Προς το περιεχόμενο

ενισχυτής ή PC


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν θα παίζεις μόνος και όχι με μπάντα το pc είναι μια λύση για να αρχίσεις (με παρέα έχει πάντα περισσότερη πλάκα).

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό

http://www.positivegrid.com/

με ένα ζευγάρι απλά ακουστικά ,εάν ψηθείς και σου αρέσει δοκιμάζεις και έναν μικρό μεταχειρισμένο ενισχυτή ,ξεκίνα ταπεινά ,ιδανικά παρέα με κάποιον που ξέρει λίγα περισσότερα από εσένα και σιγά σιγά ξεπαραδιάσου  ;D

 

Για μπάντα θέλεις ενισχυτή για να φτάσεις και να ξεπεράσεις την φασαρία του ντράμερ.

 

Καλή αρχή.

 

 

Εχω ενα marshall15fx αλλα δεν μου αρεσει ουτε αυτος επισης

Σιγουρα με παρεα εχει περισσότερη πλακα μα πρεπει πρωτα να την βρεις

Να σαι καλα ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια ζωή θα παιδεύεσαι. Εκεί είναι η πλάκα. Γιατί με ενισχυτή τι κάνεις; Κουμπώνεις και ακούγεσαι τέλεια. Θέλουν ψάξιμο όλα.

 

 

Ηδη δεν ξερω τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Απλα δεν μου αρεσει ο ηχος των ηχείων μου (κατι creative 5.1)

2. Η κατασταση με τα free daw,plugins (οπου δεν εχω ιδεα τι ακριβως ειναι χαχα) ειναι ευκολη ή θα πεδευομαι;

1. Αν δεν σου αρέσουν τα ηχεία σου ....  :-X

Πάρε άλλα, έτσι κι αλλιώς από κει ακούς μουσική

2. Όσο περισσότερες δυνατότητες έχει ένα daw (τα free έχουν λιγότερες) τόσο πιο πολύπλοκο και μπελαλίδικο είναι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Αποφασισα μεσα στα Χριστούγεννα  (ελπιζω)να ανανεωσω τον εξοπλισμό μου σε θεμα ενισχυτή εκατσα και εψαξα μεσα στο noiz review για διαφορους ενισχυτές γύρω στα 300€

παιζω κυριος metal (καθαρα για χόμπι)

Καθως ομως εψαχνα για ενισχυτές διαβασα και διαφορα για τις εντασεις,την μεταφορα και αφου ειμαι φοιτητής μου τράβηξαν το ενδιαφερον

Ετσι αρχισα να σκέφτομαι το θεμα για ενισχυτή μέσω υπολογιστή αλλα δεν εχω ιδεα και θα ηθελα τα φωτα σας

Μπορώ να κανω την δουλεία μου μεσω PC με 250-300€;αξίζει;

Ή καλύτερα να συνεχίσω να ψάχνω για ενισχυτή;

Πριν 2 μηνες έστησα το PC ελπιζω να μην εχω θεμα οριστε και τα specs

Intel core  i5 4460 3.2ghz

DDR3 kingston hyper 8gb 1886mhz

Gigabyte geforce gtx950 2gb

Ssd samsung evo 850 250gb

Asus B85M-G

 

Υπάρχουν αρκετές επιλογές ,με 300 ευρώ.

Αν δεν εισαι βεβαιος για το αν πρεπει να παρεις ενα Audio Interface ,μπορεις να παρεις ενα DI box -βρισκεις ευκολα ακομα και με κατω απο 10 ευρω - με το οποιο συνδεεις την κιθαρα στη line in της καρτας ήχου του pc σου.για δωρέαν software μπορεις να δεις τα Pro Tools First.

http://apps.avid.com/ProToolsFirst/

 

τωρα ενα θεμα με τον ενισχυτη ειναι οτι δεν χρειαζεται να ανοιγεις το pc ,βεβαια μπορεις να το αφηνεις ανοικτό συνέχεια  ;D (αρκει να μην τα παιξει....)

Εγω θα έλεγα να παρεις ενα σχετικά καλό ζευγάρι near field monitor και ενα σχετικα φτηνό audio interface.Βασικά ενω υπάρχουν διαφορές στην ποιοτητα αναμεσα στα audio interfaces ,αυτές οι ηχητικες διαφορες δεν ειναι παρα πολυ μεγαλες στις τιμες που αναφερουν και οι άλλοι φιλοι.καποια επισης περιλαμβανουν software μαζι ,πχ Cubase LE ,το οποιο αν και σχετικά αρχαιο θα κανει τη δουλειά του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να συμπληρωσω :

το θεμα ειναι οτι με τα near field monitor δε θα μετανοιώσεις ποτέ ,διοτι απλά και μόνο μουσική να ακους με αυτά ,την ακούς ΑΛΛΙΩΣ ! Με 100 ευρώ δεν παιρνεις αξιολογα nfm.

τα Behringer Truth ηχητικά ειναι πολυ καλά για την τιμη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν δεν σου αρέσουν τα ηχεία σου ....  :-X

Πάρε άλλα, έτσι κι αλλιώς από κει ακούς μουσική

2. Όσο περισσότερες δυνατότητες έχει ένα daw (τα free έχουν λιγότερες) τόσο πιο πολύπλοκο και μπελαλίδικο είναι.

 

1.Ναι θα παρω ηχεια οποτε θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω monitor σωστα;

2.Οποτε παμε για free καθως ειμαι ανιδεος σε σχεση με αυτα

 

 

να συμπληρωσω :

το θεμα ειναι οτι με τα near field monitor δε θα μετανοιώσεις ποτέ ,διοτι απλά και μόνο μουσική να ακους με αυτά ,την ακούς ΑΛΛΙΩΣ ! Με 100 ευρώ δεν παιρνεις αξιολογα nfm.

τα Behringer Truth ηχητικά ειναι πολυ καλά για την τιμη τους

 

Νομιζω ξεφευγω λιγο με την τιμη απ οτι ειδα

Υπάρχουν αρκετές επιλογές ,με 300 ευρώ.

Αν δεν εισαι βεβαιος για το αν πρεπει να παρεις ενα Audio Interface ,μπορεις να παρεις ενα DI box -βρισκεις ευκολα ακομα και με κατω απο 10 ευρω - με το οποιο συνδεεις την κιθαρα στη line in της καρτας ήχου του pc σου.για δωρέαν software μπορεις να δεις τα Pro Tools First.

http://apps.avid.com/ProToolsFirst/

 

τωρα ενα θεμα με τον ενισχυτη ειναι οτι δεν χρειαζεται να ανοιγεις το pc ,βεβαια μπορεις να το αφηνεις ανοικτό συνέχεια  ;D (αρκει να μην τα παιξει....)

Εγω θα έλεγα να παρεις ενα σχετικά καλό ζευγάρι near field monitor και ενα σχετικα φτηνό audio interface.Βασικά ενω υπάρχουν διαφορές στην ποιοτητα αναμεσα στα audio interfaces ,αυτές οι ηχητικες διαφορες δεν ειναι παρα πολυ μεγαλες στις τιμες που αναφερουν και οι άλλοι φιλοι.καποια επισης περιλαμβανουν software μαζι ,πχ Cubase LE ,το οποιο αν και σχετικά αρχαιο θα κανει τη δουλειά του

 

 

Σκέφτηκα να παρω ενα DI box για αρχη να δω πως ειναι πανω κατω

Θα μπορουσες να προτείνεις κατι συγκεκριμένο σε θεμα audio interface?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ξεφευγω λιγο με την τιμη απ οτι ειδα

Σκέφτηκα να παρω ενα DI box για αρχη να δω πως ειναι πανω κατω

Θα μπορουσες να προτείνεις κατι συγκεκριμένο σε θεμα audio interface?

 

Βασικά μην πάρεις Di Box. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνεις τη δουλειά σου με di box στην onboard κάρτα ήχου.

 

Πάρε μια κάρτα ήχου να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπος και ένα ζευγάρι μόνιτορ και θα είσαι κομπλέ. Για κάρτα έχει συζητηθεί το θέμα αρκετά τελευταία. Κοίτα τις Steinberg UR22 και Τascam US 2x2

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μην πάρεις Di Box. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνεις τη δουλειά σου με di box στην onboard κάρτα ήχου.

 

Πάρε μια κάρτα ήχου να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπος και ένα ζευγάρι μόνιτορ και θα είσαι κομπλέ. Για κάρτα έχει συζητηθεί το θέμα αρκετά τελευταία. Κοίτα τις Steinberg UR22 και Τascam US 2x2

 

Λοιπον καθώς βρηκα τα Behringer Truth προσφορα στα 111€ το ενα στο Γερμανικο ebay παρήγγειλα 2 :D

(Αφου ειναι δωρο κ πηρα το οκ)

Τώρα...

Καρτα ηχου ή audio interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λινκ για τα ηχεία που παρήγγειλες

 

 

http://m.ebay.de/itm/SONDERPOSTEN-Behringer-B-1030A-TRUTH-5-25-aktiver-Studiomonitor-mit-75-Watt-/401043154803?nav=SEARCH

Εχουν εξοδα μεταφορας 40€ για Ελλαδα αλλα επειδή παω στον πατερα μου Γερμανια σε 10 μερες θα πληρωσω 15 ευρω για μια βαλίτσα στο αεροπλανο και θα τα παρω οταν γυριζω μαζι μου καθως τα εξοδα αποστολης για Γερμανια ειναι 0

Ο λογος που ειναι μειωμένη τιμη ειναι οτι ισως δεν ειναι στην οριτζιναλ συσκευασία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου