Προς το περιεχόμενο

Madagascar Rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν δέχομαι ότι θα πρέπει οπωσδήποτε μια ομάδα ανθρώπων να καταστρέψει το περιβάλλον προκειμένου να επιβιώσει, το έχουν αποδείξει οι περισσότερες φυλές "πρωτόγονων" που έχουν ανακαλυφθεί και οι οποίοι διαβιούν συμβιωτικά με το περιβάλλον.

 

Τα κίνητρα δυστυχώς έχουν αλλάξει άρδην: οι φυλές που αναφέρεις έδιναν τελείως διαφορετική σημασία στην λέξη "ανάπτυξη" (ως προς το σε ποιούς και με ποια μέσα), από ότι έχει καταντήσει να δίνεται τους τελευταίους αιώνες.

 

Επιπρόσθετα, τα μέσα εκμετάλλευσης της γης σε σχέση με τότε, έχουν εξελιχθεί τεχνολογικά άρα και άπο άποψη αποτελεσματικότητας, όπως έχουν επίσης αλλάξει τα κίνητρα και οι παράγοντες που θα οδηγούσαν σε μια τέτοια ενέργεια.  ;)

 

+1 περί αυτόχθονων κατασκευασμάτων

 

Προφανώς και οι κύριοι υπαίτιοι είναι (α) ο τοπικές αρχές που εξακολουθούν και επιτρέπουν την κοπή των δέντρων, (β) τα εργοστάσια στα οποία καταλήγουν τα ξύλα (δυστυχώς από τη στιγμή που μπήκε η Κίνα στο παιχνίδι, κάθε συζήτηση για οικολογία και σεβασμό του περιβάλλοντος είναι τουλάχιστον κωμική) και (γ) οι τύποι που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν μεγάλα ποσά για προϊόντα κατασκευασμένα από αυτά τα ξύλα. Από την άλλη, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι οι αμόρφωτοι μαυρούληδες που κόβουν τα ξύλα (χωρίς να έχουν ιδέα για απειλούμενα είδη, CITES και τα σχετικά) είναι εντελώς άμοιροι ευθυνών.

 

+10, (νομίζω έχω ξαναγράψει κι εδώ πως) κέρδος και οικολογία είναι έννοιες κατά βάση αντίθετες, προφανώς ευθύνες μοιράζονται σε όλες τις πλευρές, με διαφορετική βαρύτητα βέβαια στη κάθε μία

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Aπλά νε προσθέσω ξαναδιαβάζοντας λίγο τα post του thread και κυρίως αυτά τού Spy, κατ' αρχάς δεν είπα να πάμε να φτιάξουμε όλοι γούνες από φώκιες και παπούτσια από αλλίγάτορες. Το αντίθετο, είναι κατακριτέο και αναίσθητο να το κάνουμε και γινόμαστε ουσιαστικά συναυτουργοί στη άσκοπη δολοφονία τους.

 

Απλά βλέπω διάφορα διαφημιστικά να εχουν σαφές οικολογικό μύνημα "γιατί αυτό πουλάει" όπως λένε και οι υπεύθυνοι marketing. Εγώ λοιπόν απαιτώ ο άνθρωπος να πουλάει περισσότερο κι απ' τις φώκιες κι απ' τις φάλαινες. Μακάρι να έβλεπα τόσα  poster όσα βλέπω της Greenpeace για τα παιδάκια στην Αφρική και την Λατινική Αμερική, το Ιράκ, το Αφγανιστάν κ.λ.π. Απλά συμπληρώνω αυτό στο προηγούμενο post μου.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου