Προς το περιεχόμενο

20 χρονια χωρις SRV


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας πω κι εγω την εμπειρια μου. Λιγο μακροσκελης, το ξερω - αλλα μου βγαινει αβιαστα, σαν παραπονο.

 

Θυμαμαι μολις ειχα μεταναστευσει Καναδα λιγες μερες πριν και σκεφτομουν πως θα ειχα την ευκαιρια να τον δω ζωντανα μια μερα. Που να ξερα...

Εκεινο το πρωι με ενημερωσε για το συμβαν ο κουνιαδος μου και αναψα αμεσως την τηλεοραση να δω τι συμβαινει. Ακομα οι ειδησεις ηταν συγκεχυμενες. Υπηρχαν φημες για τον Stevie αλλα ακομα δεν ειχε επιβεβαιωθει. Οταν τελικα επιβεβαιωθηκε ισως και να εκλαψα, δεν θυμαμαι. Απο μεσα μου ομως, σιγουρα.

Απο τοτε αρχισα μανιωδως να μαζευω bootleg κασετες και CDs απο οτιδηποτε ειχε κανει και οπουδηποτε ειχε παιξει, που να ειχε γραφτει. Θυμαμαι ειχα βρει ενα μαγαζι που ειχε τα παντα και εβρισκα πειρατικα CDs με κατι τιμες 65-70 δολλαρια, αλλα δεν με ενοιαζε, τα αγοραζα. Ανταλλασσα κασετες με αλλους ψυχακηδες απ ολο τον κοσμο και εφτασα να εχω μαζεψει καμια πενηνταρια. Αλλα με χαλια ποιοτητα, αλλα με καλυτερη, αλλα μονο και μονο που καταφερνα να βρω ανεκδοτες συναυλιες με γεμιζε με χαρα. Ενιωθα οτι το χρωστουσα στον Stevie να μαθω οσα περισσοτερα μπορουσα. Αγορασα βιβλιογραφιες του, αγορασα φωτογραφιες του απο εναν απο τους επισημους φωτογραφους του, επικοινωνησα με τον W.A. Williams, τον πιο διασημο φωτογραφο και στενο φιλο του Stevie, γνωρισα και τον αδερφο του Jimmie σε μια συναυλια, αγορασα και την SRV Strat... μονο για να τα χασω ολα καποια στιγμη. Σαν τον Stevie. Πιστευω πως με αγγιξε. Οχι μονο μεσα απο τη μουσικη του, αλλα και απο την δυναμη του να φτασει ψηλα, να νικησει τους προσωπικους του δαιμονες και αστατη ζωη, και να καταφερει τελικα να ορθοποδησει και να βγει πιο δυνατος και πιο μουσικος απο ποτε.

 

Soul 2 Soul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου