Προς το περιεχόμενο

mic σε φλαουτο


nitako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος τοποθέτησης μικροφώνου σε φλάουτο?

 

Έχω το mic C1000 της AKG κάνει γι αυτή τη δουλεiα? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

 

Thanks!!

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με το μικρόφωνο που διαθέτεις μπορείς να βγάλεις καλό αποτέλεσμα αν το στήσεις από πάνω, με κατεύθυνση προς τα κάτω, και σε απόσταση 30-50 εκ. Λίγο compression με ratio 2 - 4:1 θα έκανε θαύματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να προσθέσω στον yam λίγο πειραματισμό με τις γωνίες της κάψας σε σχέση με το όργανο για αποφυγή τυχόν ενοχλητικών κρουστικών θορύβων που θα παραχθούν κατά το παίξιμο (χτυπήματα των κλειδιών)...Καλό είναι αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις τον comp after rec, να έχεις μια ιδέα για την επέμβασή του στο θέμα αυτό τοποθετώντας τον στην επιστροφή του καναλιού κατά την διάρκεια της ηχογράφησης...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nitako, το μικροφωνο αυτο ειναι παρα πολυ καλο, μονο που εχω παρατηρησει ( μετα απο αρκετες ωρες δουλειας με αυτα τα μικροφωνα της AKG ) οτι τα μεσαια "ξυνουν" ελαχιστα..Οποτε, μεσα σε αυτα που σου τονισαν τα παραπανω μελη, καλυτερα να ισορροπησεις λιγο τη κατασταση, με ενα ελαφρυ EQ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου