήμα), ηθική αποκατάσταση του αγαπημένου και παροπλησμένου μάνικα της πρώτης κιθάρας μου (Αρια), θα βάλω 2 μαγνήτες  Alumitone hum, το fender vintage trem, και...

 

....σκέφτομαι να βάλω blender ποτ αντί επιλογέα θέσεων μαγνητών...Εδώ χρειάζομαι την γνώμη σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας. Θεωρώ ότι εάν χρησιμοποιώ το blender pot  για την επιλογή των 2 μαγνητών θα έχω μια ποικιλία ηχοχρώματος μεταξύ της θέσης "0" (γέφυρομαγνήτης) στο "10" (μανικομαγνήτης)...με παντελή έλλειψη επιλογέα...Θεωρώ σωστά ή λέω ότι μου κατέβει???

 

Τα ποτενσιομετρα θα είναι 4 αντι για τα 3 μια στρατ...συγκεκριμένα:

master vol

tone1

tone2

blender

 

ποια θα ήταν η σωστή σειρά οδήγησης του σήματος? Υπάρχει κανενα σκαρίφημα διαθέσιμο? Εψαξα στα γνωστά sites (της SD, LAce και Guitarelectronics) και δεν βρήκα κάτι σχετικό παρα μόνο σε μια συνδεσμολογία μπάσου (στα μπάσα και σε κάποιες ηλεκτροακουστικές το χρησιμοποιούν...και για να είμαι ειλικρινής τη χρήση του blender χωρίς επιλογέα το έχω σε μια ηλεκτροακουστική σκαφάκι της YAMAHA με εκπληκτικά αποτελεσματα στον ήχο παίζοντας μεταξύ ενός mini hum και ενος piezzo....θα είναι όμως το ίδιο σε solid κιθάρα με 2 hum???)

 

Για πείτε βρε καλα μου παιδιά και βοηθήστε εναν συνανθρωπό σας!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δυο Tone controls με blender δεν την κοβω να πολυ-γινεται.

 

δες εδω μια συνδεσμολογια με 1vol 1Tone + blender

 

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Pots/i-4137.html

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ alderbody....

 

Γιατί όμως να μην είναι εφικτή η σύνδεση 2 tone ? δεδομένου ότι στις ενδιάμεσες θέσεις του blender θα μπορούσε κανείς να χρωματίσει τονικά τον κάθε μαγνήτη με πολλαπλά αποτελέσματα κάθε φορά....λογικά πρέπει να γίνεται ....Αλλά πώς?

 

Στην συνδεμολογία του παραδείγματος που μου έστειλες θα χρωματίζεται τονικά το τελικό αποτέλεσμα της μήξης και όχι ο κάθε μαγνήτης ξεχωριστα...κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασική φιλοσοφία αυτή είναι...

μόνο που αντί ενός vol ανα μαγνήτη να έχω ένα master vol στο τέλος της σειράς...

 

Στο φτωχό μυαλό μου την συνδεσμολογία την έχω ως εξής:

 

Μαγνήτης br & Neck --- blender (σε αντικατάσταση του επιλογέα)---2 tone pots -- master volume -- εξοδος...

 

εχοντας κάνει στο παρελθόν πειράματα με standard συνδεσμολογία gibson διαπίστωσα ότι στη μεσέα θέση του επιλογέα και παίζοντας με τα vol ποτενσιόμετρα έχεις πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα στον ήχο...αν βάλεις και στο παιχγνίδι και τα tone ποτς τότε το πράγμα πάει σε άλλα επίπεδα ήχου...κάτι τέτοιο θέλω να πετύχω και στο προτζεκτάκι με αντικατάσταση του επιλογέα και αφαίρεση ενός vol.....και η ερώτηση είναι αυτή...Μπορεί να γίνει ή θα έχω κιθάρα μουγγή στην καλύτερη περίπτωση..!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μελετησεις το σχεδιο της κλασσικης Strat συνδεσμολογιας, θα δεις οτι τα Tone "τροφοδοτουνται" απο διαφορετικες επαφες του διακοπτη.

Στο blender pot δεν εχεις τετοιες επιλογες.

 

Θα μπορουσες να βαλεις δυο ομοκεντρα ποτενσιομετρα για Vol/Tone, ενα για καθε μαγνητη, συν το blender. (αντε και κανενα phase switch να γεμισει...)  ;)

 

Επισης καλο θα ειναι τα ποτενσιομετρα του blender να εχουν "σωστες" πραγματικες τιμες ετσι ωστε οταν θελεις να απομονωσεις τον εναν μαγνητη να μην εχεις μικροδιαρροες απο το σημα του αλλου. Αυτο βεβαια θα μπορουσε να επιτευχθει τελεια και απολυτα ΜΟΝΟ με κολπα σε στυλ no-load, οπου κοντα στη θεση "0" μονωνεται/κοβεται η "παστα" του ποτενσιομετρου και λειτουργει σαν διακοπτης.

Αυτο θα ηταν το απολυτο blender pot, αλλα μαλλον ειναι λιγο μανουρα να γινει εστω και ως μοντα, γιατι τα διπλα ποτενσιομετρα φανταζομαι οτι δεν ανοιγουν τοσο ευκολα οσο τα απλα.

 

 

εκτος αν ....wait a minute  .... σκεψ σκεψ.....  :-\

 

 

αν βαλεις τα tone πανω σε καθε source (στο σχημα του stew-mac) και απο το output να δινει στο master volume κι απο κει κατευθειαν στο jack...

 

ψαξτο λιγο αν παιζει...  ::)  (εχω ενδοιασμο στο κατα ποσο τα tone θα "φορτωνουν" τους μαγνητες)

 

δες το σχεδιο που εκανα στο ποδι  ;)

1MV_2T.gif.8eccc68786d0a01d2a7d4cfe03368dfb.gif

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alderbody εισαι καλλιτέχνης

 

Έτσι το φαντάζομαι κι εγώ και πάνω στο αψογο σχέδιό σου θα δουλέψω το ΣΚ...Οσον αφορά το Blender είναι σίγουρο ότι θα έχω μια μικρή διαρρόη στο τελειωμα και είναι μεγάλος μπελάς το ανοιγμα και ξίσιμο ενός διπλού ποτ...συμφωνώ απόλυτα....Αλλά με αυτή την παραδοχή ξεκίνησα το προτζεκτ για να δώ τι θα βγεί στο τέλος...μπορεί οι Alumitone να στρογγυλεύουν τον ήχο τους έτσι....Θα τα δώ όλα μόλις θα δέσει η μαγιονέζα...η κιθάρα εννοώ! Στη χειρότερη και εαν δώ ότι χάνεται τελείως το ηχοχρωμα του καθε μαγνήτη θα κοτσάρω εναν επιλογέα και τα μιξαρίσματα θα γίνονται στη μεσαία θέση...ίδομεν.

 

Σε ευχαριστώ και επιφυλάσσομαι για clipaki με τους ήχους μόλις τελειώσω...(περιμένω να στεγνώσουν τα λούστρα καλά για να την γυαλίσω και για να την δέσω....ζω μαγικές στιγμές!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η εντύπωσή μου είναι ότι το blend pot ενώ μπορεί να δημιουργήσει χρήσιμους ήχους έχει ένα βασικό μειονέκτημα: Δεν επιτρέπει να "στρώσεις" ήχο καθώς η ακριβής θέση του κουμπιού είναι άλλος ένας παράγοντας μεταβλητότητας.

Κάποτε είχα καταλήξει ότι ο σωστότερος τρόπος να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο είναι με τη βοήθεια ενός περιστροφικού διακόπτη που θα λειτουργούσε σαν ποτενσιόμετρο με τη βοήθεια ενός ικριώματος αντιστάσεων.

(Τις είχα κολλήσει κατ ευθείαν πάνω στα ποδαράκια του διακόπτη)

 

Με τον τρόπο αυτό ο περιστρεφόμενος επιλογέας λειτουργούσε σαν ένας 6θέσιος διακόπτης όπου στο ένα άκρο είχα τον neck, στο άλλο είχα τον bridge και στις ενδιάμεσες θέσεις είχα 4 διαφορετικά mix του brigde με τον neck.

Κράτα κατά νου ότι όλες αυτές οι συνδεσμολογίες αντιπροσωπεύουν μια μεταβλητή αντίσταση την οποία "βλέπει" παράλληλα με την έξοδό του ο μαγνήτης (-ες). Στις χαμηλές αντιστάσεις (περίπου στο 50/50 mix) χάνεις λίγο σε πρίμα.

 

Παραθέτω τα διαγράμματα από τις (τότε) δοκιμές μου.

 

(Έχω την εντύπωση ότι οι "υπολογισμοί" είναι για 250ΚΩ αντιστάσεις ενώ στο "σχέδιο" λέει 220)

 

harilatronics-wiring2.jpg.8a2320b0c73fcde6810dcf02737418d0.jpg

harilatronics-load.thumb.png.1b6d60c90440617cecc41b9bc9416550.png

harilatronics-bridge_mix.png.ac8d091a999f52bb80c73612f9ba8c54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σίγουρο ότι θα χρειαζεται πολύ τυχη να πετυχαίνω κάθε φορά το ηχόχρωμα της προηγούμενης μέρας δεδομένου ότι το ποτενσιόμετρο δεν έχει σημεία αναφοράς (σκαλοπατάκια ή εμφανείς χαραξη με αριθμηση - αγόρασα και knobs σε χρυσό τρομάρα μου που δεν έχουν καμια ένδειξη επάνω...!!) και επιπλέον τρυγυρνούν και τα πιτσιρίκια στο σπίτι που σκαλίζουν την κιθάρα του μπαμπά και όχι την δική τους!!!

 

Πάντως το σχέδιο σου harilatron με έχει ήδη βάλει σε πολλές δευτερες σκέψεις για την αρχική ιδέα μου και το βλέπω με θετικό ματι...κολλάω λίγο στον διαθέσιμο χρόνο για κολλήματα αντιστάσεων αλλά θα αξίζει τον κόπο!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά... μη φανταστείς ότι είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να κολλήσεις μια δεκαριά αντιστάσεις. Οι περισσότεροι περιστρεφόμενοι διακόπτες έχουν και τρύπα στα πόδια πράγμα που διευκολύνει ιδιαίτερα την κατάσταση.

Εννοείται ότι εκεί που στο πρώτο σχήμα γράφει "output" μπορείς να συνδέσεις κανονικά volume και tone όπως στο σχήμα του alderbody.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου