Προς το περιεχόμενο

Θρεντ για καρεκλάδες και συνοδοιπόρους...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο "καρεκλάς" ήταν ο θαμώνας των ντισκοτέκ. Εξ ου και ό,τι παιζόταν στις ντίσκο έπαιρνε τον γενικό όρο "καρεκλάδικη μουσική" / "καρέκλα".Η οποία περιελάμβανε από Bee Gees έως Public Enemy. Ορισμένοι από τους καρεκλάδες ήταν "Γκιράπηδες" (από το "Gettupa" του Sex Machine του J. Brown.) οι οποίοι χόρευανε έναν πολύ χαρακτηριστικό χορό με τα πόδια, κάτι πολύ κοντά σε αυτά που έκανε ο J. Brown.

Όποιος έχει διαφορετική άποψη / γνώμη / ανάμνηση, ευπρόσδεκτες. Αλλωστε η ορολογία άλλαζε από γειτονιά σε γειτονιά. Οι Θεσσαλονικείς θυμούνται π.χ. το "τσινάρι";

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, συνυπογράφω.

 

Επίσης οι διαφορές ροκάδων - καρεκλάδων είχαν και ενδυματολογικές προεκτάσεις σημειολογικού χαρακτήρα. Καμπάνα - τακούνι -πουκάμισο με φαρδύ κολλάρο να προεξέχει οι καρεκλάδες, σωλήνα τζην lee, levis ή το πολύ wrangler παντελόνι, πολύ συχνά με διπλωμένα προς τα έξω ρεβέρ (κατά το πρότυπο των mods) καρώ φανελένιο πουκάμισο και μπότα οι ροκάδες. Βέβαια είχαν αρχίσει να σκάνε μύτη και κάτι άθλιοι τύποι που αναπαρήγαγαν το πρότυπο των new wave, αλλά αυτούς δεν τους χώνευε κανένας...  ;D

 

Ένιγουέι, συνεισφέρω με δυο αγαπημένα μου κομματίδια της εποχής

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο "καρεκλάς" ήταν ο θαμώνας των ντισκοτέκ. Εξ ου και ό,τι παιζόταν στις ντίσκο έπαιρνε τον γενικό όρο "καρεκλάδικη μουσική" / "καρέκλα".Η οποία περιελάμβανε από Bee Gees έως Public Enemy. Ορισμένοι από τους καρεκλάδες ήταν "Γκιράπηδες" (από το "Gettupa" του Sex Machine του J. Brown.) οι οποίοι χόρευανε έναν πολύ χαρακτηριστικό χορό με τα πόδια, κάτι πολύ κοντά σε αυτά που έκανε ο J. Brown.

Όποιος έχει διαφορετική άποψη / γνώμη / ανάμνηση, ευπρόσδεκτες. Αλλωστε η ορολογία άλλαζε από γειτονιά σε γειτονιά. Οι Θεσσαλονικείς θυμούνται π.χ. το "τσινάρι";

 

Κάπως έτσι, μόνο που οι οριτζιναλ ήξεραν τη διαφορά Τσερόνε και Boney M απο Τζέιμς Brown και Brothers Johnson. Της τσιχλόφουσκας και αξιολησμόνητης "επιτυχίας" από τη διαχρονική και άξια να στολίζει κάθε δισκοθήκη. Ξέρω κόσμο με βαρβάτη σχετική δισκοθήκη (έχω κι εγώ αρκετά) που δεν έχει ξεκολλήσει από τότε... Η αναβίωση που έχω ακούσει περιστασιακά σε κλαμπ μου φέρνει εμετό. Ολα τα σκουπίδια.

 

Υ.Γ. - Ας μη ξεχνάμε δε το κομμωτηριέ ισιωμένο μαλί με τη μπλούκλα προς τα μέσα από το Μπιστολάκι.

 

Υ.Γ. Αστο ρε Μάραθε... αφού είσαι άσχετος. Οχι και καρέκλα οι Crusaders επειδή κυκλοφορούσαν παράλληλα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Αστο ρε Μάραθε... αφού είσαι άσχετος. Οχι και καρέκλα οι Crusaders επειδή κυκλοφορούσαν παράλληλα...

Ρώτησα ρε φίλος Admin...προφανώς και είμαι άσχετος...τι δουλειά είχα εγώ με καρεκλάδες (και κρυφοκαρεκλάδες).....

 

ΥΓ Εγώ πάντως Crusaders  άκουγα...παράλληλα με τον JB...τους άλλους όχι!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι original καρεκλάδες ή "γκιράπες"(από το sex machine) ήταν αυτοι που ακούγαν funk soul 70's και καμια σχεση με σκυλαδες και φλώρους δεν ειχαν, μετά όμως με την disco των 80"ς η οποία δεν εχει καμια σχεση με την καρέκλα τους λέγαν όλους καρεκλάδες.

 

γκιραπ  ;D

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο μετράει για καρεκλιά?

Street Life - The Crusaders '1979

 

Πολύ μέσα είσαι μεγάλε......

Βάλε και το Why Did You do it απο τους Stretch *

 

*To παίζουμε με τα παιδιά του Group.  :P

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου