Προς το περιεχόμενο

ΗΡΘΕ η Rockinger TELE OEO!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!!

 

Elavd αυτό που λές λογικά είναι όντως το shielding kit που μου πρότεινε ο Gideon Stargrave.

 

Οι μόνες τρύπες που είναι έτοιμες είναι για την ταστιέρα και το bridge. Δεν αγχώνομαι όμως γιατί ο φίλος μου που θα την συναρμολογήσει έχει αρκετή εμπειρία στο θέμα και έχει φτιάξει αρκετές κιθάρες.

 

Η κιθάρα κόστισε 740 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και κάτι πένες που πήρα.

 

Αύριο την πάω για συναρμολόγηση και ελπίζω μέχρι το σαββατοκύριακο θα έχω ανεβάσει φωτογραφίες και κανένα clip. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα κόστισε 740 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και κάτι πένες που πήρα.

Ε πες ετσι. Πήρες και πέννες.

λέω και γω 740 η κιθάρα μονο? :D :D :D :lol: :lol: :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που έψαχνα τα part είδα κάτι που με προβλημάτησε. Στις οδηγίες για τους haussel λέει μέσα volume=500k και tone=250k. Εγώ πήρα δυο ποτενσιόμετρα 250k.

Λέτε να έχω πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!!

 

Elavd αυτό που λές λογικά είναι όντως το shielding kit που μου πρότεινε ο Gideon Stargrave.

 

Οι μόνες τρύπες που είναι έτοιμες είναι για την ταστιέρα και το bridge. Δεν αγχώνομαι όμως γιατί ο φίλος μου που θα την συναρμολογήσει έχει αρκετή εμπειρία στο θέμα και έχει φτιάξει αρκετές κιθάρες.

 

Η κιθάρα κόστισε 740 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και κάτι πένες που πήρα.

 

Αύριο την πάω για συναρμολόγηση και ελπίζω μέχρι το σαββατοκύριακο θα έχω ανεβάσει φωτογραφίες και κανένα clip. :D

 

Fleamail, εδώ είσαι για το shielding:

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/tele.php

 

Είναι αρκετά απλό και σε συνδιασμό με το κιτ θα φτιάξεις μια Tele ό,τι πρέπει για ηχογραφήσεις (λόγω ελάχιστου θορύβου, αλλά και για ό,τι άλλο βέβαια!) :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που έψαχνα τα part είδα κάτι που με προβλημάτησε. Στις οδηγίες για τους haussel λέει μέσα volume=500k και tone=250k. Εγώ πήρα δυο ποτενσιόμετρα 250k.

Λέτε να έχω πρόβλημα?

 

Καλά υπήρχαν Τέλε του '60 που είχαν 1Μ ποτενσιόμετρα!

 

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα ποτενσιόμετρα γράφουν 'Α' επάνω έτσι; (λογαριθμικά).

 

Φυσικά ένα καλό ποτενσιόμετρο έχει 10 Ευρώ οπότε μπορείς να πειραματιστείς κάποια στιγμή.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω παρακάνει με τα απανωτά ποστ, το ξέρω, συγχωρέστε με... :oops:

 

Κάτι που με παραξένεψε κάπως πάντως...

 

Μπαίνω στο site της Ρόκινγκερ καιρού εις καιρό και αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι επιλογές στα κιτ όσο πάνε και μειώνονται...

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει 3 πράγματα:

 

Α) Το πάνε για κλείσιμο το μαγαζί και ξεπουλάνε (δεν το πιστεύω...)

Β) Σκέφτονται να σταματήσουν να πουλάνε κιτ (πιθανό)

Γ) Σκοπεύουν να αλλάξουν τελείως τη γκάμα τους και γι'αυτό ό,τι υπάρχει υπάρχει... μετά;; (κατά την άποψή μου το πιθανότερο)

 

Οπότε αν κάποιος το έχει σκοπό να 'πάρει κάποια στιγμή μια Ρόκιγνκερ' ίσως θα έπρεπε να το δει και αυτός λίγο 'πονηρά' το ζήτημα...

 

Μεταξύ μας μου έχουν μπει ιδέες για μια ακόμα -μετά απο καιρό- FrankenCaster (S-type), με ορισμένες 'διορθώσεις στο βασικό σχέδιο' (χαχα).

 

Οπότε, και επειδή για τους μαγνήτες έχω συγκεκριμένη επιλογή, αν κάποιος ενδιαφέρεται για 3 brand new ST-RAT μαγνήτες ας μου το πει, μάλλον με το που θα έρθει το κιτ θα τους 'σκοτώσω'. :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω στο site της Ρόκινγκερ καιρού εις καιρό και αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι επιλογές στα κιτ όσο πάνε και μειώνονται...

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει 3 πράγματα:

 

Α) Το πάνε για κλείσιμο το μαγαζί και ξεπουλάνε (δεν το πιστεύω...)

Β) Σκέφτονται να σταματήσουν να πουλάνε κιτ (πιθανό)

Γ) Σκοπεύουν να αλλάξουν τελείως τη γκάμα τους και γι'αυτό ό' date='τι υπάρχει υπάρχει... μετά;; (κατά την άποψή μου το πιθανότερο)

 

Οπότε αν κάποιος το έχει σκοπό να 'πάρει κάποια στιγμή μια Ρόκιγνκερ' ίσως θα έπρεπε να το δει και αυτός λίγο 'πονηρά' το ζήτημα...

[/quote']

 

Δεν αποκλείεται τίποτα...

Πάντως ενώ σε όλα τα mail που τους έχω στείλει κατά καιρούς μου έχουν απαντήσει σχεδόν αμέσως, στο τελευταίο, δεν μου απάντησαν... Στο mail αυτό, τους έλεγα εν ολίγοις ότι έχω μέσα σε ένα μήνα παραγγείλει 2 κιθάρες (μια για μένα και μια για ένα φίλο) και ότι πιθανότατα να έπαιρνα και μια strat ακόμη, εφόσον μου έδιναν την επιλογή για maple ταστιέρα.

Γενικώς του έγραψα ότι πιστεύω ότι χάνουν πελάτες με το να περιορίζονται στο rosewood μόνο.

 

Νομίζω ότι' date=' εφόσον είναι μικρή εταιρεία (όπως μου έχουν δηλώσει σε κάποιο mail τους), πιθανόν κάποια mail σαν το δικό μου, να μη περνάνε απαρέτητα στο ντούκου....

Θέλω να πω ότι δεν έστειλα mail σε μια εταιρεία-κολωσσό (πχ Fender) ελπίζοντας να αλλάξει κάτι στις κιθάρες που βγάζει, αλλά σε μια εταιρεία που πουλάει συναρμολογημένες κιθάρες από την Ιαπωνία, η οποία μπορεί και να επηρεαστεί εν μέρει από τις απόψεις των πελατών της...

Φαντάζομαι εξάλλου ότι δεν θα είμαι ο μόνος που τους έχει στείλει τέτοιο mail...

 

Επομένως, ίσως και κάτι να "ψήνεται" ...!!!:D

 

Μεταξύ μας μου έχουν μπει ιδέες για μια ακόμα -μετά απο καιρό- FrankenCaster (S-type), με ορισμένες 'διορθώσεις στο βασικό σχέδιο' (χαχα).

 

Οπότε, και επειδή για τους μαγνήτες έχω συγκεκριμένη επιλογή, αν κάποιος ενδιαφέρεται για 3 brand new ST-RAT μαγνήτες ας μου το πει, μάλλον με το που θα έρθει το κιτ θα τους 'σκοτώσω'. :wink:

 

Όταν το κάνεις, έχε με υπόψιν σου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται τίποτα...

Πάντως ενώ σε όλα τα mail που τους έχω στείλει κατά καιρούς μου έχουν απαντήσει σχεδόν αμέσως' date=' στο τελευταίο, δεν μου απάντησαν... Στο mail αυτό, τους έλεγα εν ολίγοις ότι έχω μέσα σε ένα μήνα παραγγείλει 2 κιθάρες (μια για μένα και μια για ένα φίλο) και ότι πιθανότατα να έπαιρνα και μια strat ακόμη, εφόσον μου έδιναν την επιλογή για maple ταστιέρα.

Γενικώς του έγραψα ότι πιστεύω ότι χάνουν πελάτες με το να περιορίζονται στο rosewood μόνο.

 

Νομίζω ότι, εφόσον είναι μικρή εταιρεία (όπως μου έχουν δηλώσει σε κάποιο mail τους), πιθανόν κάποια mail σαν το δικό μου, να μη περνάνε απαρέτητα στο ντούκου....

Θέλω να πω ότι δεν έστειλα mail σε μια εταιρεία-κολωσσό (πχ Fender) ελπίζοντας να αλλάξει κάτι στις κιθάρες που βγάζει, αλλά σε μια εταιρεία που πουλάει συναρμολογημένες κιθάρες από την Ιαπωνία, η οποία μπορεί και να επηρεαστεί εν μέρει από τις απόψεις των πελατών της...

Φαντάζομαι εξάλλου ότι δεν θα είμαι ο μόνος που τους έχει στείλει τέτοιο mail...

 

Επομένως, ίσως και κάτι να "ψήνεται" ...!!!:D

[/quote']

 

 

Υπάρχουν δυστυχώς οι νόμοι της αγοράς... για παράδειγμα, μπορεί αυτοί να έχουν κάποια συμφωνία με τους προμηθευτές τους που να μην μπορεί να συνεχιστεί...

 

Κάπου άκουσα ότι παλιότερα ήταν μεταπωλητές της Wamorth, δεν ξέρω κατά πόσον αληθεύει...

 

Αλλά δεν αποκλείεται να αλλάξουν προμηθευτή... μπορεί να φέρνουν, ξέρω γω; μπράτσα που να μην έχουν το 'κλασσικό' headstock. 8O Απ'όσο ξέρω εσένα σου αρέσει! :wink:

 

Μήπως και με μεγάλα μαγαζιά όπως στον Τόμαν δεν γίνεται αυτό; Βλέπεις ότι κάποια προϊόντα τα αλλάζει μήνα με το μήνα.

 

 

 

 

Όταν το κάνεις, έχε με υπόψιν σου ;)

 

Έχεις και μια Strat έτσι; Έγινε φίλε! :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν αποκλείεται να αλλάξουν προμηθευτή... μπορεί να φέρνουν' date=' ξέρω γω; μπράτσα που να μην έχουν το 'κλασσικό' headstock. 8O Απ'όσο ξέρω εσένα σου αρέσει! :wink:

[/quote']

 

Τι εννοείς? Το κλασσικό ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!:D:D (όχι το 70's...)

 

 

Έχεις και μια Strat έτσι; Έγινε φίλε! :wink:
Ναι ναι!! :D ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου