Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση γύρω από το Rode Nt1-a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεβασε καμια φωτο να δουμε

 

Από βδομάδα που θα έχω μάλλον τα υλικά και θα το customαρω θα ανεβάσω σίγουρα φοτο!!! να γελάσουμε με την ταπεινή μου κατασκευή!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως κάνει δουλειά με 20 ευρώπουλα δεν θα γελάσουμε καθόλου, μάλλον θα ζητήσουμε αναλυτικές οδηγίες...  ;)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως κάνει δουλειά με 20 ευρώπουλα δεν θα γελάσουμε καθόλου, μάλλον θα ζητήσουμε αναλυτικές οδηγίες...  ;)

 

Έχω ξανά κάνει άλλη μια φορά στο παρελθόν την κατασκευή σε ένα φίλο που ηχογραφούσα στο rode του... ακουστικά ήμουν αρκετά ικανοποιημένος! απλός ήθελα να θέσω εδώ μέσα το θέμα για να δω μήπως είχε κάποια αρνητικά σε κάτι που δεν γνωρίζω... άλλα από ότι βλέπω και ακουστικά δεν υπάρχει. οπότε... ας την ξανά κάνουμε!!! (και με μικρότερη κούτα αυτί την φορά)

Οπότε Μόλις κάνω την κατασκευή από βδομάδα θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα αναφέρω ακριβός τα υλικά που χρησιμοποίησα, τιμές και οδηγίες κατασκευής!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις όρεξη και υλικά για πειραματισμό, δοκίμασε και κάτι αντίστοιχο με αυτό που έχεις φτιάξει, ακριβώς πίσω από σένα και το μικρόφωνο. Το nt1a απ'ότι βλέπω είναι καρδιοειδές, οπότε πιάνει όλες τις αντανακλάσεις που έρχονται από πίσω σου και λίγο πλάγια. Αν βάλεις άλλη μία παρόμοια κατασκευή, με λίγο μεγαλύτερη κούτα (ή και το ρικοφόν απ'την ανάποδη μεριά) ίσως να βοηθήσει κι'άλλο, για πιο dry ήχο.

 

Δοκίμασε επίσης και "τρύπιες" κούτες, ώστε να μην δημιουργείς επιπλέον αντανακλάσεις. Κόψε δηλαδή το περισσότερο χαρτόνι σε όλες τις πλευρές, και κράτα μόνο μερικά εκατοστά γύρω απ'τις γωνίες, ώστε να έχεις μόνο έναν "σκελετό", πάνω στον οποίο θα προσαρμόσεις τη μόνωση. Έτσι η κατασκευή σου θα δουλεύει και προς τις δύο κατευθύνσεις, ελαχιστοποιώντας επίσης τυχόν νέες αντανακλάσεις.

 

Για το αν καταστρέφεις την ηχογράφηση, μην ανυσηχείς, εφ'όσον σου ακούγεται εσένα καλά. Απλά απέφυγε να έχεις γυμνές ανακλαστικές επιφάνειες (προφανές φαντάζομαι) τουλ. 1-2 μέτρα απ'το μικρόφωνο. Θα βοηθήσει να ελαττώσεις, όσο γίνεται, τους χρωματισμούς στη φωνή. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα καταληπτότητας των λέξεων, ή αν ο χώρος δεν είναι αρκετά "ζωντανός", δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

την φώτο δεν βλέπουμε !! αλλά απορώ ρε φίλε μόνο 20 ευρώ; εγώ θέλησα να κάνω το ίδιο και το μονωτικό υλικό μόνο αυτό κάνει 25 ευρώ .το κοματι και είναι φιξ δεν μπορείς να κόψεις όσο θέλεις εσύ ..μετά πάμε στο δεύτερο μέρος πως θα το κάνεις στρόγγυλο πίσω από το μικρόφωνο ; άρα θες κάτι σε κουρμπα ..πχ να πάρεις ένα κουβά μαύροι χρώματος και να τον κόψεις στην μέση + 15 ευρώ πάμε στα 40 ευρώ + βενζινοκολα 3 ευρώ + πινέλο 1 ευρώ + λάμες για να το στερεώσεις 4 ευρώ ας πούμε  πάμε στα 48 ευρώ ..δεν παίρνεις αυτό ...http://www.elina.gr/0050000429/flexi-screen-lite.html που είναι περίπου ίδια χρήματα να μην παιδευτής κι ολας ; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που λες φίλε καλά είναι άλλα πρέπει να έχεις πιστωτική και να πληρώσεις και μεταφορικά 20 ευρώ οπότε σου βγαίνει το ίδιο με αυτό που προτινα εγώ άσε που βλέπω ότι είναι με πλαίσιο μεταλλικό και αν η βάση σου του μικροφώνου δεν είναι στιβαρή θα πέσει από το βάρος και δεν θα μπόρεση να στήριξη μικρόφωνο και αυτό το σιδερένιο πλαίσιο μαζί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

συγνωμη για το ξανανοιγμα του θεματος,καλως σας βρηκα κ ολας,

θα θελα να μαθω λιγα περισσοτερα πραγματα για την βελτιωση της ακουστικης

αλλα και την μονωση γυρω απτο Rode Nt1-a γιατι μολις το αγορασα και ισχυει οτι βγαζει

το reverb του χωρου...ακουγεται πολυ ασχημα και εχω να γραψω ντεμο πανω του(φωνη)

και μου δημιουργητε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ontheflow :

 

Νομίζω ότι  αυτές οι οικονομικότερες αντιγραφές του

SE Electronics Reflexion Filter από την Fame μπορούν να είναι μέσα στο οικονομικό budget των χρημάτων που προδιατίθεσαι να δαπανήσεις και να επιλύσουν τα προβλήματα περισυλλογής των αντηχήσεων που αντιμετωπίζεις…

 

Fame Mic Reflexion Screen

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Mic-Reflexion-Screen-/art-REC0006460-000?recId=b91e2369-b8e1-48a1-9ee1-f2b8bd9cfe1c&campaign=EPOQ

Στα 50.60 Euro

 

Fame Mic Reflexion Screen MK II

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Mic-Reflexion-Screen-MK-II-/art-REC0006944-000?recId=fbae02c9-9cb9-4d45-abb0-2835a0474053&campaign=EPOQ

Στα 71.30 Euro

 

Fame Mic Reflexion Screen PRO SET

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Pro-Audio/Microphones-and-accessories/Fame-Mic-Reflexion-Screen-PRO-SET-/art-REC0007587-000

Στα 102.30 Euro

 

Χωρίς να χρειάζεται να προβαίνεις στις ακρότητες του να «καπελώνεις» έναν αοιδό, πόσο μάλιστα μια αοιδό με χαρτόκουτα…

 

(υποσημείωση Voyager: Εκτός αν η αοιδός είναι τόσο πολύ άσχημη -σαν γυναίκα...- ώστε η επίλυση σου με το χαρτόκουτο, να σου είναι για έτερους λόγους –πλην της επιλύσεως των ηχητικών προβλημάτων…- πιο επιθυμητή…)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου