Προς το περιεχόμενο

SG. Η..."Παραμελημένη" Θεά.


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H πρώτη μου ηλεκτρική ήταν ταυράκι.g-310 δανεικό κι αγύριστο :lol:

 

Ααααααααααχ...είχαμε περάσει ωραία μαζί.Οι γείτονες είχαν μάθει καλά πως παίζονται οι τρύπες :roll: .

Τώρα κρέμεται σε ένα στουντιάκι στον τοίχο και παίζει καμμιά φορά κανας μικρός καφρίλες.

Μόλις αρχίσω να πειραματίζομαι σε setup είναι η πρώτη που θα της βγάλω τα μάτια.Μου λείπει... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

600-700¤?ελα ρε πολυ καλη τιμη!εχεις κανα λινκ απο που θα την παραγγελνες αν την επαιρνες;

 

Takis κοίταζε στο ebay το αγγλικό και το γερμανικό, βγαίνουν συνέχεια και από εταιρίες. Επίσης αν έχεις κάποιο φίλο στην Αγγλία μπορεί να το ψάξει.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ψηνομαι τρελα για μια Τοκαι Ταυρακι' date=' πανε γυρω στα 600-700ευ καινουριες.[/quote']

 

600-700¤?ελα ρε πολυ καλη τιμη!εχεις κανα λινκ απο που θα την παραγγελνες αν την επαιρνες;

 

 

www.coda-music.co.uk

www.guitars.co.uk

 

Και οι δυο εχουν το Ιαπωνικο ταυρακι στις 500 λιρες (δηλαδη περιπου 730ευ) καινουριες.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη μου ηλεκτρική ήταν ταυράκι.g-310 δανεικό κι αγύριστο :lol:

 

Ααααααααααχ...είχαμε περάσει ωραία μαζί.Οι γείτονες είχαν μάθει καλά πως παίζονται οι τρύπες :roll: .

Τώρα κρέμεται σε ένα στουντιάκι στον τοίχο και παίζει καμμιά φορά κανας μικρός καφρίλες.

Μόλις αρχίσω να πειραματίζομαι σε setup είναι η πρώτη που θα της βγάλω τα μάτια.Μου λείπει... :roll:

 

Πιάσε τον ταύρο απ'τα κέρατα και παρ'τον πίσω!

 

Εγκληματία...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός των SG!!!

Έχω μια παλιά gibson και μια epiphone g400

τι μου αρέσει στις sg:

- το γεγονός πως είναι outsider! Σχεδόν κανείς (ειδικά στην ελλάδα) δεν τις χρησιμοποιεί. Ήμαρτον πια με τη γνωστή μαύρη στρατοκάστερ του έλληνα κιθαρίστα!!!! υπάρχουν κι άλλα όργανα (μην φωνάζετε οι στρατοκαστεράκηδες' date=' δεν το λέω με κακία :D )

- ο μοναδικός χαρακτήρας του ήχου τους, που με το κατάλληλο setup μπορεί να ακουστεί από ξυράφι μέχρι γλυκόζη!

- το λεπτό και ελαφρύ σώμα και το (όχι σε όλα τα μοντέλα) ευκολόπαιχτο μπράτσο

- ο τρόπος που είναι κατασκευασμένες, που επιτρέπει υπερβολικά χαμηλό action χωρίς να ακούγεται κιχ απο τριξίματα

- η ερώτηση που μου κάνουν όλοι "πως και χρησιμοποιείς ταυράκι???"

 

και αυτά που αγαπώ να μισώ στις sg:

- το ότι είναι τόσο λεπτεπίλεπτες που, όπως έλεγε και ο townshend μπορείς να την σπάσεις με γυμνά χέρια

- το βάρος του μπράτσου σε σχέση με το σώμα που το κάνει να γέρνει και να σου κουράζει το αριστερό χέρι[/quote']

 

Τώρα σε είδα frunobulax! Μόνο σε εσένα ποντάριζα, για να είμαι ειλικρινής... :lol: :lol:

 

Κάτι που έχουμε ξεχάσει μέχρι στιγμής, μιλώντας για τις cherry, είναι ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βρεις δύο ίδιες κιθάρες σε ότι αφορά νερά, απόχρωση κλπ, σωστά;

 

Μεγάλη η χάρη μας, customιά εκ των προτέρων...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη η χάρη μας' date=' customιά εκ των προτέρων...[/quote']

και νά'τανε μόνο το χρώμα...! γενικά τα ταυράκια παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.

Πάντως κάποιες λίγες καινουργιες που έπαιξα πρόπερσι σε μαγαζιά (standard & special), σε μια αποτυχημένη προσπάθεια αγοράς άλλης μια sg, ήταν ολίγον μέτριες... δεν ξέρω γιατί, πάντως τα λεφτά που ζητάγανε σε σχέση με το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.

 

ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να πάρω μια custom :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πρέπει να πω και κάτι από την προσωπική μου εμπειρια με τις sg: δεν είναι all around όργανα (όπως ΔEN είναι και οι αγαπημένες μου τέλε!)

 

Aυτό το λέω για όσους δεν έχουν sg και ενδεχομένως ψήνονται να πάρουν μια...

O ήχος τους είναι κατάλληλος για πολλά και διαφορετικά παιξίματα, αλλά το ίδιο το όργανο κατασκευαστικά δεν είναι όπως μια στράτο που την πατάει αμάξι και μετά παίζει λές και δεν έγινε τίποτα!!!

Δεν είναι η κιθάρα που την πετάς στο πορτμπαγκάζ (που λέει ο λόγος, με καμιά κιθάρα δεν γίνεται αυτό).

 

Για λόγους που αφορούν τον ήχο όμως, δεν είναι all around ούτε και οι telecaster...

πιστεύω πως αμφότερες (ταυράκια και τέλε) είναι πιο ιδιαίτερα όργανα στα οποία καταλήγεις και δεν ξεκινάς με αυτά (συνήθως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πρέπει να πω και κάτι από την προσωπική μου εμπειρια με τις sg: δεν είναι all around όργανα (όπως ΔEN είναι και οι αγαπημένες μου τέλε!)

 

σε αυτο θα διαφωνησω,η τελε ειναι ισως η πιο all around κιθαρα που υπαρχει.

 

Για αυτο αλλωστε χρησιμοποιειται απο τζαζ κιθαριστες,απο country κιθαριστες,απο ροκ κιθαριστες,απο μεταλ κιθαριστες και ολα τα αλλα ειδη.

η αποκλειστικη "καντριλα" της τελε ειναι απλα ενας μυθος :wink:

 

Με tele παιζει ο Danny Gatton με tele ομως παιζουν και ο Robben Ford,Albert Collins,Rage against the Machine,Clash,Radiohead,Metallica,Jeff Beck,Jimmy Page και

 

ΟΛΟΙ αυτοι

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Telecaster_players

 

με μια τελε ,εναν καλο ενισχυτη και 2-3 πεταλακια βγαζεις ΟΤΙ ηχο θελεις :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί περίμενες frunobulax;? Να συμφωνήσει κανένας μαζί σου όταν...υβρίζεις τα θεία;? :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί περίμενες frunobulax;? Να συμφωνήσει κανένας μαζί σου όταν...υβρίζεις τα θεία;? :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου