Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πέρασμα καινούριων χορδών


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ghs boomers 9αρες δεν ξερω τι κλείδια ειναι πρεπει να ειναι φθήνα πάντος...

Κάθως κουρδίζεις και κουδίζει κανονικά ξαφνικά ξεκουρδίζετε απότομα

 

Είτε τα ελατήρια του τρέμολο είναι πολύ χαλαρωμένα ή γυρίζεις τις χορδές με πολλές βόλτες γύρω απο τα κλειδιά.

Στη πρώτη περίπτωση σφίγγεις λίγο παραπάνω τα ελατήρια, στη δεύτερη κόβεις τη χορδή αφήνωντας ενα μήκος περίπου 3 πόντους μετά το κλειδί.

 

Βέβαια, αν στο έκανε σε μια χορδή κατά τη διάρκεια του κουρδίσματος, δεν είναι σημαντικό θέμα, κάπου θα είχε "σκαλώσει" ...συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι κυριοι υπευθυνοι για τα ξεκουρδισματα ειναι (κατα σειρα...):

 

1.nut (σχεδον στο 90% των περιπτωσεων φταιει ενα κακοκομμενο nut,ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κιθαρες εχουν ΤΕΛΕΙΑ κομμενο nut απο το εργοστασιο)

 

2.λαθος περασμα χορδων με overlaping,πολλες στροφες(αν και αν ειναι η μια κατω απο την αλλη δεν ειναι και τοσο τραγικο) κτλ.

 

3.αν η κιθαρα εχει τρεμολο,κακορυθμισμενο τρεμολο (ή αγνοια του τροπου χρησης του).

 

 

απο οτι βλεπεις το παραγοντα "ποιοτητα κλειδιων" δεν τον αναφερω καν μια και ΠΟΤΕ μου δεν εχω δει κιθαρα να ξεκουρδιζει λογω κλειδιων ΟΣΟ χαλια και να ειναι (εχω κατι ιταλικες κιθαρες του 60 που εχουν τα τραγικοτερα κλειδια του κοσμου και δεν ξεκουρδιζονται ποτε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυριοι υπευθυνοι για τα ξεκουρδισματα ειναι (κατα σειρα...):

 

1.nut (σχεδον στο 90% των περιπτωσεων φταιει ενα κακοκομμενο nut,ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κιθαρες εχουν ΤΕΛΕΙΑ κομμενο nut απο το εργοστασιο)

 

2.λαθος περασμα χορδων με overlaping,πολλες στροφες(αν και αν ειναι η μια κατω απο την αλλη δεν ειναι και τοσο τραγικο) κτλ.

 

3.αν η κιθαρα εχει τρεμολο,κακορυθμισμενο τρεμολο (ή αγνοια του τροπου χρησης του).

 

 

απο οτι βλεπεις το παραγοντα "ποιοτητα κλειδιων" δεν τον αναφερω καν μια και ΠΟΤΕ μου δεν εχω δει κιθαρα να ξεκουρδιζει λογω κλειδιων ΟΣΟ χαλια και να ειναι (εχω κατι ιταλικες κιθαρες του 60 που εχουν τα τραγικοτερα κλειδια του κοσμου και δεν ξεκουρδιζονται ποτε)

 

+1

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να φταίει το 2ο. Όταν δεν περαστεί σωστά η χορδή, τότε χάνει απότομα με το κούρδισμα και χαλαρώνει.

 

Πρέπει να έχει λίγες βόλτες (2-3) η μία κάτω από την άλλη και σφιγκτές(να τραβάς τη χορδή όταν την τυλίγεις, όχι να μένει χαλαρή).

 

Αν έχει κάνει πολλές απόπειρες με τις υπάρχουσες χορδές, τότε ίσως χρειαστεί να τις κόψει λίγο στην άκρη ή να πάει για νέα χορδή/ες αν δεν έχει μήκος να ξανακοπεί. Αυτό, επειδή δεν πρέπει να έχει κακές γωνίες η χορδή εκεί που θα περαστεί στο κλειδί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινα δεν έχω καταλαβει τι συμβένει ... ποσες στροφες είναι καλό να κανεις;εχω ακουσει για 3 στο κάθε κλειδι με ειδική εξαιρεση την σολ 4 στροφές...

επείσεις τις στροφές τις κάνεις με την φορα του ρολογιου η αντιστροφα;overlapping δεν κάνω στανταρ...

ρε παιδια το τρεμολο δεν φταιει με την καμοιά δεν το πειράζω  , πρωτη φορα μου συμβένει αυτο εχω περάσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες χορδες στην κιθάρα αυτη ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ερώτηση "πόσες στροφές" έχει μία απάντηση: όσες χρειάζεται για να δημιουργηθεί η απαραίτητη γωνία πίσω από το nut.

 

Για την E (6η) μπορεί να είναι 3-4, για τις λεπτότερες χορδές περισσότερες.

 

Η φορά που γυρίζει το post στο κλειδί ΦΥΣΙΚΑ και είναι αντίστροφη με τη φορά των δεικτών του ρολογιού, διαφορετικά οι χορδές ΔΕΝ είναι σε ευθεία με το nut.

 

Ανάθεμά με πάντως και αν έχω καταλάβει από που ξεκουρδίζει η κιθάρα σου, και μάλιστα λες ότι οι χορδές "λύνονται".  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το nut......

Αμα ξαναπαω εγω την κιθαρα για σεταπ σε αλλον να με @#@!$#@ ....

Καλυτερα να πέζεις να high-medium action παρα να μην πεζεις καθόλου

 

Τα λογια του

"Σου χαμιλωσα το action , σεταρα το truss rod και ετριψα το nut"

 

Και πηγα ο ανθρώπος να αλλαξω χορδες και......

Την βλεπω την δουλειά θα μάθω μονος μου να κανω setup

 

ΥΣ . Ευχαριστω συνφορουμιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το nut......

Αμα ξαναπαω εγω την κιθαρα για σεταπ σε αλλον να με @#@!$#@ ....

Καλυτερα να πέζεις να high-medium action παρα να μην πεζεις καθόλου

 

Τα λογια του

"Σου χαμιλωσα το action , σεταρα το truss rod και ετριψα το nut"

 

Και πηγα ο ανθρώπος να αλλαξω χορδες και......

Την βλεπω την δουλειά θα μάθω μονος μου να κανω setup

 

ΥΣ . Ευχαριστω συνφορουμιτες

 

Αγαπητέ, μην είσαι βιαστικός.

 

Όταν σου έδωσε πίσω την κιθάρα ο μάστορας (με χορδές, φαντάζομαι...) ήταν σεταρισμένη όπως την ήθελες? Αν όχι, γιατί δεν του το είπες επιτόπου?

 

Μην αρχίζουμε να κατηγορούμε "τους μάστορες" γενικώς και αορίστως...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διλώνω τπτ παω απλα αύριο απο έκει...  :)

Με τις παλιες χορδες ήταν πάνω δεν τις αλλαξε εγω το εκανα(ιδιες με τις προιγουμενες η νεες χορδες)... Μπορει να πάρω και new nut σιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου